15.07.2022 14:55

Потрібно думати стратегічно, а не чекати звільнення південних портів - Павло Коваль

версія для друку
15.07.2022 14:55

Для аграріїв проблеми з логістикою залишаються одною з найголовніших проблем, викликаною війною росії проти України.

Про це заявив генеральний директор УАК Павло Коваль.

 

Якщо всі ці місяці ми спостерігаємо збільшення експортованих обсягів української аграрної продукції, то зараз може виникнути певна проблема. Адже, аграрії ЄС, зокрема Польща та Румунія, також починають збирати врожай. І зрозуміло, що виникає логістична конкуренція.

Крім того, потрібно розуміти й те, що більшість найближчих європейських портів мають меншу потужність, ніж наші. Європейські автомобільні та залізничні шляхи та кількість транспорту для перевезення зерна також не розраховані на такі обсяги продукції, яку ми експортуємо. Тож, якби ми не старались, ми все одно впираємось у технічні обмеження. Для того, щоб збільшити логістичні потужності, відремонтувати чи прокласти шляхи до певних портів потрібні немалі інвестиції.

Також варто не забувати, що в Україні є інші галузі, які теж експортують свою продукцію. Деревообробна, хімічна й інші промислові галузі також не можуть вивезти свою продукцію у потрібних обсягах і страждають від високих тарифів на перевезення.

Щодо вартості логістики, то вона зросла у рази. Зараз довезти зерно з Центральної України до Польщі, Румунії коштує 160-185 дол./т. Раніше ж аграрії витрачали на логістику 28-32 дол./т 

 

Однак, існує європейська ініціатива "Шляхи солідарності", завдяки якій надається технічна підтримка Україні, Молдові та країнам ЄС для полегшення й прискорення процедур та усунення ускладнень на кордоні.

Наші органи влади та Укрзалізниця також домовляються із західними колегами, щоб спростити документообіг, удосконалити трафік та вирішити інші питання.

Також додають можливостей наші воєнні перемоги, як-от звільнення острова Зміїний, що розблокувало кілька дунайських каналів.

А ще у західних областях України та прикордонних областях сусідніх країн Європи планується побудова "сухих портів".

"Потрібно думати стратегічно, а не чекати звільнення південних портів. Розвиток логістики та побудова спільної транспортної системи з країнами ЄС у майбутньому дозволить диверсифікувати експортні шляхи та тільки розширить наші можливості", - підсумував Павло Коваль.

 

Також генеральний директор УАК попередив, що рекордних врожаїв чекати не варто. Адже крім воєнних чинників негативно зіграли для нас і погодні чинники. Незадовільний температурний режим і недостатня кількість опадів зменшать врожайність культур у деяких частинах України.

Обмеженість експорту, низькі внутрішні ціни на агропродукцію, високі ціни на логістику, погодні умови - це не єдині проблеми для аграріїв з тимчасово окупованих частин України. Фермери Запорізької, Херсонської та інших областей думають, чи треба їм взагалі збирати нинішній урожай та сіяти наступний.

Такі думки виникають не тільки із суто економічних питань, адже вони бояться, що після звільнення цих територій Україною, їх можуть визнати колаборантами за співпрацю з росіянами.

"Але коли до тебе приходять з автоматом російські окупанти і кажуть кому, коли та за скільки продавати зерно чи плоди, то вибору нема", - повідомив про ще одну проблему Павло Коваль.

 

ІЦ УАК за матеріалами АгроМедіаПлатформа

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування