15.07.2022 12:50

Тривалий дефіцит весняних та літніх опадів призвів до ґрунтової засухи під пізніми с/г культурами на більшості площ

версія для друку
15.07.2022 12:50

Тривалий дефіцит весняних та літніх опадів (в середньому по Україні за період 1 квітня – 10 липня випало лише 50-70% норми опадів) призвів до виникнення ґрунтової засухи різної інтенсивності (від слабкої до сильної) під пізніми культурами на більшості площ центральних, південних, місцями у західних та північних областях.

Про це йдеться в огляді метеорологічних умов першої декади липня 2022 року, повідомляє Укргідрометеоцентр. Упродовж декади тривав дефіцит опадів на всій території України. Дощі в останні дні декади не мали істотного впливу на зволоження ґрунту через в основному зливовий характер. У багатьох районах період без ефективних опадів досягав 25-30 днів.

Проте на більшості площ західних, північних та центральних областей наслідків незворотної дії засухи не спостерігалося (погіршення стану посівів пізніх культур до стійкого в'янення та засихання). Цьому, як і у попередній період, сприяло чергування періодів спеки та прохолодної погоди у більшості областей. Деяке погіршення стану кукурудзи, сої та соняшнику (від доброго до задовільного) відбулося у південних, східних та прилеглих районах центральних областей, де спекотна погода утримувалася до кінця декади.

Найбільш несприятливі умови упродовж декади утримувалися у південних областях, де упродовж 8-10 днів максимальна температура повітря вдень перевищувала позначку +30°C, досягаючи +35-38°C, а опадів майже не було. Такий температурний режим був несприятливим для завершення формування зерна озимих та ранніх ярих зернових культур, подальшого росту та розвитку пізніх культур. Повітряно-ґрунтова засуха під пізніми сільськогосподарськими культурами поширювалася та поглиблювалася, охопивши всі південні області. Спостерігалося пригнічення та в’янення рослин кукурудзи, соняшнику, сої на площах, де запаси вологи були вичерпані повністю або набули критичного порогу, до повного засихання.

В окремих районах південних, східних та центральних областей внаслідок комплексу умов виникали суховії, які часом досягли критерію небезпечного агрометеорологічного явища, і були шкідливі для вегетації та формування урожаю пізніх сільгоспкультур.

Прогрівання ґрунту на глибині 10 см до температури +26-27°C у західних областях та 25-31°C у центральних та південних (за середніх багаторічних значень для початку липня 23-25°C) було вкрай несприятливим для формування урожаю бульбокоренеплодів.

Зниження температури повітря та ґрунту у кінці декади стало надзвичайно сприятливим фактором для усіх без винятку культур.

ІЦ УАК за матеріалами Agravery

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування