У Стамбулі завершилася зустріч військових делегацій міністерств оборони Туреччини, України та росії, а також делегації ООН з питання вивезення з України зерна Чорним морем.
Про це Міністерство національної оборони Туреччини повідомило у Твіттері.
“Завершилася чотиристороння зустріч військових делегацій міноборони Туреччини, російської федерації та України з делегацією Організації Об’єднаних Націй щодо безпечного перевезення морським транспортом зерна та продуктів харчування, які очікують в українських портах”, - йдеться у повідомленні.
Зустріч проходила в історичній будівлі Календер у Стамбулі.
Нагадаємо, 5 липня президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган сказав, що Туреччина має намір інтенсифікувати переговорний процес щодо відкриття "коридорів" для вивезення зерна з України Чорним морем та досягти результату протягом 7-10 днів.
24 лютого росія розпочала повномасштабну війну проти України. Через російську агресію та блокаду в Чорному морі в українських портах заблоковані понад 20 млн тонн зерна, призначеного на експорт. Це спричинило загрозу глобального голоду, оскільки майже половина всього обсягу поставок в рамках Всесвітньої програми продовольства ООН припадає саме на українське зерно.
У Стамбулі домовилися створити центр з вивезення зерна – міноборони Туреччини
Сьогодні на зустрічі військових делегацій міністерств оборони Туреччини, України та росії, а також делегації ООН щодо питання вивезення з України зерна Чорним морем було досягнуто домовленості щодо технічних питань.
Про це за результатами чотиристоронньої зустрічі в Стамбулі повідомив міністр оборони Туреччини Хулусі Акар.
“За результатами зустрічі, яка пройшла в позитивній та конструктивній атмосфері, було досягнуто домовленості щодо базових технічних питань, таких як створення координаційного центру в Стамбулі, де будуть присутні представники всіх сторін, спільний контроль у пунктах виходу з порту та прибуття, а також забезпечення безпеки судноплавства на маршрутах переходу”, - повідомив міністр.
Також Хулусі Акар анонсував ще одну зустріч у Туреччині на наступному тижні.
“Досягнуто домовленості про повторну зустріч української та російської делегацій у Туреччині наступного тижня. На цій зустрічі всі деталі будуть ще раз розглянуті, і виконана робота буде зафіксована підписами”, - сказав Акар.
Президент прокоментував переговори щодо розблокування експорту українського зерна
У Туреччині на переговорах по розблокування аграрного експорту сторони досягли певного прогресу.
Про це Президент Володимир Зеленський заявив у вечірньому відеозверненні.
"Сьогодні у новинах багато згадок про зустріч у Туреччині щодо розблокування аграрного експорту з нашої країни через Чорне море. Ми дійсно докладаємо значних зусиль, щоб відновити постачання продовольства на світовий ринок. Якщо вдасться зняти російську загрозу судноплавству в Чорному морі, це зніме гостроту світової продовольчої кризи", сказав Зеленський.
Президент уточнив, що українська делегація доповіла йому, що є певний прогрес. Глава держави поінформував, що найближчими днями будуть узгоджено деталі з Генеральним секретарем ООН.
"Я вдячний Організації Обʼєднаних Націй і Туреччині за відповідні зусилля. Успіх цієї історії потрібен не тільки нашій державі, а й, без перебільшення, усьому світу", наголосив він.
Гутерреш каже про «крок вперед» у переговорах щодо експорту українського зерна
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш заявив про «великий крок вперед» у переговорах щодо експорту українського зерна.
Про це він написав у твіттер.
«Промінь надії у світі, затьмареному кризами. Сьогодні в Стамбулі ми побачили великий крок вперед для забезпечення експорту українського продовольства через Чорне море. Я вітаю відданість усіх тих, хто працює над досягненням угоди для нашої загальної людяності», – написав генеральний секретар ООН.
Єрмак розповів про результати зустрічі щодо експорту українського зерна
Голова Офісу президента України Андрій Єрмак розповів, що за результатами зустрічі у Стамбулі сторони домовились сформувати Спільний координаційний центр під егідою ООН.
Про це він написав у телеграмі.
«Він буде розташований у Стамбулі. Його завданням буде здійснення загального моніторингу та координації безпечної навігації у Чорному морі», – йдеться у повідомленні.
Єрмак наголосив, що безпека України в Чорному морі є пріоритетом в питанні відновлення експорту української агропродукції.
«Саме тому Україна запропонувала сформувати базовий алгоритм функціонування навігації в Чорному морі. Це дозволить забезпечити експорт українського зерна та гарантуватиме продовольчу безпеку мільйонам людей по всьому світу», – наголосив він.
ІЦ УАК за матеріалами Укрінформ