27.01.2023 09:05

УАК та ряд інших аграрних асоціацій просять ЄС продовжити дію пільгових умов торгівлі до 2024 року

версія для друку
27.01.2023 09:05

ВГО «Українська аграрна конфедерація» спільно з організаціями-членами ГС "Всеукраїнський аграрний форум" - УКАБ, ВАР, АСУ звернулася до Комітету ЄС з питань сільського господарства та сільського розвитку (EU Food & Farming), Ради з питань сільського господарства та рибальства ЄС та організацій-членів Copa-Cogeca з проханням продовжити преференційні умови торгівлі між Україною та ЄС щонайменше до кінця 2024 року.

Нинішня напружена геополітична ситуація шкодить світовому ринку агропродовольчої продукції та ставить під сумнів гарантію продовольчої безпеки в усьому світі. Обмеження експорту шляхом блокування портів і порушення ланцюгів постачання українського продовольства є частиною гібридної війни росії.

Одним із найбезпечніших коридорів для експорту агропродукції стали кордони з країнами ЄС, у тому числі з метою транзиту. Відтворення нових транзитних логістичних маршрутів стало одним із критичних факторів значного збільшення експорту сільськогосподарської продукції до країн ЄС.

Водночас необхідно враховувати, що український аграрний експорт у 2022 році сформувався за рахунок рекордного сільськогосподарського виробництва у 2021 році. Проте наявні економічні факти та об’єктивні очікування свідчать про неминуче падіння як виробничого, так і експортного потенціалу агросектора України вже цього року.

Останнім часом європейське співтовариство агровиробників сильно занепокоєне збільшенням обсягів українського агроекспорту. Але у воєнний час українські фермери не ставлять собі за мету конкурувати з європейськими виробниками. Окрім втрат від військових дій, в Україні ще й енергетична криза. Усі ці фактори здорожують українську сільськогосподарську продукцію, роблячи її менш конкурентоспроможною порівняно з європейською.

Надання підтримки з боку ЄС та запровадження преференційного режиму торгівлі, безумовно, є відчутними та життєво важливими для аграрного сектору України. Водночас відповідні заходи в умовах воєнного часу залишаються за галуззю, переважно як реанімаційний засіб. Припинення чи обмеження реанімаційних заходів у будь-якій формі прискорить занепад аграрного сектору з усіма несприятливими соціально-економічними наслідками. А також може нести геополітичні ризики.

Враховуючи вищевикладене, український агробізнес просить враховувати думку провідних аграрних асоціацій України при розгляді питання про збереження та продовження пільгових умов торгівлі між Україною та ЄС принаймні до кінця 2024 року, щоб запобігти поглибленню кризи в аграрному секторі України та погіршенню глобальної продовольчої безпеки.

ІЦ УАК

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування