28.04.2023 16:20

Тарас Висоцький розповів про державну підтримку молочної галузі, а Європейська молочна асоціація (EDA) зробила заяву щодо заборони імпорту української агропродукції

версія для друку
28.04.2023 16:20

Молочна галузь України поступово відновлюється від впливу війни. В тому числі завдяки державним інструментам підтримки. Серед яких, зокрема, спрощене кредитування, надання грантів, удосконалення нормативно-правової бази. На цьому наголосив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький на експертній онлайн-зустрічі «Зміни в молочній галузі за рік війни». Під час заходу провідні експерти, представники ринку, обговорили стан галузі, проблеми виробництва, торгівлі та експорту.

«Станом на сьогодні є декілька інструментів державної підтримки для різних підприємств, зважаючи на вид діяльності та розташування виробництва. Це фінансовий блок – системи грантів, спрощених кредитів, донорської допомоги та нормативно-правовий – створення сприятливіших умов шляхом прийняття законодавчих актів», - зазначив Тарас Висоцький.

Також надаються гранти для підприємців, які хочуть створити або розвинути свій бізнес у сфері переробки. Держава надає їм до 8 млн грн безповоротної допомоги для реалізації виробничих проектів. Виробники молочної продукції також можуть подавати заявки на отримання коштів.

Як зазначив Тарас Висоцький, відновленню та розвитку галузі, збільшенню експортного потенціалу також сприятимуть нормативно-правові зміни. Зокрема, розроблення нових законопроектів та гармонізація національного нормативно-правового поля в рамках Угоди про Асоціацію з ЄС.

«В першу чергу, зміни направлені на підтримку малих і середніх виробників, створення спрощених умов для запуску виробничих потужностей, документального звітування, підтримки переробки, просування споживання молочних продуктів на внутрішньому ринку та інше», - зазначив Тарас Висоцький. 

 

Час об’єднатися для підтримки України та спільного ринку. З такою офіційною заявою виступила EDA – European Dairy Association.

EDA донесла до Європейської Комісії своє невдоволення тим фактом, що кілька держав-членів в односторонньому порядку запровадили торговельні обмеження на імпорт української агропродовольчої продукції, включно з молочною продукцією.

“Як EDA, ми чітко заявили про нашу підтримку продовження підходу Європейської Комісії щодо нульових квот і нульових тарифів, коли мова йде про експорт української молочної продукції до ЄС. Ці виняткові часи вимагають єдності, а не окремих рішень держав-членів. Сьогодні ми не бачимо загроз для ринку ЄС, які би виправдали будь-які обмеження на імпорт української молочної продукції, тому ми закликали Європейську комісію захистити цілісність єдиного ринку та підтримати спеціальне призупинення всіх тарифів і квот.

Наші особливі стосунки з молочною промисловістю ЄС та України нещодавно були підкреслені присутністю виконавчого директора Спілки молочних підприємств України (СМПУ) у березні 2023 року на нашій останній конференції EDA Dairy Policy.”

 

Нещодавно польські молочники звернулися до свого уряду з проханням вилучити молоко і молочні продукти зі списку забороненого імпорту.

“Порозуміння в молочній галузі” (організація польських молочних асоціацій) звернулася з листом до Вальдемара Буди, міністра розвитку економіки та технологій, де висловила реакцію представників польської молочної галузі на заборону імпорту молочної продукції з України.

У листі, адресованому Вальдемару Буді, міністру розвитку та технологій Польщі, за підписом Гжегожа Ганько, голови “Порозуміння в молочній галузі”, зазначається:

“Польський молочний сектор із занепокоєнням спостерігає за погіршенням ситуації у польському молочному фермерстві та переробці молока, що є результатом, зокрема, агресії Росії проти України.  Війна, яка триває вже понад рік, значно дестабілізувала ситуацію в європейському агропродовольчому секторі.  Молочний сектор є одним із найбільш постраждалих від цієї кризи.  Ситуація, з якою ми стикаємося сьогодні, є безпрецедентною та призводить до величезних проблем через падіння цін як на сировину, так і на готову продукцію при одночасному збільшенні витрат на виробництво, пакування, зберігання та транспортування.

Через зниження попиту на молочну продукцію, а також через інфляцію, польські виробники та переробники молока зараз як ніколи змушені покладатися на експорт молочних продуктів. Однією зі значущих країн у торгівлі молочною продукцією є Україна.

Вже 5 років ми є найбільшим постачальником сиру, молока, молочних напоїв та модифікованої сироватки в Україну. Україна є одним із найбільших одержувачів нашої молочної продукції за межами ЄС (108 млн євро у 2022 році), і на неї припадає понад 3% усього нашого експорту.

Україна займає 17% експорту польського йогурту, 7% експорту плавленого сиру та 9% сичужного сиру.

Тому нас занепокоїла постанова, підписана вами 15 квітня цього року про заборону імпорту сільськогосподарської продукції з України. Згідно з додатком до постанови, заборона також стосується молока та молочних продуктів.

Як представники молочної галузі ми вважаємо, що поточні результати зовнішньої торгівлі молочними продуктами між Польщею та Україною не виправдовують запровадження таких різких заходів, як заборона імпорту молока та молочних продуктів до нашої країни.  Водночас ми побоюємося, що українська сторона може вжити заходів у відповідь у торгівлі з Польщею, що призведе до припинення або заборони експорту переважно наших сирів, сухої сироватки та ферментованих продуктів, для яких Україна сьогодні є важливим ринком збуту.  Нагадаємо, що ще до початку бойових дій на території нашого східного сусіда українська сторона хотіла обмежити експорт сиру з Польщі в Україну, звинувачуючи польську сторону у використанні демпінгових цін.

Враховуючи викладене, просимо виключити молоко та молочну продукцію з додатком до наказу Міністра розвитку і технологій від 15 квітня 2023 року про заборону імпорту сільськогосподарської продукції з України”.

 

ІЦ УАК за матеріалами Мінагрополітики та СМПУ

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування