Українці обурені "великоднім подарунком" від "польських друзів". Сольський сьогодні має вести переговори та домовлятися про транзит.
Тим часом, українці у соц. мережах глузують над Угорщиною: "Ну що, угорці, злякалися "економічно неіснуючої країни"? Так хто тут у нас економічно неіснуючий?"
Єврокомісія також висловила невдоволення щодо дій Польщі й Угорщини.
У суботу, 15 квітня 2023 р., стало відомо, що Польща заборонила ввезення з України збіжжя та багатьох продуктів харчування, у т.ч. і транзит.
Уряд Польщі в суботу прийняв постанову, якою заборонив ввезення до Польщі, крім збіжжя, також великої кількості інших продуктів харчування з України.
Про це під час партійного з’їзду правлячої у Польщі партії “Право і Справедливість” (PiS), головним питанням якого є підтримка польського села, заявив у суботу в населеному пункті Лисе (північний схід РП) лідер PiS Ярослав Качинський, передає власний кореспондент Укрінформу.
“Сьогодні уряд прийняв постанову про заборону ввезення до Польщі збіжжя, а також десятків інших видів продуктів харчування, я не в змозі усі їх перерахувати. Вони передбачені у додатку до цієї постанови - від задекларованого збіжжя до продуктів з меду, дуже багато продуктів”, - заявив Качинський.
Він зазначив, що рішення прийнято з урахуванням “асиметрії між польським та українським сільським господарством, що є наслідком якості землі, значно нижчої оплати праці в Україні та, нарешті, факту, що в Україні, в основному, на великих площах працюють міжнародні компанії з розгалуженою інфраструктурою”.
За словами Качинського, це рішення прийнято не лише в інтересах Польщі та польського села.
“Це також в інтересах України, оскільки не в інтересах наших друзів, щоб Польща поринула в кризу, і щоб тут до влади прийшли люди, які змінять цю політику радикальної підтримки України”, - зазначив Качинський, додаючи, що було прийнято таке “рішуче і тверде рішення”.
Політик підкреслив, що, зважаючи на асиметрію між польським та українським сільським господарством, якби українська сільськогосподарська продукція надходила на польський ринок без обмежень, це призвело б до "дуже далекосяжної кризи польського сільського господарства". Відтак, уряд РП не може дозволити, щоб це сталося.
“Ми поінформували наших українських друзів про рішення і готові будь-якої миті, можливо найближчими днями, розпочати переговори, щоб урегулювати це питання у формі міждержавної угоди”, - наголосив Качинський.
Він запевнив, що Польща хоче мати якомога ближчі відносини з Україною, “але польське сільське господарство треба захищати”.
Cвоєю чергою міністр сільського господарства РП Роберт Телус повідомив, що заборона ввезення усієї сільгосппродукції з України – це “дуже рішуча декларація, але це декларація для того, щоб сісти до переговорів з Україною”.
Він назвав це також сигналом для ЄС, який має реально допомогти Україні, щоб сільськогосподарські товари з України було рівномірно розподілені по всій Європі.
«Витрати цієї допомоги (Україні - ред.) має нести вся Європа, а не лише польські фермери”, - констатував Телус.
Заборона на ввезення українського зерна до Польщі стосується і транзиту, - міністр Буда
Заборона на ввезення зерна з України до Польщі поширюється й на транзит до третіх країн.
Про це написав у твіттері міністр розвитку і технологій Польщі Вальдемар Буда, інформує Цензор.НЕТ.
Він вказав, що систему, яка дозволяє українському зерну перетинати польську територію, не потрапляючи на місцевий ринок, ще належить узгодити на переговорах.
Міністерство аграрної політики та продовольства України виступає за відкриту, конструктивну і взаємовигідну співпрацю з польськими колегами, - заява
Міністерство аграрної політики та продовольства України шкодує про прийняття польськими колегами рішення про тимчасове обмеження експорту в/та через територію Польщі (в тому числі транзитом) сільськогосподарських товарів з України. Мінагрополітики завжди виступало й виступає за відкриту, конструктивну і взаємовигідну співпрацю відповідно до Угод про асоціацію та вільну торгівлю між Україною та ЄС.
Рішення польської сторони протирічать нашим домовленостям. Мінагрополітики зі свого боку завжди з розумінням ставилось до ситуацій в польському агросекторі й оперативно реагувало на різного роду виклики. Тиждень тому ми погодили, що 4 культури: пшениця, кукурудза, насіння соняшника та ріпаку до 1 липня 2023 року йтимуть через Польщу лише транзитом. Цього тижня ми досягли низки домовленостей для розвитку взаємовигідного співробітництва в галузі сільського господарства та вирішення проблем логістики і погодили текст Меморандуму про взаєморозуміння.
Ми розуміємо, що у польських фермерів склалась складна ситуація, проте наголошуємо, що зараз найскладніша ситуація у фермерів України. Саме на території України йде війна, саме українські фермери зазнають колосальних збитків від війни росії проти України, і саме українські фермери гинуть на своїх полях від російських мін. При цьому українські агровиробники з розумінням ставляться до потреб польських колег, сподіваються на взаєморозуміння та очікують конструктивного діалогу для прийняття узгодженого рішення.
В даний час, вирішення різного роду питань односторонніми кардинальними діями не прискорить позитивного вирішення ситуації. Ми наголошуємо, що між нашими державами та суб’єктами господарювання не повинно бути жодних непорозумінь.
Зі свого боку пропонуємо: найближчими днями узгодити з польською стороною новий Меморандум про взаєморозуміння, який враховуватиме інтереси України та Польщі в дусі конструктивного надійного ефективного співробітництва для обох країн і належним чином врегулює питання транзиту сільськогосподарської продукції територією Польщі.
Ми готові до співпраці з польською стороною в проведенні ретельного розслідування будь-яких зловживань, які могли мати місце в цьому питанні і призвели до нинішньої ситуації, що не відповідає інтересам ані Польщі, ані України. Кризові явища мають підштовхнути наші держави до ще більш тісної взаємодії в усіх галузях, аби усунути першопричину цих проблем - російську агресію. Це дозволить відновити та розбудувати логістичну інфраструктуру для взаємовигідної торговельно-економічної співпраці відповідно до правил і принципів поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі між Україною і ЄС.
Сольський сказав, скільки продукції Україна щомісяця експортує через польський кордон
У різні місяці через польський кордон експортується з України від 500 до 700 тис. тонн різної продукції.Про це сказав міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський на брифінгу в Укрінформі в суботу, 15 квітня.
“Насправді, якщо візьмемо весь експорт, який іде через польський кордон, і частина його залишається в Польщі, а частина йде транзитом, то всього в нас, залежно місяць від місяця, їде від 500 до 700 тисяч тонн різної продукції”, - сказав Сольський.
Він уточнив, що йдеться про зерно, олію, цукор, яйця, м’ясо та інші продукти.
“Якщо ми говоримо про те, що ці чотири культури (пшениця, кукурудза, ріпак, соняшник — ред.) не продаються в Польщі, а продаються транзитом, то це приблизно, на нашу думку, 150-200 тисяч тонн найбільше по місяцю з цього загального об’єму, що я вам щойно сказав, що продавалося в Польщі. При спрощенні транзиту, про що ми попередньо погоджували, і надіюся, що так і буде, ці об’єми в суттєвій мірі можна компенсувати шляхом транзиту до польських портів, чи до портів інших країн у тому числі”, - сказав міністр.
Україна до введення обмежень постачала у Польщу та транзитом через Польщу приблизно 10% від загального експорту агропродукції.
Сольський додав, що на Угорщину припадає в залежності від місяця приблизно 6% від загального аграрного експорту з України.
Міністр агрополітики підтвердив зустріч із польським колегою в понеділок
Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський підтвердив заплановану на понеділок, 17 квітня, зустріч зі своїм колегою Робертом Телусом.
Про це він сказав на брифінгу в Укрінформі в суботу, 15 квітня.
“Ми підтверджуємо це. І ми надіємося на це. І надіємося, що буде конструктивно. І надіємося, що ця угода буде підписана. І саме про це ми домовлялися. Текст цієї угоди ми цього тижня і погоджували. І з нашої, і з їхньої сторони. Цим займалося декілька відомств”, - сказав Сольський, коментуючи заяву міністра сільського господарства і розвитку села Польщі Роберта Телуса про плани України та Польщі підписати у понеділок, 17 квітня, угоду про транзит українського збіжжя через Польщу до третіх країн.
Водночас він висловив сподівання, що “новини сьогоднішні, пов’язані з рішенням польської сторони, які прийняті ними зранку, не вплинуть на те, що в понеділок ми по цьому питанню, а саме - в першу чергу по транзиту, домовимося”.
Вже у наступний день - неділю, 16 квітня 2023 р., - Угорщина заборонила імпорт агропродукції з України
Угорщина слідом за Польщею тимчасово ввела заборону на імпорт зерна та олійних культур з України.
Як передає Укрінформ, про це повідомляє DW з посиланням на уряд Угорщини.
«Уряд прихильний до відстоювання інтересів угорської фермерської спільноти, тому за відсутності значущих заходів ЄС він тимчасово, подібно до Польщі, забороняє імпорт зерна та олійних культур, а також низки інших сільськогосподарських продуктів з України до Угорщини», – заявив міністр сільського господарства Іштван Надь.
Він додав, що сільгоспвиробники в України використовують методи, які заборонені в ЄС, що дає їм змогу уникати зайвих витрат і експортувати і експортувати на європейський ринок велику кількість м’яса птиці, яєць і меду разом із зерновими та олійними культурами. Як наслідок, фермери Центральної Європи не мають можливості продавати власну продукцію, зазначив Надь.
За даними Міністерства сільського господарства Угорщини, заборона на імпорт триватиме до 30 червня цього року.
«Будапешт очікує, що до цього терміну ЄС перегляне тимчасове скасування мит на українські товари та забезпечить справедливі ринкові умови для європейського сільського господарства», – йдеться у повідомленні.
Микола Сольський провів розмову з угорським колегою
Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський провів онлайн зустріч з міністром сільського господарства Угорщини Іштваном Надем. Сторони обговорили ситуацію з експортом української аграрної продукції в Угорщину.
Микола Сольський підкреслив необхідність продовження переговорів для досягнення домовленостей з приводу експорту української сільськогосподарської продукції та неприйнятність односторонніх рішень.
Зі свого боку міністр сільського господарства Угорщини запевнив, що транзит для української агропродукції зберігатиметься і надалі.
Сторони домовились провести консультації і найближчим часом зустрітися повторно.
У Єврокомісії засудили Польщу та Угорщину за заборону імпорту зерна з України
Односторонні дії щодо торгівлі з боку держав-членів Європейського союзу є неприйнятними.
На цьому наголосив речник Європейської комісії після того, як Польща та Угорщина оголосили про заборону імпорту зерна та інших продуктів харчування з України для захисту місцевого сільськогосподарського сектора, інформує Радіо Свобода.
"Ми знаємо про оголошення Польщі й Угорщини щодо заборони імпорту зерна та іншої сільськогосподарської продукції з України, – йдеться в повідомленні прес-секретаря. – У цьому контексті важливо наголосити, що торгова політика є виключною компетенцією ЄС, і тому односторонні дії неприйнятні".
"У такі складні часи вкрай важливо координувати та узгоджувати всі рішення всередині ЄС", - йдеться в заяві, яку цитує Reuters.
Надвечір у неділю також стало відомо, шо Болгарія хоче заборонити імпорт зерна з України
Країна боїться, що через надмірне накопичення запасів може статися обвал цін, заявив міністр сільського господарства Болгарії Явір Гечов.
Він вже обговорював це питання з міністрами сільського господарства шести європейських країн.
"Необхідно захистити і болгарські інтереси, тим більше, що, коли таке обмеження вже ввели дві інші держави, є серйозний ризик накопичення великих кількостей у нашій країні, якщо і ми не вживемо відповідних заходів", - заявив глава відомства.
Нагадаємо, через пестициди Словаччина забороняє переробку й продаж українського зерна
ІЦ УАК