Один із румунських перевізників може припинити співпрацю через “невигідні умови” договору з УЗ
Румунська компанія GFR направила АТ «Укрзалізниця» листа з пропозиціями щодо поліпшення умов договору щодо перевезень через прикордонні переходи. Про це йшлося в ході онлайн-наради залізничників України та Румунії у вівторок, 1 листопада, повідомляє Rail.insider.
Представник приватної компанії-перевізника GFR Віктор Гурдіш виступив із критикою положень нового договору, запропонованого АТ «Укрзалізниця».
«Хочу, щоб Укрзалізниця переглянула (двосторонній договір – ред.). Зараз Укрзалізниця наполягає на тому, щоб з 1 січня приватні перевізники підписали новий договір. У ньому ще більш невигідні умови для румунських та, я думаю, і для інших європейських приватних перевізників. Для державних перевізників, як завжди, умови інші», — наголосив він.
Він попередив, що з 1 січня перевізник може припинити співпрацю, якщо до його пропозицій не дослухаються. «З такими умовами я не знаю наскільки ми зможемо допомогти Укрзалізниці в складних умовах (мається на увазі можливе блокування зернового коридору – ред.)», — повідомив Віктор Гурдіш.
Він наголосив, що щомісяця компанія отримує «рахунки на сотні тисяч швейцарських франків за те, що вагони простоюють на території УЗ». «Не вина нас, як перевізника, що великі обсяги треба взяти та якомога скоріше вивезти з України. Ми не винні, що технічні можливості порту Констанца набагато менше, ніж ті обсяги, які потрібно вивезти з України», — сказав представник GFR.
Відповідаючи на це, заступник директора департаменту комерційної роботи АТ «Укрзалізниця» Валерій Ткачов повідомив, що претензії виставлені за узгоджені румунським перевізником обсяги передачі вагонів. Йдеться про ті вагони, що були масово переадресовані з портів на сухопутні переході після початку широкомасштабної війни наприкінці лютого та затим довгий час простоювали на кордоні через черги.
«Маючи на руках підтвердження з вашого боку, ми дали добро на навантаження вагонів. Ці вагони не були забрані на кордоні. Нам виставив (претензію) вантажовідправник, ми відповідно змушені виставити далі по ланцюжку. В УЗ у десятки разів збільшилися претензії. Ми в такій же ситуації знаходимося, тому я закликаю в майбутньому не повторювати проблеми, підтверджувати лише ту кількість вагонів, яку ви зможете гарантовано прийняти», — сказав Валерій Ткачов.
Віктор Гурдіш наголосив, у свою чергу, що не може “далі по ланцюжку виставити претензію портовому оператору”, а передбачити необхідні обсяги приймання неможливо через зростання обороту вагонів при різкому збільшенні потоку вантажів. Проте, за його словами, справа не тільки у штрафах, а й в інших платежах та значних витратах компанії.
“Ми категорично відмовляємося від таких умов. Ми уже 16 років працюємо і завжди були такі умови… З 2006 року, коли ми вперше підписали договір з Укрзалізницею, не було переговорів. Просто давали договір. Хочете працювати, підписуйте на тих умовах, які ми вам даємо. Така позиція Укрзалізниці перед приватними європейськими перевізниками. Я не можу зрозуміти, чому така позиція? Позиція сили. Є побажання, щоб ми працювали на рівних умовах, — сказав він. — Ми направили на трьох сторінках наші пропозиції в ЦМ. І так вони і лишилися, як пропозиції”.
В ході дискусії представники УЗ пообіцяли, що будуть розбиратися в озвученій проблемі.
Як повідомлялося раніше, на українсько-румунському переході Вадул-Сірет – Дорнешти у вересні–жовтні виникла проблема із зерновозами, що були завантажені ще навесні для перевізника GFR. Через зіпсоване внаслідок тривалого зберігання у вагонах зерно елеватори відмовлялися його приймати.
У DB поскаржились на “прикордонну бюрократію” при експорті українського зерна
У німецькій залізничній компанії Deutsche Bahn поскаржились, що не можуть повністю задіяти свої потужності для експорту українського зерна через прикордонну бюрократію. Про це повідомляє «Європейська правда».
“Ми могли б їздити навіть більше, якби проходження кордону на зовнішньому кордоні ЄС було швидшим”, – зазначив представник компанії у коментарі німецькому виданню RND.
За його словами, необхідно розширити інфраструктуру та прискорити прикордонні процеси.
“На нашу думку, централізована координація – стратегічна та операційна – дозволить перевозити більші обсяги вантажів залізницею, – додав неназваний співбесідник.
Він додав, що попит на перевезення дуже великий.
Раніше повідомлялося, що Deutsche Bahn перевозитиме зерно з України до трьох німецьких портів. Перший український зерновий поїзд прибув до порту Росток 23 серпня.
Залізниця України у жовтні перевезла понад 12 млн т вантажів
За оперативними даними АТ “Укрзалізниця” у жовтні 2022 року перевезено 12 млн 60 тис. т вантажів. Це на 380,1 тис. т або 3,3% більше до обсягів перевезення вересня. Про це повідомляє Rail.insider із посиланням на інформацію заступника директора департаменту комерційної роботи УЗ Валерія Ткачова.
В тому числі у жовтні перевезено рекордний за час дії воєнного стану місячний обсяг зернових вантажів – 3 млн 598 тис. т. Це на 197,8 тис. т більше (або +5,8%) до показника вересня.
ІЦ УАК за матеріалами Rail.insider