24.03.2023 15:01

Три поради агровиробникам щодо посівної у 2023 році

версія для друку
24.03.2023 15:01

Костянтин Хмельницький, заступник генерального директора «НІБУЛОНу» з сільськогосподарського виробництва, на прикладі ситуації в компанії, розмірковує про поточні умови здійснення посівної, очікування від цьогорічного сезону та дає практичні поради, спрямовані на зменшення впливу негативних факторів на врожай.

 

З земельним банком, меншим майже на третину, «НІБУЛОН» розпочинає новий сезон. Певною мірою, подібна ситуація зі станом доступності до використання сільськогосподарських угідь України. Якщо до початку військових дій ми обробляли 76,5 тис. га у 20 господарствах, то цього року лише 51,0 тис. га в 13 філіях. Ще 5,5 тис. га знаходяться в Снігурівському районі на Миколаївщині, і потребують обстеження та розмінування, а близько 20 тис. га перебувають в зоні бойових зіткнень або недосяжні для нас через окупацію.

Вплив військових дій на агровиробництво у південному регіоні України важко переоцінити. Розмінування та збір невикористаних боєприпасів на полях нашої філії «Прибужанівська» в Миколаївській області, яка минулого року потрапила в зону бойових дій лише на 4-5 днів, тривало більше місяця. Довелося обходити всі поля, придивлятися, вивозити боєприпаси, якими їх було засмічено, щоб провести сівбу. Чого очікувати від ситуації на полях філії «Снігурівська», до яких ми поки що не маємо доступу, важко навіть уявити, адже на території громади військові дії тривали більше ніж 220 діб.

Проте розмінування не єдина проблема аграріїв. Не дивлячись на те, що у порівнянні з минулим роком значно покращилася ситуація з матеріально-технічним забезпеченням, виробники страждають від погіршення фінансування. Так, рік тому не було поставок насіння, засобів захисту та добрив, були проблеми з паливом, що змушувало нас відмовлятися від частини технологічних операцій та, звісно, сказалося на кінцевому результаті. Проте був досвід, винахідливість і власні кошти, які допомогли здійснити сівбу. Однак всі ці обмеження, починаючи від браку людських ресурсів і закінчуючи зривами поставок, не сприяли отриманню високих результатів, що призвело до падіння доходів і в подальшому спровокувало ланцюгову реакцію, поступово погіршуючи фінансовий стан агровиробників.

За таких умов вистояти та забезпечити врожайність, на мій погляд, агровиробникам допоможуть три речі:

1. Demining as a Service.

Не намагайтесь самостійно розмінувати власні угіддя. Ми маємо багато прикладів в сусідніх громадах та селах, коли фермери на власний страх і ризик заходили в поля без попереднього обстеження. Вони сподівалися візуально знайти загрозу і обійти її вже в ході роботи сільськогосподарської техніки, проте лишилися життя. Ми з приводу розмінування звернулися і до благодійних фондів, і до МЧС, і до поліції – задіяли всі доступні канали. Крім того, створюємо власний підрозділ та отримуємо сертифікацію на проведення як обстеження, так і розмінування полів. Тож, сподіваюсь, що вже незабаром зможемо допомагати з розмінуванням нашим сусідам в форматі професійної послуги.

2. Контроль собівартості.

У поточному сезоні найголовніше, на що треба звертати увагу аграріям – це економіка виробництва. Слідкуйте за прогнозованою вартістю сільськогосподарських культур. Рахуйте собівартість власного врожаю. Оптимізуйте витрати настільки, наскільки це буде можливо. Є загроза, що на окремих культурах можна отримати збиток в разі несприятливих погодних умов. За нашими даними це більшою мірою стосується зернових, але й олійні культури також можуть потрапити до зони ризику.

3. Зважайте на дані по вологозабезпеченості.

Наш аналіз показує, що в цьому році ситуація з вологозабезпеченням у південній та центральній частині України гірша ніж в попередньому. Дослідження показують, що тут запаси вологи не перевищують 100-120 мм в метровому шарі ґрунту, а опади січня - березня менші за середньорічні показники останніх років. Тому слід уважно та обережно підходити до підбору культури. Вологолюбиві можуть не сформувати такий врожай, на який розраховують аграрії. Особливо в зоні Кіровоградської, Черкаської, можливо навіть, Київської областей.

Ми в «НІБУЛОНі» не звикли здаватися: продовжуємо боротьбу за врожай, наших людей і Україну. Будьте обережні, свідомі та досягайте успіху!

 

ІЦ УАК за матеріалами прес-служби "НІБУЛОНу"

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування