06.02.2015 15:09

Проблеми АПК потрібно вирішувати негайно, щоб не допустити його краху

версія для друку
06.02.2015 15:09

Українські аграрії пережили непростий 2014 рік, проте проблеми не полишають сектор, а навпаки тільки продовжують накопичуватися. Тому співголови Координаційної ради Всеукраїнського аграрного форуму мають на меті сконцентрувати увагу вищого керівництва країни на вирішенні нагальних проблемних питань сектору для того, щоб не допустити занепаду галузі, банкрутства аграріїв і зменшення показників сільгоспвиробництва.

Експерти зазначають, що цьогорічна весняна посівна кампанія подорожчає на 18 млрд. гривень, тому не всі зможуть її провести вчасно і якісно, оскільки витрати аграріїв з кожним днем зростають. Внаслідок девальвації гривні витрати аграріїв на закупівлю матеріально-технічних ресурсів збільшились на 20%, приблизно на стільки ж зросла собівартість сільгоспвиробництва. Девальваційні процеси не припиняються й нині, тому подорожчання виробничих засобів й надалі продовжуватиметься разом із падінням світових цін. Разом з тим, пальне відносно минулого року подорожчало приблизно на 64%.

"Потреба ринку в оборотних коштах становить близько 60-70 мільярдів гривень. Це той грошовий дефіцит, який чекає галузь навесні. У минулі роки він становив 30 мільярдів гривень і легко покривався за рахунок банківських кредитів. Але зараз фінансовий сектор перебуває у депресивному стані, тому шукати гроші доведеться з інших джерел, або ж — економити на виробничих витратах, що автоматично вплине на урожайність", - вважає президент Української аграрної конфедерації, Народний депутат України Леонід Козаченко.

Крім того, у січні 2015 року мінеральні добрива подорожчали вдвічі відносно аналогічного періоду минулого року. Так, ціна на аміачну селітру зросла на 92,5%, на карбамід – на 77,6% та безводний аміак – на 119,1%. Причинами для такого збільшення вартості стала як девальвація гривні, так і дефіцит продукту на внутрішньому ринку через зупинку виробництва на ПрАТ "Сєвєродонецьке об'єднання Азот" та ПАТ "Концерн Стирол" (м. Горлівка). Щоправда перший вже частково відновив свою роботу, проте повноцінне забезпечення потреб аграріїв у добривах ще під питанням. Разом із недоступністю імпортних ресурсів це призведе до недотримання технологій аграрного виробництва та втрат майбутнього врожаю.

"Незважаючи на масштабні проблеми в галузі АПК, яка не тільки годує українців, але й стабільно забезпечує надходження до бюджету, державні діячі не намагаються знайти рішення для недопущення стагнації галузі. Так, для забезпечення повноцінної продовольчої безпеки держави потрібно продовжувати дерегуляцію сектору, відмінити збільшення мит на імпорт насіння, засобів захисту рослин та техніки, внести зміни до методології обрахунку нормативної грошової оцінки земель, полегшити доступ аграріїв до зовнішніх фінансових ресурсів, повертати ПДВ при експорті зернових та технічних культур та залишити незмінною систему оподаткування в АПК" - зазначає президент асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Алекс Ліссітса.

"Верховна Рада України сьогодні робить чимало для того, щоб на законодавчому рівні допомогти нашим військовим. І, природно, перший пріоритет завжди у законопроектів, які спрощують процеси, пов'язані з АТО, а також все, що може збільшити підтримку України на міжнародному рівні. Однак на стратегічному рівні ми зобов'язані думати про економіку. Якщо схематично, то мова йде про збільшення експорту, скорочення імпорту та підготовку нашого законодавства до того, щоб максимально сприяти новим інвестиціям. В основному, це дерегуляція і боротьба з корупційними схемами", - додав Народний депутат України Олександр Бакуменко.

У зв‘язку із збільшенням кількості проблем в АПК та гострої необхідності їх вирішення, близько 500 аграріїв з усієї України 26 лютого 2015 року зберуться на IV Всеукраїнський аграрний форум для обговорення проблемних питань та пошуку шляхів їх вирішення.

ІЦ УАК

 

Новини


Що має бути пріоритетним у завершенні земельної реформи?:
Інші опитування