Наразі усіх турбує питання, чи буде відновлена робота Міністерства аграрної політики України? Відповідну заяву про це було нещодавно зроблено Президентом України Володимиром Зеленським та Прем’єр-міністром Денисом Шмигалем, але вчора з вуст Міністра економіки Ігора Петрашка прозвучало повідомлення про те, що у відновленні діяльності Міністерства аграрної політики немає великої потреби.
Ця заява стурбувала всіх аграріїв, оскільки вони відчувають серйозні проблеми, що виникли в результаті відсутністі відповідного відомства.
Поки що агарна галузь є основним стабілізатором економіки. Разом із харчовою промисловістю, вона формує понад 20% ВВП країни. Незважаючи на війну, коронавірус, світову економічну кризу, ми ще тримаємось саме завдяки аграрному сектору економіки. Однак, чого слід чекати в майбутньому? Профільного Міністерства немає, не визначено структуру державного управління аграрною галуззю на рівні областей, регіонів і громад, а також не ясно, які напрями ця галузь повинна поєднувати.
Рослинництво, тваринництво, рибництво, лісівництво – безперечно, важливі, але головним питанням є те, якою має бути державна підтримка для різних суб’єктів господарювання. Важливо, які потрібно застосовувати інструменти фінансування подальшого розвитку; чи можна взяти довгострокові кредити, щоб купити землю, аби збудувати нові підприємства з виробництва молока та м’яса, а також підприємства, що переробляють цю продукцію і створюють додану цінність.
Багато питань пов’язано й з тим, якою буде система диджиталізації і дерегуляції галузі, що ми будемо автоматизовувати і скільки матимемо бюрократичних та корумпованих схем, які не дадуть нам надалі розвиватись. Важливим залишається питання торгівлі та експорту сільськогосподарської продукції. Дуже вагомим є розвиток агарної науки та освіти. Усе це повинно бути чітко прописано в Плані реалізації Стратегії розвитку агропромислового комплексу і виконуватись відповідним державним органом –профільним Міністерством. На жаль, ні того ні цього наразі немає. Тому вихід лише один – терміново виконувати вказівку Президента та Прем’єр-міністра і відновлювати роботу Міністерства!
У світі є лише 5 країн, в яких немає Міністерства сільського господарства. Деякі з цих країн не мають достатнього потенціалу для розвитку сільськогосподарської галузі. У нас для розвитку є все, окрім політичної волі, досвіду і здорового глузду.
Всі аграрні асоціації сьогодні стурбовані цим і мають намір боротись за те, щоб робота Міністерства аграрної політики була відновлена.
ІЦ УАК