17.05.2023 13:46

рф знайшла "больову точку" України: експерт розповів, яку вигоду ворог має від блокування "зернових коридорів"

версія для друку
17.05.2023 13:46

Для української економіки "зернова угода" грає важливу роль. Але росії вигідно її блокувати, щоб зайняти місце України на світовому ринку в аграрній сфері. Проте наша держава є постійним гарантом продовольчої безпеки, і це повинні розуміти партнери. 

Про таке говорив під час брифінгу в Ukraine Media Center Odesa генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль, повідомляє кореспондент 048.ua

У четвер, 18 травня, закінчується дія "зернової угоди". Наразі важливим для продовольчої безпеки світу є питання, чи буде її продовжено.

Наша держава розуміє, що без вітчизняної продукції на світовому ринку відбуватимуться серйозні коливання. Тому в рамках своїх можливостей Україна виконує міжнародні зобов'язання.

"Йдуть складні переговори, які веде міністр інфраструктури зі своєю командою, але туди входять і військові. За вчорашньою інформацією ми знаємо, що найінтенсивніше велися переговори між чотирма представниками: заступниками міністрів оборони України, Туреччини, рф і представника ООН. На скільки я розумію, переговори між ними мають окремі протокольні речі, які поки що не оприлюднюються. Турецька сторона заявляє, що вони домовились і нібито перезапустили з 9 числа "зернові коридори". Але це не повною мірою, не так, як ми очікували. Ми підкреслюємо на всіх майданчиках і на всіх рівнях, що для нас це важливо, оскільки ми постійний гарант продовольчої глобальної безпеки. Без нашої продукції ми відчуваємо коливання цін на глобальних майданчиках і необхідність забезпечення зерном наших споживачів, на яких ми постійно працюємо. Ми наполягаємо на тому, що ми виконуємо в рамках своїх можливостей всі свої міжнародні зобов'язання", - каже Павло Коваль, генеральний директор Української аграрної конфедерації.

Окрім продовольчої безпеки, відновлення "зернових коридорів" дуже важливе для економіки України. Коваль наголошує, що без експорту запланованих обсягів нашої аграрної продукції "Україна залишається без валютної виручки, а також надходжень валютної виручки аграрним виробникам, трейдерам і переробникам".

"З економічної точки зору для нас дуже важливо, щоб "зернові коридори" працювали ритмічно і навіть розширювалися", - підкреслив експерт агроринку. 

Він також нагадав, що Україна має ще ряд незалучених портів Миколаївського вантажного вузла, які також мають потенціал до розширення. Поряд з тим сьогодні виникають питання щодо перевантаження Дунайського каналу і чотирьох портів на Дунаї.

"Там є певні затори з вагонів і транспортних засобів, тому що там трафік дещо зменшений, - розповів Павло Коваль і додав, - у нас є альтернативні можливості експортувати через залізниці й автотранспортом у напрямку західних країн, через центральні та східноєвропейські країни. Але там також були питання, які дещо загальмували роботу, і в тому числі не лише зернової групи, а всіх товарів від 1 до 24 класу класифікатора зовнішньої діяльності".

Окрім того, експерт наголошує, що для росії питання продовження "зернової угоди" є одним з інструментів гібридної війни. У цьому випадку ворог діє по аналогії з енергетичним терором або ядерними погрозами.

"Це все так звані театри військових дій, і це все інструменти ведення гібридної війни. Агресору говорять на всіх майданчиках, що це не наш інструментарій. Але якщо рф в цю гру грає, то ми її, звичайно, переграємо на ТВД вищого рівня: дипломатичному та міжнародному", - наголосив Коваль. 

Зокрема, він нагадав, що Україні вдавалося це робити неодноразово. Наприклад, коли Володимир Зеленський заявив про глобальну зернову програму.

"Це і є те, чим ми переграли на Чорноморському харчовому театрі бойових дій нашого ворога", - сказав експерт агроринку. 

Але, за його словами, росія розуміє, що на різних фронтах у неї є проблеми, а "зерновий коридор" - це один з інструментів, де вона досі може і буде намагатися вести свою гру. Також не варто забувати про ряд політичних факторів.

"Туреччина заявляє, що вона єдиний у світі гравець, який може напряму спілкуватися з українською політичною елітою і російською. Вони цей статус не хочуть втрачати ще й тому, що, наприклад, у них парламентські вибори 14 травня. Той же міністр оборони Туреччини балотується у депутати парламенту, йому важливо витримувати статус одного з ключових глобальних перемовників, він цим буде користатися. Але він важливий для переговорів, в тому числі для нас, тому що турецька сторона дійсно створює такі можливості, де ми можемо вести тристоронні дзеркальні переговори по дуже важливому інструменту. Якщо говорити про європейські країни, є очікування виборів на жовтень у Польщі, це також мало певний чинник щодо блокування транзиту й експорту нашої продукції через Польщу. А це великий важливий для нас коридор. І ми бачимо, що ворог намагається користуватися ситуацією", - заявив Павло Коваль. 

Експерт наголошує, що через російську агресію ми втрачаємо свої традиційні ринки та фактично віддаємо їх конкурентам, зокрема ворогу. Вигоду від цього має переважно країна-агресорка, адже вона вбиває економіку України, займаючи наше місце на світовому ринку. А виручені кошти рф конвертує у зброю, яка вже вбиває українців.

"Експорт російської пшениці та зерна за 2022-2023 рік зріс, а український експорт зменшився. Тобто через ситуацію в Україні для нас на внутрішньому ринку ціни зменшувалися, а на зовнішньому ринку ціни зростали. Туди прийшов наш конкурент та ще й військовий ворог. Тому ця ситуація не дуже добра. Нам потрібно виважену і грамотну політику вести з нашими партнерами, бо на економічному фронті саме вони допоможуть нам підтримати українську макроекономіку й обмінний курс гривні, а також макрофінансову стабільність і тиснути на ворога через всі можливі інструменти: санкції, заборону торгівлі товарами подвійного призначення. Це все ми можемо робити тільки у співпраці з нашими партнерами. Тому ситуація має декілька рівнів: макроекономічний, геополітичний і економічний та політичний на внутрішньому ринку України. Потрібно буде над цим працювати. Нам важливо продовжити "зернові коридори", - резюмував Павло Коваль.

 

Список усіх статей на основі останнього брифінгу ген. директора УАК Павла Коваля:

Зернові маніпуляції: експерт розповів, як москва заробляє на простої суден із їжею

Українські агрокомпанії отримують ліцензії, аби розміновувати землі під вирощування

Навіть якщо «зернову угоду» продовжать, ціна фрахту зростатиме - експерт

Через гальмування роботи "зернового коридору" в Україні можуть зупинятися заводи — експерт

 

Брифінг генерального директора Української аграрної конфедерації в Ukraine Media Center Odesa за 12 травня можна переглянути за посиланням: [ https://youtube.com/live/Dfy0tk0iuWQ?feature=share ].

Англомовна версія: [ https://youtube.com/live/8MGeyPHFK4A?feature=share ]

 

ІЦ УАК за матеріалами 048.ua

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування