За перші 5 міс. 2023/24 МР (липень-листопад) рф відвантажила до країн ЄС 2,23 млн тонн зернових і зернобобових культур, що у 2,3 раза більше, ніж за аналогічний період минулого року (968 тис. т), повідомляє російський Інтерфакс з посиланням на дані моніторингу російського зернового союзу.
Як уточнила директор аналітичного департаменту "РЗС" Олена Тюріна, основні обсяги російського зерна у вказаний період було поставлено до п'яти країн Євросоюзу. Лідером із закупівель стала Іспанія, на частку якої припало 40%. Відвантаження в цю країну зросли у 8,8 раза та склали 850 тис. т проти 96 тис. т за цей період минулого сезону. Італії припало 35% - 812 тис. т проти 105 тис. т відповідно (зростання у 7,7 раза). Трійку "лідерів" замикає Бельгія з часткою 17% – 198 тис. т проти 52 тис. т (зростання у 3,7 раза).
На четвертому місці Греція, яка збільшила закупівлі в 1,9 раза, до 160 тис. т проти 85 тис. т. Потім йде Латвія, яка скоротила закупівлі до 105 тис. т із 410 тис. т роком раніше.
Як вважає О. Тюріна, основна причина такого зростання поставок на європейський ринок у тому, що російське зерно та зернобобові культури пропонувалися за нижчою ціною.
"За період з 1 липня по 1 грудня дисконт у ціні російської пшениці проти європейської склав $14 за тонну", - пояснила аналітик.
Попри це, у листопаді РФія експортувала мінімальний місячний обсяг пшениці з початку сезону
У листопаді рф експортувала мінімальний місячний обсяг пшениці у 2023/24 МР, що багато в чому було зумовлено несприятливими погодними умовами, зокрема, штормом у Чорному морі. Про це йдеться в огляді аналітичного центру "СовЕкон".
«Експорт російської пшениці у листопаді оцінюється у 3,4 млн тонн проти 4,3 млн тонн у жовтні та 3,5 млн тонн у середньому. Експорт у листопаді показав найнижчі результати від початку сезону. Продаж пшениці за кордон сповільнився на тлі негоди у Чорному морі».
Також вони зазначили, що середній показник тижневого експорту зернової минулого місяця становив 0,4 млн тонн, ставши найнижчим показником з початку сезону.
Загалом експортний потенціал рф з пшениці цього сезону експерти оцінюють у 48,8 млн тонн.
«Шторми в Чорному морі – сезонне явище для цієї пори року, яке навряд чи серйозно позначиться на російському експорті цього маркетингового року. Після поточної паузи у продажах і відвантаженнях ми очікуємо на відновлення експорту й експортного попиту, що надаватиме підтримку внутрішньому ринку», — йдеться в огляді.
Нагадаємо, у Латвії різко зріс імпорт російського зерна.
А експорт олії з росії до країн Африки у 2023 році може збільшитися у 1,5 раза.
ІЦ УАК за матеріалами АПК-Інформ