17.06.2024 08:27

У новому сезоні ЄС збільшить виробництво соєвого шроту

версія для друку
17.06.2024 08:27

Країни ЄС у новому 2024/25 МР збільшать виробництво соєвого шроту завдяки збільшенню врожаю сої (фактично очікується рекордний валовий збір). Проте ЄС залишиться нетто-імпортером цієї продукції. Такий прогноз озвучила головна товарна аналітик «ASAP Agri» Катерина Мудріян під час виступу на конференції VegOil&Meals Trade 14 червня в Севільї (Іспанія).

Вона зазначила, що ЄС є нетто-імпортером шроту з насіння олійних культур, оскільки має великі обсяги споживання – приблизно 50 млн тонн, а власне виробництво покриває близько 63% усіх потреб.

При цьому левову частку в загальному імпорті займає соєвий шрот – близько 80%. А загальне споживання соєвого шроту в ЄС становить 60%.

За словами спікера, ріпаковий шрот займає близько 30% від усього споживання, але його імпорт – найменший (бо ЄС виробляє майже весь обсяг, необхідний для споживання, завдяки врожаю ріпаку).

Найменшу частку в загальному споживанні займає соняшниковий шрот – 10% і близько 13% імпорту.

Як зазначила експерт, у 2023/24 МР імпорт соєвого шроту в ЄС був найнижчим за 5 років і майже на 1 млн тонн менше, ніж у минулому сезоні.

«Бразилія є основним постачальником даної продукції до ЄС із часткою 63% у 23/24 МР, що майже на 12% більше, ніж минулого року. Україна також збільшила частку поставок соєвого шроту до ЄС з 2% до 3% цього сезону», - розповіла К. Мудріян.

 

У 2024/25 МР в Україні загостриться конкуренція між переробниками та експортерами ріпаку

У новому сезоні в Україні загостриться конкуренція між переробниками й експортерами ріпаку. Олійної буде не вистачати, і вже зараз експортери готові платити більше. Про це повідомила старша цінова оглядачка ринку олійних культур і продуктів їх переробки в Чорноморському регіоні «Fastmarkets Agricensus» Анна Платонова під час виступу на конференції VegOil&Meals Trade.

Вона зазначила, що валовий збір ріпаку в Україні у поточному році знизиться приблизно на 20% від минулорічного і, за різними оцінками, складе 3,5-3,8 млн тонн. Головним чином зниження відбудеться через несприятливі погодні умови у період вегетації культури.

«При цьому різниця в оцінці обсягів переробки ріпаку у новому сезоні коливається від 700 тис. тонн до 1,3 млн тонн. Переробляти цю культуру, за результатами наших опитувань, планують близько 12 українських заводів. Конкуренція за сировину між переробниками та експортерами буде однозначно зростати, оскільки, окрім зниження врожаю по Україні, прогнозується зменшення виробництва ріпаку й у Європі», - зазначила експерт.

Вона додала, що вже сьогодні експортери готові купувати український ріпак нового врожаю за ціною на $30 за тонну вище, ніж переробники.

 

ІЦ УАК за матеріалами АПК-Інформ

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування