14.08.2015 20:13

Шок: Прогноз валу кукурудзи - 21 млн.тн. Спека доконала! - НІБУЛОН

версія для друку
14.08.2015 20:13

З метою планування обсягів навантажень на елеваторні ємності в III-IV кварталах поточного року, в рамках IV туру обстеження стану посівів в Україні аналітичним сектором виробничого відділу компанії «НІБУЛОН» було проведено аналіз поточних перспектив формування врожайності та надходження зерна кукурудзи у розрізі регіонів вирощування та по країні в цілому.

До вашої уваги результати аналізу поточного стану та перспектив формування й надходження врожаю.

Передумови формування врожаю

 Незважаючи на певні фінансові труднощі аграріїв із залученням коштів в період посівної кампанії, сівбу кукурудзи було проведено якісним посівним матеріалом. І хоча вектор попиту дещо змістився, надавши перевагу партіям українського виробництва, зарахувати це як негатив неможливо – навпаки. Протягом останніх років більшість українських й мультинаціональних виробників активно вкладали кошти в насінництво та доведення партій до посівних кондицій, що вивело якість українського насіння кукурудзи на вищий щабель.

В умовах тотальної непевності, на фоні здешевлення національної валюти знизився попит на мінеральні добрива, що матиме вплив на кінцеву врожайність культури. Те саме можна стверджувати й щодо дотримання технологічних операцій виробниками. У гонитві за економією ринок частково переорієнтувався на засоби захисту генеричного походження, що додає ризику недоотримання високого врожаю.

Звісно, такий підхід було застосовано далеко не всіма виробниками – більшість крупних господарників зберегли фізичні обсяги ресурсного інвестування у врожай.

Так чи інакше, на фоні незначного розчарування економічним результатом вирощування кукурудзи в 2014 році, а також росту попиту та формування привабливої економіки вирощування сої, посівні площі кукурудзи зернової скоротилися в цілому на 15% від минулорічних і склали 4,01 млн га.

Терміни проведення посівної кампанії відставали від минулорічних на 5-10 днів, що відбувалося за рахунок розвитку погодного сценарію з повільнішою динамікою росту температур та достатньою забезпеченістю вологою.

Погодні умови на старті вирощування на більшості території країни сприяли отриманню сильних сходів культури.

У першій половині червня переважала по-літньому тепла, часом спекотна та виключно суха погода, сформована гребнями антициклонів та полями підвищеного тиску.

Температурні показники вдень неодноразово досягали 30-32 ºС, що для певних днів відповідає або перевищує абсолютні максимуми з 1945 року.

Чергова зміна погодних умов сталася на початку останньої третини місяця. Малоактивний атмосферний фронт спричинив зливові дощі різної інтенсивності на більшій частині країни та незначні коливання температурного режиму.

Про погодні умови в цей час – детальніше на картах. 

 Опади липня

Відсоток від норми опадів липня 

 

Дощі, які проходили у вказаний період, були нерівномірними, але дозволяли сподіватися на формування високої врожайності основних культур. З переміщенням фронту до кінця місяця встановилася суха, тепла погода.

У першій декаді липня на більшості територій переважала по-літньому тепла погода. Зміни у погодній ситуації сталися впродовж другої декади місяця, коли проходження холодних фронтів з північного заходу спричинило масові грози та сильні дощі на більшій частині території країни й обумовило суттєве зниження температурного режиму.

У третій декаді відбулося значне зростання температури. Встановилася суха й спекотна погода. Опадів було вкрай недостатньо. Загальна їх кількість, за даними метеостанцій, склала 5-46 мм, що становить 6-52 % від норми.

Наразі спека триває. Почалося погіршення стану кукурудзи в більшості регіонів вирощування в Україні. 

Поточна ситуація із врожаєм

 Наразі ситуація з формування врожаю у більшості регіонів, що входять до так званого «кукурудзяного поясу» України, доволі тривожна. Відсутність продуктивних опадів на фоні розвитку явищ ґрунтової й повітряної посухи може призвести до суттєвого зниження прогнозів врожайності культури.

Нижче наведено порівняння індексів здоров’я вегетації (за даними сайту NOAA http://www.star.nesdis.noaa.gov/star/index.php) за співставні періоди останніх чотирьох років. 

2015 рік – 4,01 млн га

2014 рік – 4,62 млн га. Валовий збір – 28,4 млн тонн. Врожайність – 6,1 т/га 

 2013 рік – 4,88 млн га. Валовий збір – 30,8 млн тонн. Врожайність – 6,4 т/га 

 2012 рік – 4,37 млн га. Валовий збір – 20,9 млн тонн. Врожайність – 4,8 т/га

Виходячи з наведеної графічної інформації, можна припустити, що рівень вегетації пізніх культур в окремих областях країни, де поширена культура, вкрай низький. Насамперед це стосується північно-західної частини країни, окремих частин центральних областей. Також ситуація погіршується й в східній частині країни, але це впливатиме на врожай кукурудзи менше внаслідок малого її поширення в цій зоні.

Області, де шанси на формування високого врожаю більші, знаходяться в центральній частині країни й формуватимуть основну частку валового збору культури в поточному сезоні: Дніпропетровська, Черкаська, Полтавська, Сумська, частини Київської та Харківської. Високий індекс також у південних областях, але це суттєво не впливатиме на валовий збір культури – вона тут не поширена.

Слід відзначити й наявність стресових умов у низці областей, що також призведе до зменшення рівня врожайності. 

 Консолідований рівень стресу

 

 Стрес через високі температури 

 Результати польових обстежень показали високий ступінь пригнічення кукурудзи

 Фото 1. Північ Миколаївської області

Фото 2. Загальний вигляд масиву. Північ Миколаївської області

Фото 3. Загальний вигляд масиву. Північ Вінницької області

Фото 4. Північ Вінницької області

Фото 5. Харківська область. На низці масивів пригнічення рослин не дозволило проявити весь їх потенціал: посіви низькорослі, з низьким індексом початкоутворення.

Фото 6. Харківська область

 

Фото 7. Низький рівень утворення початків

Фото 8. Рослини висотою 160-180 см

Фото 9. Пригнічені рослини пізніх строків сівби

 Фото 10. Пригнічені рослини. Вінницька область

 Фото 11. Пригнічені рослини. Миколаївська область

Фото 12. Недорозвинені посіви. Спостерігаються процеси реутилізації та відмирання нижньої частини рослин

Фото 13. Гибель листя нижнього ярусу

Фото 14. Гибель листя нижнього ярусу

Фото 15. Гибель листя нижнього ярусу. Вінницька область

Фото 16. Гибель листя нижнього ярусу. Луганська область.

Процеси формування зерна порушені. Початки неозернені.

Фото 17. Порушення формування зерна

Фото 18. Порушення формування зерна

Фото 19. Порушення формування зерна

Фото 20. Порушення формування зерна

Фото 21. Недорозвинений початок

Фото 22. Недорозвинений початок

Фото 23. Недорозвинений початок. Ознаки ґрунтової посухи

Фото 24. Ознаки ґрунтової посухи

Фото 25. Ознаки ґрунтової посухи

 

Більшість фотоматеріалів було створено на полях із високим агрофоном. Використано також матеріали з регіональних демонстраційних ділянок. Наразі такий вигляд має кукурудза з потенційно високими показниками продуктивності.

Прогноз

З огляду на вищевказану інформацію, а також з урахуванням розрахунків біологічної врожайності кукурудзи, які були виконані регіональними агрослужбами підприємства, було складено прогноз врожаю культури у 2015 році в розрізі регіонів.

Висновки

Існуючий потенціал дозволить сформувати врожай культури на рівні 21,0 млн тонн зерна. Лімітуючими факторами виступлять зменшення рівня мінерального живлення, збільшення частки засобів захисту рослин генеричного походження та, насамперед, ґрунтова посуха в ряді регіонів з високою питомою часткою посівів кукурудзи. Загальний валовий збір можна порівняти із сезонами 2011 та 2012 років, коли вал культури склав 22,5 та 20,9 млн тонн відповідно.

Сьогодні процеси дозрівання пришвидшуються. Роботи зі збирання культури розпочнуться рано, орієнтовно у кінці першої – на початку другої декади вересня, й співпадатимуть зі строками збирання раннього соняшнику. Перші партії зерна будуть низької якості й матимуть невисоку натуру.

Сценарії динаміки надходження зерна в порти можна буде порівнювати із вказаними роками зі зміщенням термінів до 15 днів. Надходження партій на лінійні елеватори буде корелюватися із рівнем врожайності в регіоні, де розташовані потужності.

НІБУЛОН

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування