21.05.2018 15:00

"Одним із факторів цінових коливань на аграрну продукцію стане подорожчання нафти", - Павло Коваль

версія для друку
21.05.2018 15:00

Генеральний директор УАК Павло Коваль у коментарі виданню "ФАКТИ"  поділився своїми прогнозами щодо посівної кампанії-2018.    

«Посівна кампанія підійшла до свого логічного завершення, і багатьом вже не терпиться оцінити або дізнатися прогнози на врожай 2018 року. Ми думаємо, що робити прогнози ще рано, оскільки тільки до 15 травня ми вийшли на рівень виконання планових показників за посівами відповідно попереднього року і середньостатистичними даними за кілька останніх років. Як ми і прогнозували, у цьому році простежується деяке скорочення посівних площ під ранніми колосовими і бобовими культурами - ярий ячмінь, яра пшениця, горох, овес. По різних культурах невиконання планових параметрів складе від 6 до 12%», - вважає Павло Коваль.   

На його думку, однозначних прогнозів на найближче літо щодо температури та кількості опадів немає. «Різноплановість прогнозів підтверджує ризиковий характер аграрного бізнесу. Важливо відзначити не просто наявність опадів, а їх наявність у потрібні фази вегетації сільськогосподарських культур. Судячи з прогнозів, з цим можуть бути певні проблеми в нинішньому році. Існують прогнози закінчення короткого сезону дощів у найближчі дні та спекотні кілька тижнів без опадів практично по всій території України. Якщо прогнози справдяться, можуть постраждати ярі зернові, особливо висіяні з запізненням у посушливих районах півдня України.  

При цьому непогані перспективи демонструють вчасно посіяні озимі - пшениця, жито, ріпак, ячмінь. За результатами танення снігів у цьому році сформовано найбільший запас вологи в метровому шарі грунту, що може позитивно позначитися на майбутньому врожаї всіх культур.

 Якщо спробувати оцінити перспективи врожаю 2018/19 маркетингового року, можемо обережно припустити незначний вплив на загальний валовий збір і на експортний потенціал. Відносно цін можемо сказати, що вони будуть в значній мірі формуватися не в Україні й не в залежності від погоди на території України. Спостерігається тривала, близько 6 місяців, посуха в Бразилії та схожа ситуація в Аргентині, скорочення посівів пшениці в США, непроста посівна в Росії. Одним із факторів цінових коливань на аграрну продукцію стане подорожчання нафти у зв'язку з останніми подіями на Близькому Сході та в Ірані. Ми бачимо, що вже зараз барель нафти коштує майже 80 доларів.

Тобто,  витрати на пально-мастильні матеріали при виконаннні технологічних операцій та транспортні витрати помітно подорожчають, що позначиться і на ціні сільгосппродукції як в Україні, так і на світових ринках. Ми вважаємо, що в нинішньому році доцільно було в окремих південних районах раніше зупинити сівбу ярих колосових і раніше приступити до посіву кукурудзи і деяких пізніх культур, забезпечивши цим стартовий запас вологи для сходів і готовність до можливого посушливого травня і літа.

Деякі підприємства так і вчинили. В цілому, немає причин на сьогоднішній день говорити про необхідність кардинально змінювати стратегії аграрних підприємств. Стратегічно необхідно потурбуватися державі в питаннях інвестиційної привабливості як мінімум у таких напрямках, як логістика, системи зрошення в південних областях і детінізація значної частини аграрного виробництва", - наголосив Павло Коваль.  

 

ІЦ УАК за матеріалами fakty  

   

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування