08.01.2024 08:06

У Польщі розблокували ПП «Медика – Шегині». Україна виконала свою частину домовленостей із розблокування кордону

версія для друку
08.01.2024 08:06

5 січня польські ЗМІ, як-от Rzeczpospolita, повідомили, що Уряд Польщі в суботу підпише угоду з фермерами для припинення блокади кордону з Україною в пункті пропуску "Медика - Шегині".

"У суботу в Жешуві міністр сільського господарства Чеслав Секерський підпише з фермерами спілки "Ошукане село" угоду, завдяки якій вони більше не блокуватимуть прикордонний перехід у Медиці", - йдеться в повідомленні Rzeczpospolita на офіційному сайті.

Журналісти стверджують, що Секерський вирішив надати письмові гарантії виконання трьох вимог фермерів-протестувальників: надання субсидій на кукурудзу, гарантії непідвищення податків і дешеві кредити.

Щодо субсидій Польща звернулася до Європейської Комісії, щоб отримати схвалення; скасування підвищення податку на 21% має затвердити польський сейм; а гарантування кредитів забезпечать місцеві органи влади, які потім отримають компенсацію з держбюджету, йдеться в матеріалі.

Раніше "Ошукане село" також вимагало поширити заборону на імпорт з України таких продуктів, як деякі фрукти, цукор, спирт, мед, яблучний концентрат, яйця та м'ясо птиці.

 

Уряд Польщі домовився з фермерами, яку блокують дорогу для руху фур поблизу ПП “Медика-Шегині”, про призупинення протесту на невизначений період.

Про підписання 6 січня угоди між міністром сільського господарства й розвитку села Польщі Чеславом Секерським і лідером організації аграріїв “Обмануте село” Романом Кондровим повідомила під час брифінгу в Жешуві у суботу воєвода Підкарпатського воєводства Тереса Кубас-Гул, передає кореспондент Укрінформу.

“З моменту підписання угоди протест на пункті пропуску в Медиці буде призупинений на період, необхідний для проведення юридичних змін, нотифікації та період, необхідний для реалізації додаткових змін”, - ідеться в угоді між сторонами.

Міністр погодився на реалізацію всіх вимог фермерів. Польські фермери вимагали отримання дотацій на закупівлю кукурудзи, збереження в цьому році сільськогосподарського податку на рівні 2023 року та продовження можливості отримання позик для забезпечення ліквідності. Міністр Секерський і його заступник Міхал Колодзєйчак до цього неодноразово заявляли, що міністерство погоджується на виконання всіх вимог фермерів.

 

Посол Зварич підтвердив, що рух до КПП «Медика-Шегині» розблокований з 21-ї години 6 січня

Про це в коментарі Укрінформу заявив посол України в Польщі Василь Зварич, який висловив сподівання на розблокування кордону в інших пунктах пропуску у найближчій перспективі.

"Можу лише підтвердити, що протестувальники-фермери за результатами досягнутих домовленостей з міністром сільського господарства Польщі погодились призупинити протест на невизначений час. За наявною інформацією з 20:00 за польським часом рух через дорогу, яка веде до пункту пропуску "Медика-Шегині" буде повністю відновлено", - заявив Зварич.

За його словами, це важливий крок, який демонструє ефективність дій уряду на чолі з премʼєр-міністром Дональдом Туском.

"Маємо надію, що й в інших пунктах пропуску, де протестують перевізники, найближчими днями вдасться досягти порозуміння та розблокувати рух. В умовах посилених російських ракетних ударів по Україні, продовження блокування кордону протестувальниками дуже болісно б’є по економіці України та спричиняє непотрібні емоції в українському суспільстві", - наголосив Зварич.

Він додав, що Україні вкрай важливо підтримувати дружні відносини з Польщею, зміцнювати взаємну довіру та підтримку, посилювати міцний союз в Європі, "оскільки від суперечок між Києвом і Варшавою користає лише злочинний путінський режим".

 

Державна прикордонна служба України також повідомила про розблокування даного пункту пропуску.

«Рух вантажівок відновлено: польські фермери завершили блокування перед пунктом пропуску "Медика – Шегині".

За інформацією, отриманою від Прикордонної варти Республіки Польща сьогодні о 21:00 завершилася акція протесту перед пунктом пропуску «Медика – Шегині». Оформлення та пропуск через кордон вантажних транспортних засобів у напрямку вʼїзду в Україну здійснюється у звичайному режимі. На даний час на вʼїзд в Україну перед ПП «Медика – Шегині» очікують 650 вантажівок», – зазначили в ДПСУ.

 

Україна виконала свою частину домовленостей із розблокування кордону з Польщею - Мінінфраструктури.

Україна виконала свою частину домовленостей, зафіксованих у плані дій для розблокування кордону з Польщею.

Про це заявив заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач в ефірі телемарафону "Єдині новини".

"План, який ми узгодили, з боку України виконаний, і до нас на сьогодні питань немає. Питання в тому, що ще протестувальники вимагають від польського уряду", - зазначив Деркач.

Він наголосив, що неможливість скасування угоди про лібералізацію перевезень підтвердив і Європейський Союз, і польський уряд.

Деркач також повідомив, що кількість двосторонніх перевезень, здійснених польськими перевізниками, знизилася лише на 5% порівняно з періодом до повномасштабного вторгнення. "Тому їхні заклики, що українські перевізники повністю "вбили" польський ринок перевезень, не відповідають дійсності", - наголосив посадовець.

Водночас, за його словами, Україна лише у листопаді 2023 року недоотримала майже ₴10 мільярдів митних зборів через блокування кордону. Збитків зазнає і Польща.

Як повідомлялося, у грудні 2023 року Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України спільно з новим керівництвом Міністерства інфраструктури Польщі узгодили план дій для розблокування спільного кордону.

Польські перевізники 6 листопада розпочали блокаду руху вантажівок поблизу трьох найбільших пунктів пропуску на кордоні з Україною: "Корчова – Краківець", "Гребенне - Рава-Руська", "Дорогуськ – Ягодин".

Серед основних вимог – повернення практики дозволів для українських перевізників, скасованої угодою з Євросоюзом до 30 червня 2024 року.

23 листопада до акції приєднались польські аграрії у пункті пропуску "Шегині-Медика", висуваючи свої вимоги.

 

ІЦ УАК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування