15.01.2018 10:09

Середній ефективний виробник молока отримав додатково 2-3 млн гривень прибутку за 2017 рік

версія для друку
15.01.2018 10:09

Експерт ФАО Андрій Ярмак традиційно підбив підсумки українського молочного індексу за рік, що минув.

"Плюс 32,5% – саме так було з прибутками від виробництва молока в 2017 році по відношенню до 2016 року у тих професійних виробників, ефективність виробництва яких лишилася на рівні попереднього року. Ті ж, хто підвищив ефективність, мають додати до цих прибутків ще й ті відсотки. Що це означає? А це означає, що середній ефективний виробник молока, що має 500 голів, отримав додатково 2-3 мільйона гривень прибутку за 2017 рік. До речі, Астарта звітує про збільшення доходів від молока на 35% – майже співпадіння з нашим індексом.

 
За рівнем умовної прибутковості виробництва ми повернулися до 2014 року. Однак, ефективність за цей період підвищилася суттєво в більшості підприємств. Тому можна сміливо говорити, що 2017 рік для молочників був найприбутковішим за останні 5 років", - зазначає Андрій Ярмак.
 
За його словами, це був найстабільніший рік в історії молочної галузі України. Загальна сума абсолютних коливань УМІ за рік склала 46%. Іншими словами, прибутковість галузі коливалася в 2,1 рази менше, ніж лише рік тому. Нічого подібного ще ніколи в історії Українського молочного бізнесу не було.
 
"Значить, професійність нашого молочного скотарства зростає, сезонність цінових коливань знижується, і це дуже добре. Бо всі ми прагнемо до прогнозованості і стабільності. То ж фіксована ціна на молоко на рік – це вже цілком можлива і не така вже віддалена перспектива", - підкреслює експерт.

За його словами, зараз дуже багато нових проектів в молочному тваринництві. Практично всі ефективні виробники розширяють виробництво. І ці приклади успіху не дають спокійно спати їхнім сусідам, багато з яких також наважилися на модернізацію молочних ферм.
 
"Яскравим показником розвитку професійного виробництва молока в Україні, особисто для мене, є значне збільшення попиту на кваліфікованих працівників галузі. Якщо ще на початку 2017 року в Україні в молочних господарствах працювали ветлікарі з зарплатами на рівні 4-5 тисяч гривень на місяць, то зараз на вакансії ветлікарів з зарплатою нижче 8-10 тисяч бажаючих знайти дуже важко.
 
Відповідно, виробництво молока в професійних господарствах, за нашими попередніми оцінками, зросте досить різко вже в 2018 році.
 
При цьому, виробники і далі лишаються слабкою ланкою молочного ланцюжка, яка, тим не менше, починає «оживати».
 
А світовий ринок, тим часом, після кількох місяців руху вниз, трошки стабілізувався. Аналітики розходяться в прогнозах – хто говорить, що ціни будуть падати, а хтось стверджує, що будуть рости. Та й не буває точних прогнозів в принципі. Тому потрібно орієнтуватися на те, що ми маємо в Україні.
 
А маємо ми наступне.
 
а) По-перше, збільшення пропозиції якісного молока від професійних господарств;
 
б) По-друге, здешевлення молока від господарств населення завдяки потенційному вилученню молока другого ґатунку з офіційної переробки, що абсолютно не означає, що це молоко не надійде на переробку. Насправді провідні переробники вже давно його не беруть, а ті хто брав, а також «тіньові» переробники, як брали, так і будуть брати це молоко, просто воно буде їм коштувати менше – і вже коштує менше, до речі.
 
в) І по-третє, занадто повільне підвищення ефективності переробки молока в Україні і занадто слабка робота з просування експорту молочних продуктів порівняно з розвитком виробництва
 
Тому, якщо нас не підтримає світовий ринок, прибутки виробників молока в 2018 році, з високою імовірністю, знизяться. Я думаю, що варто очікувати зниження УМІ на 10 процентних пунктів. Тому, тим, хто хоче заробити стільки ж грошей, як в цьому році, варто пошукати способів підвищення ефективності десь на 10%. Для більшості виробників, що й далі доять непристойні 4-5-6 тон на корову за рік, це цілком до снаги. Звичайно, якщо є бажання", - зазначає Андрій Ярмак.

ІЦ УАК за матеріалами agronews

 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування