ВГО "Українська аграрна конфедерація" та провідні громадські організації й обʼєднання виробників сектору АПК України 18 травня 2023 року направили відкрите звернення до Представництва ЄС в Україні з проханням сприяти розблокуванню експорту українського агропродовольства й усуненню перепон щодо імпорту до ЄС і транзиту сільськогосподарської продукції з України відповідно до Імплементаційного регламенту ЄС 2023/903 від 2 травня 2023 року.
Спільнота громадських організацій та обʼєднань виробників агропродовольчого сектору України вдячна Європейській комісії та Європейському парламенту за підтримку продовження заходів безмитної торгівлі з Україною після 5 червня 2023 року терміном ще на 1 рік.
Також ми вдячні Європейській комісії за зусилля щодо пошуку рішення у звʼязку з односторонніми дискримінаційними заборонами на імпорт широкого переліку сільськогосподарської продукції з України, що були запроваджені окремими державами-членами €С.
Ми очікували, що прийняття Імплементаційного регламенту ЄС 2023/903 від 2 травня 2023 року, що звужує заборону лише до імпорту пшениці, кукурудзи, соняшнику та ріпаку до Республіки Польща, Словацької Республіки, Угорщини, Республіки Болгарія та Румунії терміном дії до 5 червня 2023 року, мало 6 бути компромісним рішенням. Проте деякі з названих країн досі не виконують досягнутих домовленостей і продовжують різними способами затримувати імпорт і транзит сільськогосподарської продукції з України.
Зокрема, Республіка Польща, незважаючи на скасування односторонньої заборони, продовжує різними способами стримувати ввезення та транзит агропродукції з України шляхом зобовʼязання проведення конвоювання, застосування електронних пломб, сповільнення проведення ветеринарних перевірок, відновлення їх застосування до транзитних вантажів, відмови у прийнятті до перевезення залізничним транспортом вантажів у вагонах з колією 1520 мм з перевантаженням на території Польщі, страйку перевізників з фізичним блокуванням проїзду кордону тощо. У той час як Угорщина лише після 12 травня 2023 року внесла зміни щодо звуження заборони відповідно до регламенту ЄС 2023/903, проте рішення ще фактично не імплементовані, а Словацька Республіка досі не скасувала односторонню заборону. Натомість сільськогосподарські продукти цих держав та інших держав-членів ЄС не мають жодних аналогічних обмежень щодо імпорту до України.
Водночас занепокоєння викликають заяви деяких політиків зазначених країн, що тимчасова заборона на імпорт визначеної сільськогосподарської продукції з України буде продовжена і після 5 червня 2023 року. Крім того, можливість розширення та подовження заборони пов'язують з анонсованим Європейською комісією розслідуванням фактів зростаючого імпорту сільськогосподарської продукції з України.
Вважаємо, що зазначені непорозуміння мають бути терміново вирішені найближчим часом, щоб ми й надалі посилювали нашу єдність у боротьбі з військовою агресією російської федерації проти України та протидії глобальним продовольчим викликам.
"Виходячи з викладеного ми звертаємося до Вас, Ваша Високоповажносте, сприяти терміновому розблокуванню експорту українського агропродовольства й усуненню перепон щодо імпорту до ЄС і транзиту сільськогосподарської продукції з України згідно з Імплементаційним регламентом ЄС 2023/903 від 2 травня 2023 року", - йдеться у зверненні.
УАК та інші аграрні громадські організації також звернулися з проханням повідомити позицію ЄК щодо умов торгівлі після 5 червня 2023 року, щоб українські виробники агропродовольчої продукції мали більшу прогнозованість щодо міжнародних торгових відносин.
"Провідні громадські організації й обʼєднання виробників агропродовольчого сектору України ще раз висловлюють Вам свою повагу та очікують на позитивне вирішення даної ситуації. Впевнені, що відкритий діалог з нашими партнерами ЄС і добрими сусідами призведуть до узгодження формату подальшого взаємовигідного співробітництва та лише посилять нас у боротьбі проти агресії з боку російської федерації", - підсумовується у відкритому зверненні до Посла ЄС в Україні та Голови Представництва ЄС в Україні.
ІЦ УАК