10.01.2023 10:15

Світові ціни на продукти харчування в грудні знизилися

версія для друку
10.01.2023 10:15

Індекс продовольчих цін ФАО на кінець 2022 року має нижче значення, ніж на кінець минулого року.

Однак, середній рівень світових цін на продукти харчування у 2022 році побив антирекорди минулих років і став найвищим за всю історію спостережень.

І, звісно, головна "заслуга" у цьому лежить на росії.

 

Середнє значення індексу продовольчих цін ФАО (FFPI) у грудні 2022 року становило 132,4 пункту, знизившись на 2,6 пункту (1,9 відсотка) порівняно з листопадом, що стало дев’ятим місячним падінням поспіль і на 1,3 пункту (1,0 відсотка) нижче свого значення рік тому.

Зниження індексу в грудні було зумовлене різким падінням світових цін на рослинні олії разом із деяким зниженням цін на зернові та м’ясо, але частково врівноважене помірним підвищенням цін на цукор і молочні продукти. Однак за 2022 рік середній показник FFPI склав 143,7 пункту, що на цілих 18 пунктів або на 14,3 відсотка більше ніж у 2021 році.

Середнє значення індексу цін на зернові ФАО становило 147,3 пункту в грудні, що на 2,9 пункту (1,9 відсотка) менше, ніж у листопаді, але все ще на 6,8 пункту (4,8 відсотка) вище свого значення в грудні 2021 року.

Експортні ціни на пшеницю впали у грудні, оскільки поточний урожай у південній півкулі збільшив поставки, а конкуренція серед експортерів залишалася сильною.

Світові ціни на кукурудзу також знизилися у порівняні з минулим роком, в основному через сильну конкуренцію з боку Бразилії, хоча деяку підтримку надали занепокоєння щодо посухи в Аргентині.

Під впливом впливу ринків кукурудзи та пшениці світові ціни на сорго та ячмінь також знизилися.

А закупівлі азійськими покупцями та зміцнення місцевих валют відносно долара США в деяких країнах-експортерах навпаки сприяли зростанню міжнародних цін на рис у грудні.

Загалом за 2022 рік індекс цін на зернові ФАО досяг нового рекордного рівня у 154,7 пункту, що на 23,5 пункту (17,9 відсотка) більше, ніж у 2021 році, перевищивши на 12,5 пункту (8,8 відсотка) попередній середньорічний рекорд, зареєстрований у 2011 році. Світові ціни на кукурудзу та пшеницю досягли нових рекордних значень у 2022 році, перевищивши середні показники 2021 року відповідно на 24,8 та 15,6 відсотка, тоді як експортні ціни на рис були в середньому на 2,9 відсотка вищими за рівень 2021 року. Підвищення індексу цін на зернові ФАО у 2022 році відбулося внаслідок низки факторів, у тому числі значних збоїв на ринку, зростання невизначеності, вищих витрат на енерго- та операційні ресурси, несприятливих погодних умов у кількох ключових постачальників і тривалого високого світового попиту на продукти харчування.

Середнє значення індексу цін на рослинні олії ФАО становило 144,4 пункту в грудні, що на 10,3 пункту (6,7 відсотка) менше, ніж у листопаді, і досягло найнижчого рівня з лютого 2021 року. Зниження індексу в грудні було зумовлене падінням міжнародних котирувань пальмової, соєвої, ріпакової та соняшникової олії.

Світові ціни на пальмову олію впали майже на 5 відсотків після короткочасного відновлення в попередньому місяці, що було обумовлено млявим глобальним імпортним попитом, незважаючи на зниження виробництва в основних країнах-виробниках пальмової олії через надмірні опади.

Тим часом світові ціни на соєву олію помітно впали, в основному через позитивні перспективи сезонного зростання виробництва у Південній Америці.

Що стосується ріпакової та соняшникової олій, то міжнародні ціни знизилися відповідно через значний обсяг світової пропозиції та низький імпортний попит, зокрема з Європейського Союзу.

Крім того, зниження світових цін на сиру нафту також вплинуло на зниження світових котирувань рослинної олії.

Загалом за 2022 рік індекс цін на рослинну олію ФАО в середньому становив 187,8 пункту, що на 22,9 пункту (13,9 відсотка) більше, ніж у 2021 році, і є новим середньорічним рекордом.

 

Середнє значення індексу цін на молочні продукти ФАО в грудні склало 139,1 пункту, що на 1,5 пункту (1,1 відсотка) більше, ніж у листопаді, зареєструвавши зростання після п’яти місяців послідовних падінь і перевершивши на 10,1 пункту (7,9 відсотка) своє значення на кінець минулого року.

У грудні міжнародні ціни на сир зросли, головним чином відображаючи потужний глобальний імпортний попит і дещо обмежену експортну пропозицію на тлі високих внутрішніх роздрібних продажів і продажів у секторі послуг, особливо в Західній Європі.

Навпаки, міжнародні ціни на вершкове масло падають шостий місяць поспіль, що підкріплюється продовженням млявого глобального імпортного попиту та наявністю достатніх внутрішніх запасів для покриття короткострокових потреб.

Тим часом міжнародні ціни на сухе молоко дещо знизилися, оскільки зниження цін у Західній Європі, зумовлене головним чином слабким попитом на спотові поставки, переважило зростання котирувань на поставки з Океанії, головним чином відображаючи активні закупівлі з Південно-Східної Азії та коливання валют.

Загалом у 2022 році середнє значення індексу цін на молочні продукти ФАО становило 142,5 пункту, що на 23,3 пункту (19,6 відсотка) вище показника у 2021 році, і стало найвищим середньорічним показником з 1990 року.

 

Середнє значення індексу цін на м’ясо ФАО у грудні склало 113,8 пункту, знизившись на 1,4 пункту (1,2 відсотка) порівняно з листопадом, що стало шостим місячним падінням поспіль, але залишилося на 2,8 пункту (2,5 відсотка) вище рівня кінця минулого року.

Зниження індексу в грудні було зумовлене нижчими світовими цінами на яловичину та м’ясо птиці, частково врівноваженими підвищенням цін на свинину та баранину.

Міжнародні ціни на яловичину впали під тиском збільшення пропозиції забійної худоби в кількох великих країнах-виробниках і слабкого світового попиту на середньострокові пропозиції.

Тим часом ціни на м’ясо птиці знизилися, оскільки експортних запасів було більш ніж достатньо для задоволення імпортного попиту на спотові поставки, незважаючи на спад виробництва через посилення спалахів пташиного грипу.

Навпаки, світові ціни на м’ясо свинини зросли завдяки стійкому передріздвяному внутрішньому попиту, особливо в Європі, тоді як ціни на баранину зросли через коливання валют.

Загалом у 2022 році середнє значення індексу цін на м’ясо ФАО становило 118,9 пункту, що на 11,2 пункту (10,4 відсотка) більше, ніж у 2021 році, що є найвищим середньорічним показником, зареєстрованим з 1990 року.

 

Середнє значення індексу цін на цукор ФАО склало 117,2 пункту в грудні, що на 2,8 пункту (2,4 відсотка) більше, ніж у листопаді, зареєструвавши друге місячне зростання поспіль і досягнувши найвищого рівня за останні шість місяців.

Зростання міжнародних котирувань цукру в грудні було здебільшого пов’язане із занепокоєнням щодо впливу несприятливих погодних умов на врожайність сільськогосподарських культур в Індії, другому за величиною виробником цукру у світі, та затримками подрібнення цукрової тростини в Таїланді та Австралії.

Загалом за 2022 рік середнє значення індексу цін на цукор ФАО становило 114,5 пункту, що на 5,1 пункту (4,7 відсотка) більше, ніж у 2021 році, і досягло найвищого середньорічного значення з 2012 року.

ІЦ УАК за матеріалами ФАО


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування