Єврокомісія обговорила у середу проблему надвеликих імпортних надходжень зерна та інших видів продовольства з України та ринок ЄС з 5-ма «прифронтовими» країнами та з Україною, й окреслила шляхи з вирішення цієї проблеми.
Про це вчора у спільній заяві за підсумками зустрічі з представниками Болгарії, Угорщини, Польщі, Словаччини та Румунії, а також – України, заявили Виконавчий віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс та Єврокомісар з сільського господарства Януш Войцеховський.
Повний текст документа оприлюднений на сайті Європейської Комісії.
«Під час зустрічі… ми представили широкі пропозиції ЄС для вирішення занепокоєнь, що були висловлені від 5 країн-членів щодо погіршення ситуації для виробників Євросоюзу у певних видах продукції. Цей пакет, що був запропонований Європейською Комісією, передбачає виділення 2-го траншу сільськогосподарської фінансової допомоги для постраждалих фермерів, виключні захисні заходи по ключових видах продукції та заходи зі сприяння транзиту для експорту українського зерна через «коридори солідарності». Запропонований Європейською Комісією пакет залежить від скасування країнами-членами їх односторонніх заходів», - ідеться у документі.
«Ми підкреслюємо важливість швидкого виконання спільного підходу ЄС, замість дотримання одноосібних рішень, щоб уникнути багатосторонніх заборон та інших рішень, що можуть піддавати ризику внутрішній ринок», - наголосили представники Єврокомісії.
Як зазначається у заяві, Єврокомісія взяла до уваги погляди, що були представлені учасниками зустрічі.
«Ми погодилися продовжувати політичні консультації у наступні дні з огляду на (ред. - необхідність) швидкого рішення», - йдеться у спільній заяві.
Вчора також, як повідомляв кореспондент Укрінформу, під час брифінгу для преси речниця Європейської Комісії Дана Спінант заявила, що Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн сповна усвідомлює ситуацію, що склалася у країнах, що межують з Україною, внаслідок великого імпорту української с.-г. продукції, та пропонує заходи реагування відповідно до правил спільного ринку ЄС.
За її словами, зокрема, йдеться про підтримку уражених фермерських господарств та обмежувальних заходів щодо поставок на ринок ЄС українського зерна й інших продовольчих товарів.
«Цього ранку Президент Єврокомісії відповіла на лист від п'яти урядів країн ЄС стосовно ситуації з експортом українських сільськогосподарських товарів. Президент підкреслила, що вона повністю обізнана із висловленими занепокоєннями у зв’язку зі збільшенням імпорту певних українських сільськогосподарських товарів на ринок ЄС. Вона підкреслила, що у світлі Єдиного ринку та митного союзу, для вирішення цих занепокоєнь необхідний спільний європейський підхід. Президент представила три пропозиції, щоб вирішити цю ситуацію», - зазначила Дана Спінант.
Перша з пропозицій, за словами речниці, стосується продовження підтримки європейських фермерів, що постраждали внаслідок цієї ринкової ситуації.
«Ми вже надали пакет підтримки у 56,3 млн євро, і зараз готуємо другий пакет фінансової підтримки у 100 млн євро. По-друге – ми будемо вживати запобіжні заходи, відповідно наявних правил торгівлі стосовно певних категорій зерна. Це стосується, зокрема, насіння пшениці, кукурудзи, соняшника та ріпаку. Третє - ми розпочнемо розслідування стосовно інших чутливих товарів», - зазначила Дана Спінант.
Вона нагадала, що виконавчий віце-президент Європейської Комісії Валдіс Домбровскіс вчора по обіді обговорить цей порядок дій та представлені пропозиції з міністрами п’яти країн ЄС, які звернулися до Єврокомісії з листом, а також проведе переговори з представником України.
«Ми рішуче налаштовані, з одного боку, підтримати Україну в експорті її продуктів, включаючи сільськогосподарські товари, тому що це є важливою «дорогою життя» для економіки України. Ми зобов’язалися доставляти ці продукти на світовий ринок, де вони є необхідними, зокрема, з метою відповісти на занепокоєння щодо продовольчої безпеки. При цьому ми повністю віддані підтримці наших фермерів», - наголосила речниця Єврокомісії.
Вона зауважила, що наразі Єврокомісія опрацьовує відповідні пропозиції щодо вирішення поточної ситуації спільно із Радою ЄС та Шведським головуванням в Євросоюзі, які мають бути сформовані «найближчим часом».
ІЦ УАК за матеріалами Укрінформ