Генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль прокоментував продовження зернової угоди ще на 120 днів у телемарафоні "Єдині новини".
Перш за все, ведучі запитали на скільки днів продовжена зернова угода, адже росія наголошує на 60 днів, а пан Кубраков заявив, що угода продовжена на 120 днів.
Павло Коваль зауважив, що ми схильні довіряти українській владі, тому очікуємо на продовження угоди ще на 120 днів. І варто пам'ятати, що у нас угода не напряму з агресором: ми підписували договір з Туреччиною та ООН.
росіяни говорять про 60 днів, бо через цей термін вони знову хочуть повернутись до перемовин і шантажу. У цьому контексті вони можуть тиснути на Україну та наших міжнародних партерів з метою послабити санкції або змусити Україну до мирних переговорів з територіальними поступками. Але ми не дамо їм таку можливість.
рф постійно придумує всілякі причини для зриву угоди, начебто ми не в бідні країни експортуємо і т.д.
"Але ми добросовісно і в повному обсязі виконали всі свої міжнародні зобов'язання", - наголосив Павло Коваль.
Генеральний директор УАК зазначив і про важливість Чорноморської зернової ініціативи. Зокрема за час її роботи ми вивезли морем 25,4 млн тонн продовольства (станом на 22.03.2023). Це дало Україні близько 8,2 млрд доларів. І це додатково до того, що ми експортували наземним і річковим транспортом.
Зернова ініціатива на даний момент важлива для макроекономічного стану, стійкості гривні й економіки в цілому.
Але в першу чергу це важливо для фермерів, оскільки це та виручка, завдяки якій вони зможуть розпочати весняну посівну кампанію.
До того ж, у разі блокування портів ми не зможемо експортувати весь наш обсяг продовольства. Причина у технічних обмеженнях нашої та європейської транспортних систем. Наприклад три північні польські порти за рік перевалюють 8,5 млн тонн зерна, що для нас є місячною нормою. Не забуваємо і про різну ширину колій, і про маленьку кількість зерновозів у ЄС. На додачу існують бюрократичні та політичні проблеми. Як результат, у минулому році ми бачили ситуацію, коли вагони з продовольством стояли у черзі з квітня по вересень.
Від ведучого прозвучало і таке запитання: "60 чи 120 днів - що це означає для українського аграрія?"
Павло Коваль наголосив, що це дійсно має значення для наших аграріїв. Адже, якщо угода буде діяти тільки 60 днів, то зростає невизначеність і вищими стають ризики. Це негативно впливає на процеси планування своєї діяльності аграрними та логістичними підприємствами. Крім того, внаслідок цього може зрости вартість фрахту та страхування.
Крім того, нагадав експерт, відкриття самого коридору ще не означає повного успіху. Адже не забуваємо про те, що росія затримує інспекції на Босфорі, внаслідок чого регулярно накопичується черга у близько 100 кораблів.
Ген. директор УАК окремо повідомив, що внаслідок роботи наших портів не на повну потужність сформувалися перехідні залишки культур і продукції переробки у розмірі щонайменше 5 млн тонн. Це звісно ж тисне на ціни та б'є по наших сільськогосподарським виробникам, переробникам і трейдерам.
ІЦ УАК за матеріалами телемарафону "Єдині новини" за 20.03.2023