26.04.2018 13:45

Оскільки океан в Україні не з'явиться, аграрії і "Укрзалізниця" приречені на співпрацю - П. Коваль

версія для друку
26.04.2018 13:45

В ході роботи круглого столу «Експортна стратегія України: проблеми і значення логістики», організаторами якого виступила Українська аграрна конфедерація, генеральний директор УАК Павло Коваль поділився думками  стосовно проблем логістики в експорто орієнтованих галузях АПК в інтерв'ю для інтернет видання "АГРОІНСАЙДЕР"

Кабінет міністрів України, розпорядженням від 27 грудня 2017 року № 1017-р, схвалив Експортну стратегію України («дорожну карту» стратегічного розвитку торгівлі) на 2017-2021 роки. Конкретні положення цієї Стратегії ще напрацьовуються. Аграрний сектор, який вже займає ключову частку в експорті, і стабільно нарощує її, рухаючи розвиток суміжних галузей, в тому числі транспортної, сам є заручником логістики. Що з цим можна зробити?

Аграрний сектор — вже безперечний лідер в українській економіці та експорті. На вашу думку, який наступний етап його розвитку?

АПК останні два-три роки займає в структурі експорту близько 45-46%. За результатами 2016-2017 років близько 30% валютних надходжень забезпечує АПК. Галузь стала глобальним лідером на ряді аграрних глобальних ринків. Україна в п’ятірці найбільших постачальників в Євросоюз завдяки постачанням продуктів харчування, в одній компанії з Бразилією, Аргентиною, США і Китаєм. Ми серед головних сировинних гравців в світі. Якщо взяти останні 20 років з 1993 по 2013 рік, споживання продуктів харчування в світі в енергетичному еквіваленті зросло на 10%. Для аграріїв це сигнал: потрібно виробляти більше якісної аграрної продукції і переробляти її і експортувати на зовнішні ринки. В принципі Україна в цьому напрямку рухається.

Ви згодні з тим, що логістика — слабке місце і стоппер розвитку аграрної галузі?

Основні обсяги перевезень продукції АПК України здійснює залізничний транспорт. За моїми оцінками, це близько 70%, особливо при постачаннях на експорт. Решта 30% ділять автомобільний і водний транспорт. У південних регіонах України все стягується в порти і це створює черги. Залізничний транспорт переважає. А світова практика показує, що десь 90-92% всього світового товарообігу здійснюється морським і океанічним транспортом. Незначна частка — залізниці, ще менше — автомобільний транспорт, і зовсім маленька частина забезпечується авіаційними перевезеннями.

Ви вірите, що річковий транспорт здатний розвантажити залізничну інфраструктуру?

Відновлення річкового транспорту в АПК здійснюється тільки однією приватною компанією — «Нібулон». Вони ризикнули і вкладають. Будують свої вантажні кораблі, свої тягачі, свої баржі, днопоглиблювальні роботи роблять. Але в цілому по Україні річковий товарообіг скоротився, на деяких ділянках ми втратили трафік, наприклад на Дунаї. Ми перевантажили автомобільні дороги, тому річки не працюють, а коли ввели обмеження на автоперевезення — перевантажили залізницю. Тому річковий напрям обов’язково потрібно розвивати. Бажано, щоб це було в форматі державно-приватного партнерства.

На вашу думку, за рахунок чого аграрії можуть зменшити витрати на логістичну складову?

За рахунок оптимізації цієї логістичної складової. Нам потрібно прибрати бар’єри, які не створюють додану вартість, а, навпаки, створюють «пляшкове горлечко» на цьому шляху: різне оформлення, різна сертифікація. Ми втрачаємо товаропоток, перевалку і товарообіг за рахунок того, що у нас неадекватні тарифи в точках концентрації логістичних систем: в портах, в залізничних станціях, які стикуються з портами. Тому потрібно вдосконалювати саму організаційну складову роботи.

У чому складність аграрного експорту?

Це сезонна робота. Вагон-зерновоз не універсальний, він використовується тільки для зерна. Рівномірна інтенсивність використання не буде ніколи досягнута. І окупність вкладення в такий вагон буде відрізнятися в порівнянні з багатоцільовим. Але все одно такі вкладення потрібно робити з урахуванням того, що у нас 45% всеукраїнського експорту — це аграрна продукція. З неї 70% — це зернові.

А ви згодні з тим, що необхідно демонополізація ринку залізничних перевезень?

Так. Цим шляхом пішов весь світ. Там, де монополія, там завжди висока ціна і низька якість. В економіці все дуже просто.

ІЦ УАК за матеріаламим Агроінсайдер 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування