27.09.2024 14:47

Олія продовжує дорожчати: якою буде остаточна ціна?

версія для друку
27.09.2024 14:47

У профільній асоціації прогнозують спад виробництва олійних культур до 5%. Аграрії нарікають на зниження показників якості культури та зменшення прибутків для переробних підприємств. А от що це означає для пересічного українця – розібрався Комерсант український.

На цьогорічний урожай негативно вплинула аномальна спека. Олійні культури — не виключення. Президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко в ексклюзивному коментарі звертає увагу на наслідки, яких варто чекати.

«З одного боку — менша врожайність, з іншого — гірші показники якості, які гірші аніж торік. Безумовно, це вплине на ціни», - зазначає Леонід Козаченко.

Наслідки відчують не тільки ті, хто переробляє соняшник, а й ті, хто його вирощує, каже аграрій. Зараз ціна соняха в розпал збирання — 21-22 тисячі гривень за тонну (515 дол.), минулого року сума була меншою за позначку 500 дол. І це при тому, що в цей період вартість мала знизитися, наголошує Козаченко.

«Так, для сільгоспвиробників, фермерів – це добре, а от для переробних підприємств прибутку не буде. Врахувати логістику, вартість перероблення: дохід складе 3-8 доларів на тонні олії, коли торік це було 15-50 дол. Такого мізерного прибутку ніколи не було», - додає Леонід Козаченко

Зокрема, це пов’язано з тим, що потужності, які реально можуть бути залучені в переробці соняшнику, більш ніж удвічі перевищують ту кількість сировини, яку ми маємо. стверджує експерт ринку.

Отже, рівень конкуренції досяг історичного максимуму, а рівень прибутку — мінімуму.

Скільки буде коштувати соняшникова олія в супермаркетах?

Прогнозування цін на соняшникову олію у 2025 році залежить від багатьох факторів, серед яких врожайність, погодні умови, вартість енергоносіїв, попит на зовнішніх ринках, стан економіки України та вплив війни.

Втім, уже видно, що ціни на соняшникову олію в супермаркетах поступово зростають.

Якщо ще в травні 2024 ціна на рафіновану соняшникову олію “Олейна” (850 мл) була в середньому по 56,06 грн, то наприкінці вересня середня ціна – 58,77 грн. Зростання вартості склало близько 2,5 грн. На цьому зростання цін не припиниться, впевнені експерти.

В цілому це не зменшить мотивацію фермерів, впевнений Президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко. Каже, навіть при таких умовах — це найбільш прибуткова культура, в порівнянні з іншими, такими як пшениця чикукурудза.

Що прогнозують в Укроліяпромі?

У 2024/25 маркетинговому році Україна очікує зменшення виробництва насіння основних олійних культур. Загальні обсяги можуть скласти 20,32-21,6 млн тонн, що відповідає 95-99,6% від рівня минулого сезону (21,69 млн тонн), повідомляє асоціація «Укроліяпром».

Водночас виробництво соняшнику скоротиться до 11,8-12,5 млн тонн, що становить зниження на 7,5-2,1%. Площі під культуру зменшаться на 2,3%, а врожайність — на 6,1%.

Ріпак також зазнає падіння — його врожай прогнозується на рівні 3,42-3,6 млн тонн, що на 11,2% менше, ніж минулого сезону.

Асоціація зауважує, що остаточні цифри можуть змінитися через аномальні погодні умови, зокрема спеку, яка впливає на врожайність.

ІЦ УАК за матеріалами Комерсант український

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування