25.11.2019 09:45

Питання номер один - це фінансування процесу приватизації землі, - Леонід Козаченко

версія для друку
25.11.2019 09:45

Щоб запустити процес і забезпечити доступ до нього і великим, і середнім, і малим гравцям ринку, потрібно мінімум 15 мільярдів доларів.

За словами президента Української аграрної конфедерації Леоніда Козаченка, всяк, хто хоче мати стосунок до ринку землі, крім великих холдингів, ставить нині єдине питання: де взяти гроші на придбання землі і як профінансувати процес приватизації. Про це він заявив під час круглого столу "Битва за землю. У пошуках компромісу" в Інституті Горшеніна.

"Жоден український банк не може надати кредит на вигідних умовах на 5-10 років. Усі програми, які були запропоновані Світовим банком, іноземними банками, якщо їх скласти - то максимум 5% суб'єктів, які хочуть брати участь у приватизації, зможуть отримати ці ресурси. І це фінансування буде дуже дорогим, навіть незважаючи на державні субсидії, які покривають лише малу частину потреб. Якщо ви візьмете кредит на 10 років під 25% річних і впевнені, що вам компенсують 20% вартості, то чи будете ви його брати? І яка окупність такого фінансового ресурсу? Тому питання номер один - це фінансування процесу приватизації", - сказав Леонід Козаченко.

За його словами, єдиним ресурсом, який міг би вирішити цю проблему, є державна земля с/г призначення, яку зараз хочуть передати громадам.

"Це повинні бути масиви - по 2, 5, 20 тисяч га. Це найкраща земля, яку держава відібрала для себе, і продаватися вона буде удвічі дорожче, ніж земля дрібних власників. І саме ця земля буде рости в ціні, якщо буде ліберальний ринок - вона, за оцінками експертів, зросте в 3-4 рази. Її вартість, за деякими оцінками, можна оцінити в 15 мільярдів доларів. Щоб запустити процес і забезпечити доступ до нього і великим, і середнім, і малим гравцям ринку, потрібно мінімум 15 мільярдів доларів. Тож якщо ми створимо найоптимальніший інструмент фінансування - іпотечний земельний банк - і він отримає під 1% річних ресурс на мінімум 10 років, і буде видавати кошти під 2% річних будь-яким учасникам ринку, то всі будуть зацікавлені отримувати фінансування саме тут, а не за кордоном", - підкреслив президент Української аграрної конфедерації.

ІЦ УАК за матеріалами Lb.ua

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування