05.02.2016 17:33

УАК провела нараду з питань держрегулювання цін на молоко та м’ясо

версія для друку
05.02.2016 17:33

За ініціативи Української аграрної конфедерації 5 лютого 2016 року відбулася робоча нарада щодо державного регулювання закупівельних цін на молоко та м’ясо від господарств населення.

Участь у засіданні узяли представники Міністерства аграрної політики та продовольства, Ради підприємців при КМУ, а  також керівники громадських професійних об’єднань та представники компаній – виробників молочної продукції.

Актуальність наради була викликана тим, що нещодавно Комітетом Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин було схвалено у другому читанні  законопроект  № 2089 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державного регулювання закупівельної ціни на молоко та підтримки села".

Проектом Закону  пропонується, серед іншого, внести зміни до Закону України "Про молоко і молочні продукти" № 1870-IV від 24 червня 2004 року, шляхом встановлення мінімальних закупівельних цін на незбиране сире товарне молоко у розрахунку за 1 кілограм (без ПДВ) для молока другого рахунку на рівні 4 грн. 00 коп. до 31 березня 2016 року; а з 01 квітня 2016 року на наступні 12 місяців – шляхом встановлення мінімально допустимого рівня цін на незбиране сире товарне молоко другого ґатунку Кабінетом Міністрів України.

Виступаючи перед присутніми на нараді, народний депутат, президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко заявив, що намагання державного регулювання закупівельної ціни на молоко та підтримки села з боку окремих депутатів здійснюється протягом останніх п’яти років, проте це, однозначно, є помилковим кроком. Крім того, вже незабаром, буде запропоновано встановити мінімальні ціни і на м’ясну продукцію. Все це, на думку Леоніда Козаченка, неминуче призведе до  неприпустимих соціально-економічних наслідків для галузі. "У світі немає жодного прикладу коли один із суб’єктів господарювання дотує іншого і умови цих дотацій визначає держава. Якщо будуть прийняті подібні законопроекти з регулювання цін на молоко та м'ясо, то це буде світовий прецедент" – підкреслив він.

Не менш радикальним у висловлюваннях був заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Михайло Соколов, який зазначив: "Насправді будь-яка людина, яка розуміє, що таке ринкова економіка, усвідомлює, що це призведе до "перекосів" на ринку. Таким чином, нас штовхають в якусь "сіру зону". На ринку з'являться додаткові можливості для хабарів і схем. Державі потрібно визначитися: або ми повертаємо Радянський Союз, де є генплан, або живемо за законами ринкової економіки".

Голова правління асоціації "Укрмолпром" Василь Бондаренко, виступаючи на заході сказав, що можна зрозуміти народних депутатів – адже ціна  на молоко – питання соціальне, але не треба забувати  про те, що українські виробники  поступово виходять на європейські ринки, і там вимагають  завезення молока екстра-класу, якого в  Україні, згідно із балансом, є всього 6-10%. Крім того, згідно із розробленим нещодавно ДСТУ, з 1 січня 2017 року  молоко 2 гатунку на молокопереробку надходити не повинне. Його має замінити молоко екстра-класу, яке на сьогодні у господарствах населення отримати неможливо.

Із презентацією щодо діючої системи ціноутворення у молочній галузі України виступив голова Ради директорів Спілки молочних підприємств України Вадим Чагаровський. Він підкреслив, що даним законопроектом пропонується нівелювати ціну між ґатунками молока (І та вищого ґатунку). "Це призведе до руйнації молочного ринку та подальшої  його стагнації, тому що фіксована закупівельна ціна на молоко ІІ ґатунку прийнята без урахування показників безпечності молока" – сказав він.

Характеризуючи ситуацію на внутрішньому ринку, В. Чагаровський констатував падіння виробництва та споживання  практично по всім категоріям молочних продуктів, при тому, що внутрішні ціни на молоко, на відміну від загальносвітових тенденцій, трималися на досить високому рівні. "Якщо врахувати девальвацію гривні та зростання ціни на витратні матеріали і компоненти ланцюга ціноутворення – ту ж саму упаковку, електроенергію, тощо, – все це зросло в рази" – проінформував він.

До слова також був запрошений директор департаменту тваринництва Міністерства аграрної  політики та продовольства  Микола Кваша.  За його словами,  загальна тенденція до зменшення товарності молока відчувається вже протягом останніх 3-4 років, адже у загальноукраїнському масштабі тільки 17% виробленого молока у господарствах населення потрапляє на молокопереробку, і це – велика проблема для України.

 Директор департаменту продовольства Міністерства аграрної  політики та продовольства Микола Мороз, підтримуючи слова свого колеги  вын розповів,  що прийняття законопроекту щодо мінімальних цін на молоко неодмінно викличе претензії з боку Світової організації торгівлі.  "Виходом із цієї ситуації, може стати лише приведення  виробленого у господарствах населення молока до європейських норм якості, а також введення адресних дотацій та програм для стимулювання внутрішнього ринку" – заявив посадовець.

Учасники заходу дійшли одностайної згоди, що встановлення ціни на молоко низької якості негативно вплине на ефективність просування експорту молочних продуктів до ЄС, Китаю, Молдови та інших країн, а також може негативно відобразитись на іміджі нашої країни в очах світової спільноти.

Враховуючи вище зазначене, присутні на заході, зокрема представники Асоціації виробників молока, Спілки молочних підприємств України,  Асоціації "Укрмолпром", Асоціації "М'ясо України", Корпорації "Тваринпром", а також Асоціації українських виробників "Морозиво і заморожені продукти"  ухвалили рішення  не підтримувати проект Закону № 2089 "Про внесення змін до деяких  законодавчих актів України щодо державного регулювання закупівельної ціни на молоко та підтримки села" від 10.02.2015 р.  а також направити листа Голові Комітету ВРУ з питань аграрної політики Т.В. Кутовому  з проханням найближчим часом провести комітетські слухання у Верховній Раді України із цього питання

ІЦ УАК

Текст листа-зверненя до  Голови Комітету ВРУ  Т. Кутового, а також презентацію В. Чагаровського щодо поточної ситуації на ринку молока  Ви можете знайти у вкладених файлах:

ДодатокРозмір
presentation_1.pdf824.49 КБ
kutovomu.pdf630.7 КБ

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування