Земельна реформа вивела ринок з тіні та дала можливість українцям відчути себе справжніми власниками на своїй землі, право розпоряджатися нею. Про це наголосив заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Денис Башлик під час пресконференції «Земельна реформа: друга річниця», яка відбулася в Укрінформі.
У заході також взяв участь СЕО Прозоро.Продажі Сергій Бут.
Як зазначив Денис Башлик земельна реформа - це унікальний досвід. Попри війну ринок працює і головне - за два роки розвіяв міфи про земельну реформу.
«Запуск ринку землі дозволив розвіяти міфи. Наприклад, що ми залишимося без землі взагалі, бо її всю одразу продадуть, і буде хаос. Насправді, в результаті земельної реформи більше не існує прихованого земельного ринку. Всі дії щодо землі відбуваються в законній площині, за безготівковий рахунок», - наголосив заступник Міністра агрополітики.
Зокрема, зазначає Денис Башлик, з початку земельної реформи було укладено 85 247 угод купівлі-продажу.
«Загалом за два роки було продано і подаровано 275 157 га сільськогосподарської землі, що складає 1% від усіх с.-г. земель. Це розвіює міф, що все одразу продадуть. Кількість землі сільськогосподарського призначення – 27, 5 млн га. Тобто в середньому в рік продається 0,5% землі», - повідомив Денис Башлик.
Крім того, Денис Башлик звернув увагу на кількість угод купівлі-продажу. Зокрема, в перший рік відкриття ринку землі було укладено 27 696 угод, на другий – 23 тисячі, але у 2022 році майже чотири місяці ринок не працював. За перше півріччя 2023 року уже є 18 тисяч угод.
«Промовисті показники щодо площі проданої-купленої землі. 2021 рік – сто тисяч га. 2022-й - 69 тис. га. З початку 2023 року продано вже понад 50 тисяч га. Люди продовжують продавати та купувати землю. Це один з показників віри в нашу перемогу», - зазначив заступник Міністра.
При цьому, підкреслив він, середня вартість за гектар складає 39 тис. грн, але ціни дуже динамічні. Приміром, у 2022 році в Івано-Франківській області вартість одного гектара складала майже 100 тис. грн. У 2024 році, коли почнеться другий етап реформи та до ринку будуть допущені юридичні особи, ціна на землю ще зросте.
Денис Башлик також він підкреслив, що земельна реформа позитивно впливає на все сільське господарство. Зокрема, після старту у 2022 році урядової грантової програми єРобота, різко збільшилось територій для садів. “Люди відчули захищеність, оскільки займаються садівництвом на своїй, а не орендованій землі”, - підкреслив заступник Міністра. За його словами позитивний вплив ринок має і на розвиток гідромеліорації.
СЕО Прозоро.Продажі Сергій Бут відзначив, що запуск ринку землі – важливий крок до повноцінної ринкової економіки. На початку реформи були також запущені електронні аукціони в системі Прозоро.Продажі. З того моменту аукціони з продажу й оренди землі користуються значним попитом. Загалом, за його словами, за підсумками двох років з впровадження реформи понад 16 тисяч онлайн-аукціонів з реалізації земель до бюджетів різних рівнів надійшло понад 1.3 млрд гривень.
Презентація «Земельна реформа: друга річниця» - Ринок_землі_2023_2_річниця_v3.pdf ( .pdf , 5.53 Мб )
Захід "Земельна реформа: друга річниця ринку землі" на Ютуб - за посиланням
ІЦ УАК за матеріалами Мінагрополітики