21.04.2015 12:38

Орендована нива "НІБУЛОНу": Стабільність і надійність

версія для друку
21.04.2015 12:38

Довіра, побудована на тривалій взаємовигідній практиці співробітництва, добросовісних взаємовідносинах, незмінній акуратності орендаря у розрахунках з орендодавцями, високій соціальній відповідальності перед тими, хто на роки довірив свою власність. Це все – складові успішної роботи ТОВ СП «НІБУЛОН» у сфері оренди й обробітку земель сільськогосподарського призначення.

Орендною практикою та активним обробітком землі сільгосппідприємство «НІБУЛОН» займається ще з середини 90-х років – до грудневого (1999 р.) Указу Президента України, яким було передбачено обов’язкове укладення договорів між землекористувачами і власниками земельних паїв. Перші виробничі підрозділи підприємство створило у Миколаївській, Луганській, Харківській областях, це було водночас і аграрне виробництво, і свого роду лабораторія, в якій апробувалася система принципово нових відносин у земельній сфері. А динаміка нарощування обсягів орендованих земель – красномовне свідчення ефективного стилю роботи компанії з власниками земельних ділянок.

– Вже тоді, у 1999-му, власники цих паїв розуміли, що кращого партнера, ніж «НІБУЛОН», не знайти, і укладали з нами договори, – розповідає начальник відділу орендних відносин компанії Надія Боднар. – Ми з самого початку дотримувались принципів юридичної бездоганності і соціальної відповідальності у цій роботі. На початковому етапі підприємство обробляло 34-38 тисяч гектарів орендованої землі, з кожним роком, зі створенням нових виробничих підрозділів (сьогодні їх 43 у 12 регіонах), площі сільгоспугідь постійно розширювались, нині земельний банк «НІБУЛОНу» – 82 400 гектарів. Візьмемо ще один показник: не так вже й давно, у 2008 році, у нас діяли 14 тисяч договорів оренди землі, а сьогодні маємо майже 25 тисяч договорів. Знову ж, повертаючись до гектарів: за чотири роки, з 2009-го по 2012-й, компанія наростила обсяги оренди в 1,4 рази – на 15 923 гектари. Можемо брати будь-який період, неодмінно – зростання. Зрозуміло, в умовах конкуренції інвесторів «самі ці гектари не прийдуть», треба все доводити аргументами, ділом. У нашої компанії це добре виходить.

Одним з таких вагомих аргументів «НІБУЛОНу» є орендна плата.

Нереально жити в економічному середовищі і не реагувати на процеси, які в ньому відбуваються. У «НІБУЛОНі» це не просто чудово розуміють, але й переносять у практичну площину, у щоденну роботу, що стосується, зокрема, і постійного моніторингу у сфері орендних відносин. Це функції керівників і профільних спеціалістів філій підприємства. Скажімо, якщо поруч на землі заходить новий інвестор, який пропонує сусіднім орендодавцям певний рівень оплати, ТОВ СП «НІБУЛОН» тримає цей рівень не нижче.

Із середини 2000-х у працівників відділу орендних відносин турбот, треба сказати, конструктивних, помітно додалося. Вони почали виконувати функції викупу та оформлення майнових сертифікатів колишніх колективних сільськогосподарських підприємств. З розвитком будівництва мережі елеваторних комплексів та річкових терміналів (а їх буквально за кілька років споруджено вже понад двадцять, сумарна площа під цими об’єктами, крім термінала у Миколаєві, становить 215 гектарів) набувався досвід, відпрацьовувалися ефективні методи роботи у сфері земельних відносин. Саме завдяки непростим ситуаціям, які виникали з питань землевідведення, гартувалася одна з базових цінностей компанії – професіоналізм.

Досягнуті на сьогоднішній день «НІБУЛОНОм» результати реалізації інвестиційної програми з відродження українських рік стали вже надбанням всієї держави, аграрії у багатьох регіонах відчули, що таке справжня зернова логістика та якою вона повинна бути в європейській країні. Водночас у законодавчому полі існує чимало штучно створених перешкод на шляху розвитку аграрної галузі, зокрема, у сфері земельних відносин. І компанія «НІБУЛОН» та її відділ орендних відносин не є пасивним учасником цих процесів, в ній не просто констатують проблеми, а пропонують шляхи їх вирішення.

– Скажімо, на сьогоднішній день проблематичним є отримання можливості використання земель державної форми власності, – наводить приклади Надія Боднар. – Біда не в тому, що треба проводити аукціони (вони якраз позитивний фактор), а в тому, що у державі на них катастрофічно не вистачає грошей. По-друге, органи Держземагентства, які розпоряджаються цими землями, не надто зацікавлені у цьому процесі. На нашу думку, до Земельного кодексу України необхідно внести зміни і наділити повноваженнями щодо розпоряджання землями державної власності районні держадміністрації, у яких це виходило більш ефективно.

Конструктивні пропозиції нібулонівські фахівці мають і стосовно інших проблем землекористування.

Наприклад, необхідно скасувати нормативно-правові акти, які прив’язують до проектів землеустрою еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь. Це складна процедура, часто її проводять некваліфіковані фахівці, які не враховують багато сучасних факторів, а в підсумку, іде «викачування» грошей із сільгосптоваровиробників. Потрібно визначити правовий статус польових доріг, аби ті, хто обробляє земельні масиви, набули право їх оренди на законних підставах. Ще одна пропозиція: необхідне автоматичне перенесення інформації про вже зареєстровані до 2013 року права на земельні ділянки до Держреєстру. А стрижень проблем у цій сфері – неспроможність розпорядника земельних ресурсів, Держземагентства, проводити ефективну діяльність, тут переконливіша позиція органів місцевого самоврядування. А функції реєстрації договорів оренди треба віддати тим же сільським радам. Бо в нинішній ситуації державні реєстраційні служби не можуть впоратися з величезним потоком документів. Наприклад, близько 600 нібулонівських договорів чекають своєї черги вже чотири місяці. А термін дії 40% договорів закінчується у 2017-2018 роках.

Втім, «НІБУЛОН» не тільки пропонує, але й діє. Скажімо, Закон про регулювання містобудівної діяльності при відведенні земельних ділянок під будівництво передбачає зменшення кількості погоджень, а з іншого боку, доцільність відведення ділянок має ґрунтуватися на містобудівній документації. Вона ж суціль – 60-х років минулого століття. Потрібно розробляти нову, сучасну, актуальну. Це – великі гроші, а їх у нинішній економічній ситуації просто немає. Там, де є можливість будувати об’єкти,компанія «НІБУЛОН» запускає цей механізм за власні кошти, розробляються генеральні плани, зміни до існуючих генпланів. Тут працює суто нібулонівська філософія: якщо просто дивитися на проблему, вона не вирішиться, треба братися за важелі – тоді буде результат.

Своя, нібулонівська, філософія панує і у взаємовідносинах з тими, хто довірив свої земельні ділянки компанії Олексія Вадатурського.

Звичайно, можна встановити більш-менш пристойну оплату за земельні паї та й забути про орендодавців… Так інвестори часто роблять. Але цього керівництво «НІБУЛОНу» навіть теоретично не допускає. Механізм заходження у будь-який регіон випробуваний роками. Обробляються компанією землі навколо населеного пункту чи будується об’єкт – підприємство укладає соціальний договір із сільською чи селищною радою, приймає до реалізації пакет зобов’язань щодо розвитку інфраструктури населеного пункту, реалізує соціальні проекти (а проблемний список українського села, як відомо, дуже довгий). На розвиток інфраструктури і соціальні проекти щороку виділяються десятки мільйонів гривень. Загалом, «НІБУЛОН» співпрацює з 114 сільськими радами, компанія піклується про мешканців 139 населених пунктів.

А в центрі такої цивілізованої політики – орендодавець, власник земельного паю, який у багатьох випадках є і працівником філії «НІБУЛОНу», забезпечений тут робочим місцем і стабільною зарплатою (орендодавців і працівників «НіБУЛОНу» одночасно – понад 800 чоловік). Та й у справах господарських, домашніх, де чимало потреб, компанія завжди допоможе – транспортом, паливом і т.д. Справжня довіра приходить не зі словами, а з ділом.

– Компанії довіряють, надають земельні ділянки насамперед тому, що довіряють імені і слову генерального директора Олексія Опанасовича Вадатурського, – переконана Надія Олександрівна. – Наші результати, наше ставлення до партнерів – це його філософія, його переконання. Скажу конкретніше. По сусідству в одному з районів одна серйозна компанія вирішила розвивати діяльність, брати землю в оренду. Обіцяли людям солідні виплати, але їх не прийняли, бо…вже є «НІБУЛОН». Коли запитати, що єднає їх з нашою компанією, обов’язково скажуть: «Стабільність і надійність. В усьому». І це правда.

Можна уточнити: стабільність і надійність у розвитку. «НІБУЛОН» ставить перед собою нові завдання, визначає вищий рівень економічного розвитку, отже, від цього виграють і партнери компанії, власники земельних ділянок.

ІЦ УАК за матеріалами НІБУЛОН

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування