Український аграрний сектор є одним із лідерів інвестиційної активності, де угоди з купівлі-продажу (M&A) сільськогосподарських підприємств не припиняють укладати навіть на тлі кризових політичних та економічних явищ.
На цьому наголошує керівник відділу корпоративних фінансів і M&A компанії EY в Україні Владислав Остапенко, пише газета «АгроМаркет».
За його словами, EY спостерігає попит як на великі компанії (20 тис. га і більше), так і на відносно малі – від 3 тис. га. Покупцями виступають агрохолдинги, що й нарощують земельний банк, приватні інвестори, які розуміють стратегічну привабливість українського аграрного сектора, великі дистрибутори техніки чи міндобрив й іноземні інвестиційні фонди.
«Наразі EY веде два проекти із залучення інвесторів для агрохолдингів, і на кожен із них уже подали заявки на придбання понад 10 інвесторів», – повідомили «АгроМаркету» в компанії.
За даними EY, оцінювальна вартість агробізнесів почала зростати, вартість прав оренди сільськогосподарської землі в різних регіонах наближається до $800-900/га, що майже вдвічі більше, ніж інвестори пропонували у 2014-2015 роках.
«Ми прогнозуємо лише зростання обсягів і кількості угод у цій галузі та продовження тенденцій зростання вартості бізнесів у 2017 році», – коментує Владислав Остапенко.
Багато з останніх укрупнень в агросекторі пов’язані з чутками щодо потенційного скасування мораторію на купівлю земель сільгосппризначення і бажанням агрокомпаній додатково наростити свій земельний банк, підкреслює Артем Ковбель, партнер Kreston GCG.
На його думку, ці тенденції більшою мірою свідчать про неготовність агрокомпаній вкладати гроші у створення нових основних фондів із нуля. Значно простіше купувати господарства з наявними виробничими активами та земельним банком.
Партнер Kreston GCG вважає, що в умовах відсутності доступу до дешевих фінансових ресурсів, скасування податкових пільг на вітчизняний АПК чекає прихід великих непрофільних гравців у сільське господарство, злиття та поглинання дрібних виробників великими.
ІЦ УАК за матеріалами AgroTimes.