У конференц-залі Admiral Hall компанія «ПроАгро» провела II Щорічну аграрно-практичну Олійно-жирову конференцію.
Провідні спікери, серед яких були практики бізнесу, представники переробних підприємств, постачальники обладнання і технологій, розглянули теми, що стосуються всього ланцюга олійно-жирового виробництва: від моменту надходження сировини та її переробки до зберігання і реалізації готової продукції. Йшлося також про ключові питання, пов’язані з впровадженням інновацій у технологіях сучасного виробництва.
Модератором Блоку І "Ринок олійних культур та продуктів переробки України: основні тенденції та перспективи" виступив генеральний директор УАК Павло Коваль. Він наголосив, що олійно-жирова галузь є однією з найважливіших для АПК України. Зокрема, з точки зору макроекономічних показників, нашій державі варто експортувати багато продукції, у тому числі аграрної, яка матиме оптимальну собівартість, але за високими експортними цінами. До слова, олійно-жирова галузь забезпечує в структурі вітчизняної економіки саме цей аспект. За аналітичними даними, 1% девальвації грн потребує 50 млрд грн зовнішніх запозичень. Якщо Україна мало експортуватиме продукції - матиме проблеми на макроекономічному рівні.
- Саме олійно-жирова галузь підставляє серйозне плече нашій економіці. Реалізація основних олійних культур та продуктів їх переробки дає бюджету понад 5,9 млрд доларів. У сегменті експорту це найбільша галузь в АПК. На другому місці - кондитерська, на третій позиції - виробництво зернових, - поінформував Павло Коваль.
Але незважаючи на високі експортні показники, під час бюджетного процесу 2018 року на догоду деяким операторам ринку було здійснено спробу вдарити по галузі недолугими рішеннями. Йдеться про скасування парламентом у грудні минулого року компенсації по поверненню експортного ПДВ для олійних культур. Це змусило аграріїв активно об’єднатись та виступити єдиним фронтом з метою захисту своїх інтересів. То була консолідована позиція аграріїв, в якій Українська аграрна конфедерація поруч з іншими профільними асоціаціями брала активну участь по поверненню експортного ПДВ. Майже вісім місяців дискусій увінчались «напівсоломоновим» рішенням – по ріпаку і соняшнику парламент відтермінував на кілька років компенсацію. Щодо сої - не в повному обсязі й лише за експортом тільки з «перших рук». Утім, на думку Павла Коваля, навіть таке «половинчасте» рішення більш прийнятне для аграріїв, ніж запропоноване раніше парламентом.
До слова, у 2018/2019 маркетинговому році спостерігається позитивна динаміка щодо виробництва олійних культур. Посіяно понад 1 млн га озимого ріпаку, хоча йшлося раніше про 890 тисяч га. Отже, ріпак, який є досить рентабельною культурою для аграріїв, має позитивну специфіку як у сівозміні, так і на ринку. За словами Павла Коваля, в цьому році також багато почали переробляти цієї культури. Скажімо, раніше переробка була на рівні 3-4%, а решту експортували в якості сировини. Станом на 1 жовтня 2018 року переробку забезпечено на 130% - це вражаючі цифри порівняно із минулим маркетинговим роком у цілому. Наша країна також може пишатися першим місцем серед європейських держав з виробництва соєвих бобів.
- Україні часто закидають, що вона стає аграрно-сировинним придатком. Але невже при виробництві кукурудзи, сої, соняшнику та ріпаку не присутня додана вартість? Потрібно розуміти інвестиційні можливості переробки культур. По всій країні розширюються виробничі потужності із переробки олійних. Розвивається елеваторна галузь, яка тісно пов’язана з олійно-жировим комплексом. У цьому році будуються 50 елеваторних комплексів. Згодом, в Україні розвиватимуться й інші види олійних. Скажімо, нішеві, такі як льон-кудряш тощо. Через пом’якшення клімату льон-кудряш може набути популярності й стати трендом серед інших експортоорієнтованих культур, - підсумував Павло Коваль.
Він переконаний, II Щорічна аграрно-практична Олійно-жирова конференція матиме важливе значення для розвитку галузі. Скажімо, під час дискусії порушувалось багато важливих проблем. Зокрема, нині актуальним є питання якості продукції під час експорту рослинних олій. Адже аграріям мало виростити гарний урожай, треба навчитись його ще й професійно продавати.
Під час конференції значну увагу було приділено тенденціям і перспективам розвитку ринку сої та продуктів її переробки, а також виробничим трендам в олійно-жировій галузі й технологіям збереження якості продукції.
ІЦ УАК