05.10.2016 15:38

Ринок земельної оренди виведуть з тіні

версія для друку
05.10.2016 15:38

Відповідний проект закону №5225 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення системи оподаткування у сфері земельних відносин і сільського господарства» було зареєстровано вчора, 4 вересня, у Верховній Раді України. Одним із ініціаторів даного закону став народний депутат України, президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.

Основними положеннями законопроекту пропонується внести зміни до Податкового кодексу з метою збереження спецрежиму оподаткування для окремих галузей сільського господарства, а саме для тваринництва, овочівництва, виноградарства, садівництва, а також виробництва цукрового буряку. Проте не в цьому полягає новаторство проекту.

А от саме новим для вітчизняного законодавства стало введення такої норми, як «мінімальне податкове соціальне зобов'язання» (МПСЗ), об’єктом якого будуть сільськогосподарські угіддя, а ставка становитиме 1% від нормативної грошової оцінки цих земель. За концепцією законопроекту платник-фізична особа сплачуватиме до бюджету позитивну різницю між розміром податкових зобов’язань з МПСЗ і загальною сумою  сплаченого за звітний (податковий) рік ПДФО на доходи, отримані від реалізації сільськогосподарської продукції.

Також при обчисленні податкового зобов’язання з МПСЗ фізичної особи з обрахунку виключається мінімальна земельна площа розміром в 1 га. Іншими словами, введення даного зобов’язання майже нічого не змінить для аграріїв, які працюють по «білому». За словами авторів проекту, запропонований механізм дозволить уникнути повторного оподаткування 73% сільських домогосподарств.

Одним із головних наслідків запровадження цієї норми, на думку авторів законопроекту, стане ліквідація проблеми «тіньової» оренди землі, ринок якої вже фактично сягнув масштабів офіційного (в офіційній оренді в Україні перебуває лише близько 53% с/г земель).

 В той же час, саме за рахунок бюджетних надходжень від реалізації мінімального податкового зобов'язання вдасться покрити державні видатки на збереження спец режиму оподаткування для окремих галузей, запропонованого проектом закону. Зокрема в тексті пояснювальної записки зазначається:

«Можливе зменшення доходів Державного бюджету України внаслідок збереження спеціального режиму ПДВ для деяких галузей сільського господарства, за даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі України становитиме у 2017 році 5,5 млрд. грн.; у 2018р.– 1 млрд. грн., у 2019р. – 0,9 млрд. грн., в той час як запровадження МСПЗ  - призведе до додаткових надходжень за рахунок тіньового сектору у сумі 3229,5 млн грн., а також 616,5 млн грн. за рахунок додаткових надходжень від підприємств, що працюють легально, що загалом дорівнюватиме 3846  млн грн. Крім того, підвищення ставки земельного податку дасть додатково близько 1272 млн грн. Таким чином, загальний вплив на доходи бюджету становитиме 5118 млн грн.».

Таким чином, внаслідок прийняття даного закону вдасться збільшити надходження до державного бюджету, акумулювавши необхідні кошти для збереження спецрежиму оподаткування.

ІЦ УАК

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування