У вчорашньому звіті експерти Єврокомісії висловили занепокоєння загрозою посухи на 50% території ЄС влітку 2022 року, призведе до значного скорочення врожаю. Хвиля спеки, що розпочнеться цього тижня, стане вже другою у Західній Європі цього місяця. Вчені обумовлюють її парниковим ефектом та глобальним потеплінням, та попереджають про можливе збільшення площ лісових пожеж які вже у Франції, Греції, Іспанії та Португалії знищили тисячі гектарів лісів і призвели до загибелі сотень людей.
Після тривалого падіння наприкінці минулого тижня пшеничні котирування на світових біржах опустилися до «довоєнного» рівня, але вчора виросли на 3-4,5%, а саме:
У США завершують збирання озимої пшениці, яка обмолочена вже на 70% площ (71% в середньому за 5 років). Кількість посівів у доброму або відмінному стані за тиждень виросла на 1% до 71% (11% торік). Різке зростання цін на нафту, а за нею на сою та кукурудзу, підтримало ринок пшениці.
В росії погода сприяє формуванню гарного врожаю, що активізує експорт. З 1 липня відвантажено 1,245 млн т пшениці, що удвічі перевищує 637 тис. т, експортовані за цей же період торік. Так, у порівнянні з попереднім сезоном експорт пшениці до Ірану виріс у 2,3 раза з 95 до 222 тис. т, до Єгипту – у 2,7 раза з 41 до 114,6 тис. т, Туреччини – на 95% зі 140 до 271 тис. т. У 2021/22 МР основними покупцями російської пшениці були Туреччина (9,013 млн т) та Іран (7,888 млн т), які обходять санкції. Тому Туреччина зацікавлена у розблокуванні українських портів в обмін на зняття санкцій з російського зерна, яке вона переробляє та продає далі до східних країн. За даними Київської школи економіки, експорт продовольства з Криму після військової агресії виріс у 50 разів, що свідчить про поставки вкраденого в України зерна.
В Україні ціни попиту на продовольчу пшеницю залишаються на низькому рівні 3500-4500 грн/т на елеваторах та 5000-5500 грн/т в малих портах Дунаю, але зростає попит з боку переробників, які пропонують по 4000-5000 грн/т з доставкою на млин. Фермери стримують продажі, спостерігаючи за переговорами по розблокуванню портів Чорного моря. Проте останні ракетні обстріли Миколаєва та Одеси підтверджують, що з росією навряд чи вдасться про щось домовитися.
Китай у червні скоротив імпорт пшениці на 31,3% до 520 тис. т, а загалом у 1 півріччі цього року придбав 4,94 млн т пшениці, що на 7,8% менше, ніж торік.
Тендери, які проведуть єгипетський GASC та Торговельна корпорація Пакистану (купує 300 тис. т пшениці) покажуть ринку настрої імпортерів на початку нового сезону.
Тим часом ціни на олію, зокрема на пальмову та соєву, також зросли. Причиною стало підняття біржових цін на нафту. Так ринок відреагував на зупинку поставок газу з росії до Німеччини. Крім того, більшого "жару" додала новина про те, що малоймовірним є збільшення Саудівською Аравією видобутку нафти на 3 млн барелів/добу, про яке раніше говорили у США. Цей крок міг би здешевити нафту на світовому ринку.
ІЦ УАК за матеріалами Graintrade