31.10.2024 16:20

Сьогодні Рада прийняла у першому читанні проект Закону про Державний бюджет України на 2025 рік

версія для друку
31.10.2024 16:20

Верховна рада сьогодні, 31 жовтня, проголосувала за основу (у першому читанні) за проект державного бюджету України на наступний 2025 рік.

Про це повідомив Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук.

За проект проголосували 247 парламентарів.

Напередодні ВРУ скасувала підвищення зарплат українським прокурорам, що було передбачено у проекті бюджету на наступний рік.

Нардеп від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко критикує проект бюджету за те, що Рада погодила підвищення податків, проте в держбюджеті не закладено підвищення соціальних виплат і заробітних плат.

Депутат від "Голосу" Ярослав Железняк сказав журналістам після засідання Ради, що правок і пропозицій до проекту бюджету від нардепів було 2098. Бюджетний комітет уклав їх у так звані бюджетні висновки і пропозиції. Сьогодні були ухвалені пропозиції, які далі розгляне уряд.

Всі правки були розглянуті і враховані — це називається доручення уряду, пояснив Железняк. Він просить зокрема про вилучення з проекту бюджету 1000 грн українцям, що анонсував раніше президент Володимир Зеленський, і національного кешбеку. Натомість він не передбачає, що буде закладене зростання мінімалки: "Його підняття несе більше видатків із бюджету, ніж приносить потенційне зарахування податків. Тому я не думаю, що поки у нас будуть зміни", — каже парламентар.

"Цей документ (що ухвалили сьогодні — ред.) надсилається далі в уряд, зокрема, в Міністерство фінансів, який відкриває і ті правки, які обов'язково і точно мають врахувати юридично, і ті доручення, що мають або врахувати, або дати якусь відповідь: за, проти, утриматися. Після того вони вносяться на засідання Кабінету міністрів, там голосують, повертають нам, і ми до 20 листопада маємо вже прийняти документ, який буде називатися бюджет 2025 року", — розповів Железняк.

Народна депутат Ольга Смаглюк ("Слуга народу") зазначила, що врахували, за її словами, основне зауваження до проекту бюджету — 43 мільярди, які були передбачені від початку на Дорожній фонд, не будуть використані на дорогу, а перейдуть в загальний фонд державного бюджету.

"Були питання також про місцеві громади, щоб в них не волочились кошти, там знайдено баланс. Бюджет нині збалансований", — вважає Смаглюк.

Разом із тим вона не погоджується з правкою, яка скасувала підвищення зарплат прокурорам. На думку Смаглюк, логічно підвищити їм грошову винагороду, адже відбулася реформа прокуратури.

"Відтак хтось перестраховує свою зарплату в 40 тисяч якимись інвалідностями фіктивними і виплатами за вислугу років, але не всім вдається. Прокурор отримує 40 тисяч гривень, вони всі йдуть в ті правоохоронні органи, які мають більші зарплати: НАБУ та інші органи, де зарплата набагато вища", — коментує депутатка, наголошуючи на відтік кадрів з прокуратури.

"Тут після цих скандалів, звісно, піднімати зарплати прокурорам ніхто не хотів, Верховна Рада прийняла правильне рішення, але нам все одно доведеться до цього питання повертатися", — підсумувала Ольга Смаглюк.

Що відомо про проект бюджету на 2025 рік

13 вересня Кабмін затвердив проект держбюджету на 2025 рік. У державі очікуються доходи 2 трлн грн, а видатки планують на рівні 3,6 трлн грн. Пріоритетні рядки бюджету — оборона, соцзахист і підтримка регіонів та бізнесу. Прогнозований курс долара — 45 грн. Уряд прогнозує збільшення споживчих цін на 11%.

Загалом бюджет на 2025-й — дефіцитний, не вистачає 1,6 трлн грн — це сума, яка потрібна для фінансування всіх невійськових видатків, говорить член комітету з питань бюджету Леся Забуранна. Тож про гроші для них будуть домовлятися з партнерами.

Нагадаємо, Комітет Верховної ради з питань бюджету 28 жовтня рекомендував розглянути в першому читанні проект державного бюджету на 2025 рік і проект бюджетних висновків.

Читайте також: Японія надасть Україні понад $3 мільярди у межах підтримки G7

ІЦ УАК за матеріалами ВРУ та Суспільного

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування