07.02.2022 09:30

Пільгового газу недостатньо, - Павло Коваль

версія для друку
07.02.2022 09:30

За результатами торгів з продажу газу українського видобутку 256 виробників отримали 18,2 млн куб. м на виготовлення соціально значущих продуктів на січень-лютий 2021 року. До покупців дешевого газу потрапили: борошномели та хлібопекарі (саме вони вибрали повністю січневу квоту), виробники молока пастеризованого, яєць курячих, птиці (тушка куряча) та олії соняшникової. Порядок отримання газу затверджено постановою Кабінету Міністрів № 19 «Про затвердження Порядку організації та проведення біржових торгів з продажу природного газу власного видобутку для задоволення потреб суб’єктів господарювання, основним видом діяльності яких є виробництво продовольчих товарів, що мають істотну соціальну значущість».

Тож актуальним стали питання проаналізувати процедуру отримання пільгового газу, а також чи достатньо цього обсягу газу, щоб стабілізувати роботу підприємств.

З цього приводу Генеральний директор УАК Павло Коваль дав коментар журналісту AgroPolit.

Річний видобуток природного газу в Україні за 2021 рік сягнув 13,67 млрд куб. м, з яких 12,93 млрд куб. м було передано на потреби споживачів. Порівняно з аналогічним періодом 2020 року зниження видобутку становить 3,97% або 0,56 млрд куб. м. Об’єм переданого газу зменшився на 3,84% або 0,52 млрд куб. м відповідно. При цьому заявлені аграріями газові апетити на здешевлене блакитне паливо суттєво менші. 

На думку генерального директора організації «Українська аграрна асоціація» Павла Коваля, програма хоч і допоможе виробникам, але проблеми не вирішить.

«За оцінками експертів, нашим виробникам у лютому потрібно близько 30 млн куб. м. Йдеться про перелік компаній з 4 галузей, які відповідно до Меморандуму потрапили у список. Мінагро заявляє про продаж майже 14 млн куб. м – це менше ніж половина від необхідного об’єму. До того ж виникають проблеми з боку постачальників газу, які ледь не саботують програму, та й велика розбіжність цін на газ існує: від 7 тис. грн і до 16 тис. грн за 1 тис. куб м. Звідки така розбіжність?» – запитує Коваль.

Щодо саботажу: «Полтавська газонафтова компанія», найбільшим акціонером якої є олігарх Ігор Коломойський, заперечила в Окружному адміністративному суді Києва постанову Кабінету Міністрів про зобов'язання приватних газовидобувників продавати 20% ресурсу на біржі за регульованими цінами. За позовом компанії відкрито провадження, підготовче засідання призначене на 25 лютого 2022 року.

За словами Коваля, сьогодні найбільші об’єми пільгового газу отримують підприємства, які випікають хліб, хоча їм також цього газу повністю не вистачає. Хоча, наприклад, молокопереробні підприємства отримують ще менше газу за хлібопеків, з тих об’ємів, які потрапляють на біржу. І хоча об’єми продажів газу бажають бути кращими, такий крок з боку держави все одно зробив корисну справу.

Як пояснив ситуацію Павло Коваль, варто пильно стежити за діями постачальників вітчизняного газу, бо вже сьогодні почали викривати схеми, завдяки яким, видобуваючи газ, українські компанії намагаються його перерозподілити через підконтрольні структури.

«З точки зору бізнесу – це зрозуміло, адже ніхто не хоче втрачати прибутки, оскільки перекупивши цей відносно дешевий газ, його можна потім перепродати значно дорожче», – пояснює Коваль.

Також він зазначив, що на тлі й так не найвищих об’ємів газу, який продають виробникам через біржу за пільговими цінами, існують цілі напрямки вітчизняного АПК, що залишилися «за бортом», і це може призвести до колапсу низки галузей.

«Наприклад, тепличні господарства не потрапили до переліку пільговиків. Я знаю декілька підприємств, які не збираються висівати культури до середини березня, адже з такими цінами на газ – це не має жодного сенсу. А ви уявіть, що закупалися вони з розрахунку посівної у січні-лютому. Там і насіння, міндобрива і пальне – це вже $10 млн збитків. Якщо вони зараз не вийдуть з конкурентною продукцією на ринок, то вже не зможуть перекрити збитки, які отримали», – заявив Коваль

Зважаючи на той факт, що в Україні існує понад 50 компаній, які займаються видобутком вітчизняного газу і продають його на внутрішньому ринку, не таке це вже й складне питання – навести лад у постачанні необхідних ресурсів. Адже сьогодні нам потрібно вийти на мінімальну кількість постачань газу на рівні 30 млн куб. м за доступною ціною, щоб не допустити краху в тих галузях, від яких залежить стабільність існування соціальної сфери України.

ІЦ УАК за матеріалами AgroPolit

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування