14.11.2023 09:10

Поки не домовились: поляки вимагають неможливого, головна вимога - повернутись до системи дозволів

версія для друку
14.11.2023 09:10

Україна на перемовинах про розблокування кордону запропонувала польській владі запустити смуги для порожніх вантажівок у пунктах пропуску "Угринів - Долгобичів" і "Грушів - Будомеж".

Про це у Фейсбуці повідомив заступник Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач.

"Емоційний день. Завершили тривалі перемовини з польською стороною для розблокування кордону. Дякую нашим перевізникам, Державній прикордонній службі, Державній митній службі та Консульству за підсилення наших позицій. Працюємо однією командою", - зазначив заступник міністра.

За його словами, ключове, що вимагають польські протестувальники - повернутись до системи дозволів на вантажні перевезення. А це - питання, яке не обговорюється на таких зустрічах.

І Сергій Деркач висловив принципову позицію для нас: "«транспортний безвіз» має тривати та бути пролонгованим. Як мінімум доти, допоки не настане наша перемога".

Представник українського уряду зазначив, що абсурдність вимоги в тому, що польські протестувальники звертаються не до свого уряду, а хочуть, щоб Україна звернулась до ЄС щодо дозволів. Інші ж питання протестувальників не цікавлять.

"Намагаємось шукати компроміси, щоб збільшити пропускну спроможність і виконувати вже укладені! меморандуми, але це складно. Запропонували польській владі запустити смуги для порожніх вантажівок на ПП «Угринів - Долгобичів» і «Грушів - Будомеж». Чекаємо відповідь вкотре.

Ми не відступаємо та наполягаємо: блокада кордону - це порушення низки угод. І кордон має бути розблокованим негайно", - йдеться у дописі заступника Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури.

 

У коментарях під постом заступника міністра безліч невдоволених діями поляків субʼєктів ЗЕД. Українські фермери, експортери та перевізники обурені позицією Польщі.

Один із коментаторів додав, що з вантажами груп 1-24 на "Ягодині" з минулого понеділка не пройшла жодна машина. "Наші машини зареєструвалися 20 жовтня, було (призначено, - ред.) на 6 листопада заїзд, досі стоїмо на Ягодині!!!" І це при тому, що у переважній більшості сільськогосподарські та харчові вантажі прямують транзитом до країн Балтії.

Сам же заступник міністра Сергій Деркач у розмові з українським бізнесом додав: "документів (на проведення протесту, - ред.) польські колеги нам не дали. Ми просили це в офіційному листі. Але з поведінки воєводи було зрозуміло, що їм це дозволили та саме в такому форматі".

Також посадовець зазначив, що поки домовленостей немає та щось прогнозувати складно: "поки важко сказати по рішеннях. Ми запропонували варіанти збільшення пропускної спроможності. Чекаємо від польських колег відповіді. Якщо вони дійсно хочуть, щоб всі швидше їхали та не стояли в чергах, то ми знаємо, що робити. Але якщо їх мета - політична, то будуть кричати та вимагати дозволів".

Він повідомив, що "робочі перемовини продовжуються, про офіційні зустрічі буду інформувати".

 

Як повідомлялося, 6 листопада польські перевізники розпочали блокаду руху вантажівок біля трьох найбільших пунктів пропуску на кордоні з Україною: “Корчова-Краківець”, “Гребенне-Рава Руська”, “Дорогуськ-Ягодин”.

Організатор протесту поблизу ПП “Корчова-Краківець” Томаш Борковський заявив, що блокуватиметься проїзд вантажних автомобілів, однак гуманітарну та військову допомогу для України пропускатимуть. За його словами, протест офіційно зареєстрований польськими перевізниками у місцевих органах влади до 3 січня 2024 року.

8 листопада речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко повідомляв, що польські перевізники пропускають фактично по одній або кілька машин на годину.

Серед вимог перевізників до уряду Польщі - повернення практики дозволів для українських перевізників; посилення для іноземних перевізників правил перевезень за ЄКМТ (Європейська конференція міністрів транспорту); неможливість реєструвати компанії в Польщі, якщо їхня фінансова діяльність відбувається не на території ЄС; створення окремої черги для автомобілів на номерах країн ЄС; створення окремої черги на всіх кордонах для порожніх фур, отримання доступу до української системи "Шлях".

Нагадаємо, минулого тижня Голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Мустафа Найєм написав великий пост у Фейсбуці та висловив тверду позицію України, що ми не маємо наміру обговорювати повернення до дозвільної системи вантажних перевезень.

 

ІЦ УАК за матеріалами Фейсбук-сторінки заступника Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергія Деркача

 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування