Перша віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки Юлія Свириденко та Міністр торгівлі Турецької Республіки Омер Болат обговорили фіналізацію ратифікації Угоди про вільну торгівлю на взаємовигідних обох країн умовах. Підняли також питання вдосконалення умов взаємовигідної торгівлі, розширення взаємодії українського та турецького бізнесу, посилення контролю за дотриманням санкцій проти рф, питання продовольчої безпеки в рамках Формули Миру, а також роль Туреччини у гарантуванні безпеки навігації та розмінування акваторії Чорного моря. Зустріч посадовців відбулась під час візиту української делегації до Стамбулу. Також у двосторонній розмові взяв участь заступник Міністра економіки України – Торговий представник України Тарас Качка.
«Ми вдячні Туреччині за підтримку України і високо цінуємо надану політичну, військову та гуманітарну допомогу, посередництво в обміні військовополоненими. Ми сподіваємось на зміцнення та розвиток стратегічного партнерства між Україною та Туреччиною в усіх сферах. Сподіваємося на активну участь і лідерство Туреччини в компоненті продовольчої безпеки, а також на допомогу в подальшому залученні інших країн, зокрема Глобального Півдня, до цієї роботи. Завдяки спільним зусиллям ми змогли відновити свободу судноплавства в Чорному морі та значно збільшили експорт через коридор у територіальних водах. Туреччина вже де-факто є хабом постачання нашого зерна до інших країн. Через Туреччину ми, наприклад, відправляли кораблі зі збіжжям в країни Африки, зокрема 25 тис. тонн до Нігерії і 15 тис. тонн до Судану. Сподіваємося й надалі на активну участь Туреччини в ініціативі Grain from Ukraine”, - наголосила Юлія Свириденко.
За її словами, повне відновлення безпеки судноплавства в Чорному морі - це спільний інтерес України та Туреччини. Жодна держава не має права її обмежувати. Відновлення поромного сполучення між портами України та Туреччини має стати ще одним важливим елементом для зміцнення продовольчої безпеки.
Також сторони обговорили питання двосторонньої торгівлі та питання запровадження зони вільної торгівлі після ратифікації Угоди про вільну торгівлю між Україною і Туреччиною. Відповідне рішення ще має ухвалити український парламент.
«Реалізація зони вільної торгівлі має гармонізувати взаємну торгівлю, спростити логістику, сприяти виходу більшої кількості українських і турецьких виробників на ринки наших країн, відкрити нові перспективи для реалізації спільних економічних проектів між країнами. Після ратифікації угоди всі прибережні країни Чорного моря, за винятком рф, будуть об’єднані в єдиний економічний простір.
Задля того, щоб таке співробітництво було взаємовигідним, ми обговорили шляхи подальшого вдосконалення спільної торгівлі, в тому числі в рамках відбудови України та інтеграції України до Європейського Союзу», - пояснила Юлія Свириденко.
Ще однією темою зустрічі стало залучення інвестицій турецького приватного бізнесу для відновлення України, а також можливості надання турецьким інвесторам в Україні доступного страхування від військових ризиків та експортних гарантій.
Також сторони обговорили питання спрямовані на недопущення обходу запроваджених санкцій з використанням турецьких компаній. Україна очікує, що Туреччина продовжить вживати заходів щодо блокування постачання товарів подвійного призначення, які росія використовує у військових цілях.
«Для нас важливо продовжувати спільні зусилля для усунення лазівок, які підривають санкційну політику проти росії. Також з турецьким колегою ми обговорювали питання незаконного вивезення росією з тимчасово окупованих територій України понад 4,5 млн тонн українського зерна. Ми просимо владу Туреччини вжити відповідних заходів для припинення імпорту або транзиту через територію Туреччини вкраденого українського збіжжя. Україна також наполягає на тому, щоб були вжиті заходи проти компаній, суден і їхніх власників, причетних до цього», - продовжила Юлія Свириденко.
Під час візиту до Стамбулу Українська делегація також провела зустріч з керівництвом Ради із зовнішньоекономічних зв’язків Туреччини (DEIK). Ця організація об’єднує провідні місцеві підприємства, які мають встановити зовнішньоекономічні зв’язки з іноземним бізнесом. Багато компаній, які входять до DEIK вже присутні в Україні, а частина з них розглядає можливість для інвестування в українську економіку. Тому сторони обговорили можливості розвитку та розширення присутності турецьких виробників, які виготовляють продукцію з високою доданою вартістю, в Україні.
«Сьогодні ключовими пріоритетами для України є залучення інвестицій для зміцнення безпекових можливостей країни як в умовах війни, так і - післявоєнного відновлення, що сприятиме відбудові та відновленню нашої держави. Приватний капітал є невід’ємною частиною відновлення та сталого зростання України», - зауважив заступник Міністра економіки України – Торговий представник України Тарас Качка.
Нагадаємо, після даної зустрічі, у п'ятницю 2 серпня 2024 року Туреччина ратифікувала угоду про вільну торгівлю з Україною.
Читайте також: Національне агентство з акредитації України отримало визнання від Європейської кооперації з акредитації
ІЦ УАК за матеріалами Мінекономіки