08.04.2016 17:20

Прогноз ФАО: млявий ринок і великі запаси

версія для друку
08.04.2016 17:20

За попередніми даними ФАО в новому сезоні об’єм виробництва зернових в світі становитиме 2 521 млн.т., що на 4 млн.т. менше, ніж минулого року. У першу чергу це пов’язують зі скороченням врожаю пшениці майже на 10 млн.т. - до 712,7 млн.т. Причиною цього є значне зниження посівних площ в Україні та Росії через несприятливі погодні умови.

Проте несподівано гарна погода  перевершила очікування обсягів врожаю в Китаї та Індії, що, можливо, дозволить частково компенсувати втрати. Тим часом, підвищення обсягів світового виробництва кукурудзи (на яку припадає майже 3/4 усього фуражного зерна) має зрости на 1,1% та досягти майже 1 014 млн.т., що дозволить покрити скорочення об’ємів виробництва ячменю та сорго. Основний приріст приходиться на долю ЄС та США, де, згідно прогнозу, було збільшено посівні площі через вищу прибутковість даної культури.

За сприятливих погодних умов прогнозується також зростання об’ємів виробництва рису на 1,0% до 495 млн.т. Тим не менш, якщо прогноз себе виправдає, цей показник все одно буде нижчим середнього значення третій рік поспіль.

За попередніми даними, рівень споживання зернових у майбутньому році продовжить зростати, що, в свою чергу, відобразиться і на кінцевих запасах (зниження на 3,9% до 25 млн.т.). Однак, не зважаючи на таке скорочення, співвідношення рівня споживання та об’ємів кінцевих запасів не опуститься нижче 23%, якому, хоч воно і нижче ніж у сезоні 2015/16 (25%), ще далеко до рекордних 20,5% 2007/08 років. Найбільш відчутним скорочення світових запасів пшениці (на 11 млн.т. до майже 194 млн.т.) стане для України та Росії; кукурудзи (на 11 млн.т до 205 млн.т.) – для Китаю (більш ніж на 6 млн.т. до 98 млн.т.). США ж продовжить накопичувати кукурудзу четвертий рік поспіль, як очікується, досягнуть рекордної позначки в 98 млн.т.

Міжнародна торгівля зерном в 2016/17 може продовжити тенденцію до спаду, скоротившись на 1,4% до 365 млн.т. В основному такі очікування пояснюються зниженням попиту на зернові, оскільки більшість основних країн-імпортерів чи накопичили значні запаси, чи очікують високого рівня врожаю. Незважаючи на очікуване підвищення імпорту від країн південної Африки, торгівля зерновими продовжує скорочуватися через зниження закупок фуражного зерна, в основному ячменю та сорго (переважно Китаєм), та трохи менше кукурудзи (переважно ЄС). Найбільш помітним буде скорочення торгівлі сорго (на 25,4% до 9 млн.т.) та ячменем (на 7,4% до 25 млн.т.).

Торгівля кукурудзою скоротиться лише на 0,4% - до 129 млн.т., а от прогнозовані об’єми торгівлі пшеницею становлять 153 млн.т., що 0,7% більше ніж у поточному сезоні. Пояснюється це, в першу чергу підвищенням імпорту зі сторони постраждалого від посухи Марокко, що зможе компенсувати можливе скорочення поставок в деякі азіатські країни.

Аналітичний департамент УАК

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування