10.08.2022 16:25

У липні відбулося різке падіння вартості Індексу продовольчих цін ФАО

версія для друку
10.08.2022 16:25

Середнє значення Індексу продовольчих цін ФАО (FFPI) продовжило зменшуватись четвертий місяць поспіль до 140,9 пункту в липні, знизившись на 13,3 пункту (8,6 відсотка) від червневого рівня. Проте, значення індексу виявилось на 16,4 пункту (13,1 відсотка) вище, ніж у відповідному періоді минулого року. Зниження індексу в липні стало найбільш різким з жовтня 2008 року та було обумовлено масовим зниженням індексів цін на рослинні олії та зернові, і дещо меншим зниженням індексів цін на цукор, молочні продукти та м'ясо.

Про це повідомляється у щомісячному огляді ФАО, опублікованому 8 серпня.

Індекс цін на зернові ФАО в липні в середньому склав 147,3 пункту, що на 19,1 пункту (11,5 відсотка) нижче червневого показника, але на 21,0 пункту (16,6 відсотка) вище рівня липня 2021 року. Падіння міжнародних цін торкнулося всіх видів зернових, що входять до цього індексу. Світові ціни на пшеницю в липні впали на 14,5%, що частково обумовлено угодою між Україною та РФією про розблокування основних чорноморських портів України та дає надію на відновлення експорту зерна з України. Крім того, початок збирання врожаю в Північній півкулі та, як наслідок, збільшення пропозиції сприяло зниженню цін. Проте міжнародні ціни на пшеницю все ще на 24,8% вищі, ніж у липні минулого року. Міжнародні ціни на фуражне зерно також продовжують демонструвати тенденцію до зниження четвертий місяць поспіль: вони впали на 11,2 відсотка в порівнянні з минулим місяцем, але залишаються на 12,1 відсотка вищими, ніж торік. Основною причиною падіння світових цін на кукурудзу на 10,7% стало укладення угоди про розблокування українських портів. Сезонне збільшення пропозиції в Аргентині та Бразилії, де збирання врожаю випереджає минулорічні показники, також сприяло зниженню цін. Зниження котирувань пшениці та кукурудзи також спровокувало падіння цін на сорго та ячмінь на 12,8% та 12,6% відповідно. У липні міжнародні ціни на рис впали вперше з початку 2022 року через нестабільний попит і валютні коливання в основних країнах-експортерах.

Середнє значення Індексу цін на рослинні олії ФАО в липні знизилось на 40,7 пункту (19,2 відсотка) до мінімального значення за останні 10 місяців і склало 171,1 пункту. Таке різке падіння було викликане зниженням світових цін на пальмову, соєву, ріпакову та соняшникову олії. У липні міжнародні ціни на пальмову олію продовжили знижуватися четвертий місяць поспіль, головним чином завдяки очікуваному значному збільшенню пропозиції в Індонезії, провідному світовому експортері пальмової олії. Водночас зниження міжнародних котирувань соєвої та ріпакової олій було зумовлене, відповідно, тривалим періодом млявого попиту та очікуваним багатим врожаєм. Що стосується соняшникової олії, то, незважаючи на триваючу невизначеність з логістикою в Чорноморському регіоні, міжнародні ціни помітно знизилися на тлі скорочення імпортного попиту у світі в цілому. Зниженню світових котирувань рослинних олій сприяло також зниження цін на сиру нафту.

Індекс цін на молочні продукти ФАО в липні в середньому склав 146,4 пункту, знизившись на 3,8 пункту (2,5 відсотка) порівняно з червнем, але все ще на 29,7 пункту (25,4 відсотка) вище порівняно з липнем минулого року. Міжнародні котирування на сухе знежирене молоко, а також вершкове масло і сухе незбиране молоко знизилися найбільше, що пов'язано зі слабкою активністю ринку в Європі через настання періоду літніх відпусток. Крім того, більшість покупців накопичили достатні запаси для задоволення своїх поточних потреб, що в поєднанні зі слабким попитом з боку Китаю і високими цінами на молочну продукцію призвело до скорочення попиту на спотовому ринку і, як наслідок, до зниження міжнародних котирувань. При цьому світові ціни на сири залишалися стабільними, оскільки високий обсяг продажів на внутрішньому ринку в популярних у туристів європейських країнах дозволив компенсувати слабкий імпортний попит на міжнародних ринках. Незважаючи на загалом мляву торгівлю, обмежена пропозиція утримує світові ціни на молочні продукти на високому рівні.

Індекс цін на м'ясо ФАО* в липні в середньому склав 124,0 пункту, що на 0,6 пункту (0,5 відсотка) нижче його червневого значення і є першим зниженням після безперервного шестимісячного зростання. У липні світові котирування баранини різко впали через збільшення експортних можливостей в Австралії через збільшення забою й очікуваного подальшого збільшення пропозиції баранини на тлі зниження імпортного попиту. Міжнародні ціни на яловичину знизилися в результаті збільшення експортних можливостей в основних виробничих регіонах відносно світового попиту, в той час як ціни на свинину залишалися стабільними: низький імпортний попит компенсував обмежену пропозицію свиней на забій, особливо в Сполучених Штатах Америки. Незважаючи на недавнє збільшення експорту з України, світові ціни на м'ясо птиці досягли історичного максимуму завдяки стійкому світовому імпортному попиту і зниженню пропозиції в результаті виявлення спалахів пташиного грипу в Північній півкулі.

Індекс цін на цукор ФАО в липні в середньому склав 112,8 пункту, знизившись на 4,4 пункту (3,8 відсотка) в порівнянні з червнем; таким чином, цей показник, який знижується третій місяць поспіль, досяг найнижчого значення за останні п'ять місяців. На міжнародні котирування цукру вплинули побоювання з приводу очікуваного подальшого уповільнення світової економіки у 2022 році та пов'язаного з цим зниження попиту. Крім того, сприяли зниженню цін ослаблення курсу бразильського реала відносно долара США і зниження цін на етанол, що призвело до збільшення обсягів виробництва цукру в Бразилії в першій половині липня в порівнянні з попередніми прогнозами. Можливе збільшення експорту з Індії та сприятливі прогнози виробництва цього сезону також сприяли зниженню міжнародних цін на цукор, зафіксованому в липні. Проте побоювання щодо впливу тривалих спекотних та посушливих погодних умов на посіви в Євросоюзі завадили цінам впасти ще нижче.

ІЦ УАК за матеріалами ФАО

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування