23.09.2022 08:46

Під час антикризового штабу УСПП розглянуто актуальні проблеми в АПК

версія для друку
23.09.2022 08:46

21 вересня відбулося засідання Українського союзу промисловців і підприємців та Антикризового штабу допомоги бізнесу. До заходу долучися представники уряду, профільних асоціацій, експерти – загалом понад 160 учасників. Зокрема участь у штабі взяв президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.

Предметом розгляду стала ситуація в агрокомплексі із проведенням посівної озимих, а також тяжке становище в гірничо-металургійній галузі.

 

Леонід Козаченко розпочав свій виступ з нагадування, що від українського зерна залежить продовольча безпека світу, зокрема країн Африки і навів відповідні цифри.

Також він зазначив, що станом на середину вересня збирання зернових та зернобобових культур проведено на площі 6 млн 770 тис. га (61%) при врожайності 38,4 ц/га, намолочено 26 млн тонн зерна. Тобто, на даний момент зібрано зерна на 40% відсотків менше, ніж торік. До кінця збирання відрив може трохи скоротитись, але все одно очікується, що врожай точно буде на 20-30% меншим за минулорічний.

При цьому, президент УАК зазначив, що загрози голоду всередині країни немає. Адже навіть в умовах війни та світової економічної кризи наші аграрії уже зібрали таку кількість основних культур, яка перевищує внутрішнє споживання у 1,5 раза, 2 рази або й у 4 рази в залежності від культури. Основної переробної продукції - цукру, молочних і м'ясних виробів та олії також буде вироблено у достатній кількості для забезпечення потреб українців.

Але втрати потенційного врожаю зерна складають близько 10 млн тонн. Це все експортний потенціал України та продовольча безпека світу, по яких б'є путін. Тож, перемога російського окупанта і звільнення наших земель безперечно поновлять і зроблять сильнішими нашу економіку й агробізнес.

Крім того, Леонід Козаченко зазначив про головну проблему аграріїв - нестачу обігових коштів. Деякі банки вже не видають кредити або взагалі просять повернути видані кредити, держава не відшкодовує ПДВ при експорті, а частина минулорічного зерна все ще не продана.

У переробників і досі актуальною проблемою у додачу залишається неврегулювання відносин з торговельними мережами.

І це все на фоні подорожчання газу, добрив й інших ресурсів.

Іншими ж проблемами є: відсутність стратегій розвитку галузей АПК, небажання держави врегульовувати конфлікти між бізнесом, небажання влади комунікувати з профільними громадськими спілками та експертами, зростання частки тіньового ринку.

Також президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко зазначив про важливість підтримки вітчизняного тваринництва. Початкові інвестиції та державні гарантії можуть допомогти зробити тваринництво більш прибутковим і рентабельним. 

На основі представлених проблем було надано пропозиції до органів влади, адже скорочення посівів і відповідно - експорту, болюче вдарить по бюджету, робочим місцям, нашому статусу одного із провідних світових постачальників різногалузевої продукції.

Комплексні пропозиції, підготовлені в рамках Антикризового штабу, будуть спрямовані уряду. УСПП ініціює цільове засідання Кабміну з даних питань.

 

ІЦ УАК

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування