06.09.2017 15:58

Ринок курятини має ознаки монопольного - АМКУ

версія для друку
06.09.2017 15:58

Протягом останніх двох місяців спостерігається різке подорожчання м’яса птиці на ринку. Так, за останні два місяці птиця подорожчала на 17%.  У зв’язку з цим 5 вересня було проведено засідання Антимонопольного комітету України. Серед ключових питань - баланс попиту та пропозиції м’яса на внутрішньому ринку, збільшення експорту м’яса в 2017 році порівняно з 2016, фактори впливу на собівартість м’яса та витрати на виробництво. Нараду провів голова АМКУ Юрій Терентьєв.

За словами директора департаменту розслідуваннь та досліджень ринків виробничої сфери Антимонопольного комітету України Ігоря Кустовського, ринок м’яса птиці у 2015-2016 роках мав усі необхідні передумови для того, щоб почати його досліджувати. На сьогоднішній день даний ринок має ознаки монопольного, оскільки він представлений більше ніж 20 виробниками, при цьому 52% ринку займають МХП та "Агромарс".

Серед причин зростання цін було виділено наявність певного дефіциту свинини через АЧС та зростання цін на цю продукцію, а також зростання експорту м’яса птиці, яке порівняно з минулим роком склало 54%. Загалом же, виробники курятини помітили тенденцію й вже з травня поточного року почали нарощувати поголів’я. Тобто вони знають про проблеми на своєму ринку й реагують на них. Але процес вирощування курятини не є швидким і потребує певного часу.

Представник міністерства аграрної політики Микола Мороз розповів про очікування щодо виробництва та споживання. Так, очікується, що в 2017 році споживання м’яса в цілому зросте з 51 кг до 52,3 кг/особу, при тому споживання курятини може становити 24,8 кг/особу. Поки що тенденція споживання зберігається, попри цінову ситуацію. Загальне ж споживання курятини прогнозується на рівні близько 1 млн т при виробництві 1,2 млн т.

Стосовно експорту МінАПК не бачить нічого надзвичайного. На сьогоднішній день міністерство оцінює експортні потужності всіх видів м’яса на 2017 рік у 305 тис. т, з яких левова частка припадає на м'ясо птиці – 240 тис. т. На даний час було експортовано 196 тис. т, що на 29,3 тис. т. більше за аналогічні дані попереднього року (період до періоду). Потребу в імпорті експерти Мінагропроду оціннють у 100 тис. т.

Йшла мова і про скасування пільгового режиму ПДВ для виробників м'яса, яке також мало свій вплив на ринок. Для того, щоб пом’якшити ситуацію, була введена система дотування, за якою чим більше виробник сплачує ПДВ, тим більше дотацій отримує. За цією програмою на даний час виплачено 1,9 млрд грн, з яких близько 1 млрд грн отримали виробники м’яса птиці.

Представник Союзу птахівників України Сергій Карпенко до причин подорожчання курятини також відніс:

  • зростання цін на зернові на світових ринках на 15-17%. Сьогодні із механізмом повернення ПДВ набагато вигідніше експортувати зерно за кордон, ніж вкладати його в тваринницво. За даними Держкомстату, рентабельність тваринницької  галузі падає;
  • зростання витрат на виробництво та реалізацію  в тваринництві;
  • зростання рівня інфляції на 8,2%;
  • зростання заробітних плат, як через підняття мінімального рівня, так і через відтік кадрів до Європи, що породжує певний дефіцит кадрів;
  • стрибки курсу валют, і як наслідок, подорожчання імпортних вітамінів, препаратів і ін.

Для того, щоб урівноважити ситуацію, експерт рекомендує знизити ставку ПДВ до 7% і ввести експортні мита на зернові.

Представник МХП Анастасія Соботюк розповіла про те, що на підприємствах компанії потужності виробництва м’яса та вирощування курей порівняно з минулим роком не змінилися, проте експортні позиції дійсно зросли, хоч і не за рахунок зменшення поставок на внутрішньому ринку.

Аналітичний департамент УАК.

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування