Українська аграрна конфедерація (УАК), Федерація роботодавців, Союз хіміків України, ГО "Український союз промисловців і підприємців", Рада підприємств при Кабінеті Міністрів України, ГС "Всеукраїнська Аграрна Рада", Асоціація "Український клуб аграрного бізнесу", ГС "Аграрний союз України", звернулися до Прем'єр - міністра України, Шмигаля Д.А., з приводу загрози виникнення гострого дефіциту мінеральних добрив, перш за все азотних, та галопуючого зростання цін на них, з якою наразі стикнулись українські аграрії.
Так, за останній місяць майже всі найбільші європейські виробники азотних мінеральних добрив повідомили про значне скорочення обсягів виробництва, що спричинено різким зростанням цін на природний газ та його дефіцитом. Наслідком цього є формування дефіциту мінеральних добрив як на європейському, так і загалом на світовому ринку.При цьому Україна забезпечує власні потреби у мінерольних добривах переважно за рахунок вітчизняного виробництва. Виходячи з актуальних прогнозів, для забезпечення с/г України на період весняно-польових робіт необхідне постачання 2,3 млн. тонн азотних добрив протягом листопада 2021 - травня 2022 року, з яких 75 % очікується від вітчизняного виробництва та 25 % - від імпортних поставок.
Досягти стабільної та безперебійної роботи вітчизняних виробників, передусім у зимовий період, можливо лише за наявності необхідного запасу основної сировини для хімічної промисловості за стабільною ціною - природного газу.
Отже, беручи до уваги вищезазначене, було запропоновано розглянути можливість виділення товарного кредиту вітчизняним виробникам азотних добрив у вигляді природного газу на рівні до 1,25 млрд. кубічних метрів на період з листопада 2021 року по квітень 2022 року за рахунок запасів НАК "Нафтогаз України" на умовах:
забезпечення його повернення ф'ючерсними контрактами зі строком виконання квітень - липень2022 року;
зобов'язання поставити всі вироблені з такого газу на внутрішній ринок за цінами які будуть встановлюватись відповідно до цін ф'ючерсних контрактів.
Можливість та доцільність реалізації наведеної пропозиції обгрунтовується такими даними та розрахунками:
Станом на 01.11.2021 запаси природного газу в підземних газосховищах НАК "Нафтогаз України", за заявами керівництва цієї компанії, є достатнім для проходження опалювального сезону. З урахуванням щомісячного видобутку газу в Україні близько 770,8 млн. кубічних метрів, станом на 01.04.2022 баланс власного природного газу НАК "Нафтогаз України" все ще буде достатнім для кредитування промисловості в обсязі 1,25 млрд. кубічних метрів.
Ціни на природний газ НАК "Нафтогаз України" для промислових споживачів на 03.11.2021відрізняються від рівня цін ф'ючерсних контрактів на європейських хабах на ІІ квартал 2022 року близько 500 доларів США за 1000 куб. м.(без ПДВ). Тобто українські аграрії матимуть змогу купувати азотні добрива за значно нижчою ціною природного газу, що позитивно вплине на ціноутворення виробництва азотних мінеральних добрив в Україні. Сукупний економічний ефект може складати близько 500 млн. доларів США або 13,5 млрд. ргн.
Національні хімічні компанії готові взяти на себе зобов'язання приймати по 250 млн. кубічних метрів газу щомісячно на підставі укладених контрактів з НАК "Нафтогаз України" з наступним поверненням використаного об'єму в період квітня-липня 2022 року.
Для забезпечення балансу газу в Україні виробники добрив готові гарантувати повторну/зустрічну поставку газу на адресу НАК "Нафтогаз Україна" у період квітня - липня 2022 року об'ємом 1,25 млрд. кубічних метрів.
Детальніше див. у вкладенні.
Звернення підписано та надіслано Прем'єр - міністру України, Шмигалю Д.А.
ІЦ УАК
Додаток | Розмір |
---|---|
2_5240015308353180672.pdf | 230.62 КБ |