«Вся Польща зупиниться»: фермери анонсували протест по всій країні.
Польські фермери анонсують акцію протесту по всій країні 20 березня.
«Стоїмо далі на барикадах, протестуємо. На 20 березня анонсуємо протест у всій Польщі, і кожній гміні, в кожному повіті. Від 7:00 до 19:00 вся Польща зупиниться. Діти не доїдуть до шкіл, люди не доїдуть до роботи, але ми не маємо іншого виходу. Наші господарства на межі банкрутства, мусимо зробити все щоб уряд нас почав серйозно трактувати. Мусимо дотиснути, перепрошуємо за незручності», – зазначив 9 березня після зустрічі з премʼєром-міністром Дональдом Туском фермер Станіслав Барна, передає кореспондент Радіо Свобода.
Відомо, що наступна зустріч у форматі «уряд-фермери» призначена на сьогодні - понеділок, 11 березня. У ній візьме участь приблизно 10 представників від аграріїв. На цій зустрічі мають напрацювати механізм компенсацій за зерно, яке залишається на складах у фермерів.
Водночас заступник міністра сільського господарства Польщі Міхал Колодзейчак зазначив на необхідності «забрання» з ринку близько 4-5 мільйонів тонн збіжжя.
«Це потрібно для того, щоб в новий сезон увійти з «чистого аркуша». Тут є декларація з боку уряду, що на це будуть виділені кошти. Як буде виглядати ця схема? Ми пропонуємо в понеділок фермерам ще раз спільно сісти до розмови, щоб випрацювати схему скупу збіжжя чи форму виплати грошей, в якій кількості вони потраплять до фермерів. Я знаю, що це буде складна зустріч, складна розмова. Маємо певні фінансові рамки яких маємо притримуватися», – сказав він.
Також Колодзейчак повідомив, що відбудуться переговори з українською стороною, їх проводитиме міністр розвитку і технологій Кшиштоф Гетьман і міністр сільського господарства Чеслав Секерський, але точної дати перемовин не назвав.
«Мусимо обмежити наплив сільськогосподарських товарів з України до Польщі, й українська сторона теж мусить розуміти, що це добре для них, щоб можна було підтримувати польсько-українські взаємини. Але мусимо це зробити у максимально нормальний, людський, дипломатичний спосіб, бо не хотіли б щоб хто-небудь, будь-які держави чи якісь люди використовували це кажучи, що Україна має проблему на фронті, бо Польща щось робить. Ми насправді у важкій ситуації», – додав Колодзейчак.
Водночас лідер польської опозиційної партії “Право і справедливість” (PiS) Ярослав Качинський збирає своїх прихильників 18 травня на велику демонстрацію у Варшаві проти “зеленого курсу” ЄС й імпорту агропродукції з України.
Про це лідер PiS заявив під час партійної зустрічі в суботу у населеному пункті Снядово Підляського воєводства на північному сході РП, передає кореспондент Укрінформу.
За його словами, у Варшаві 18 травня відбудеться велика демонстрація, метою якої буде схилити парламентську більшість до ухвалення резолюції у справі Європейського зеленого курсу та ембарго на українське збіжжя.
Качинський додав, що він зробить усе можливе, щоб “не було імпорту з України, який призвів до того, що вартість пшениці є нижчою за кошти її вирощування”.
Утім, він додав, що марш відбудеться навіть у випадку, якщо “зелений курс” буде скасовано і запроваджено ембарго на українські агротовари.
Як повідомлялося, в середині лютого партія PiS вийшла із закликом до влади щодо введення повної заборони на імпорт агропродукції з України.
Нагадаємо, Уряд PiS у квітні минулого року на тиждень вводив заборону на широкий перелік агропродукції з України. Через тиждень уряд Матеуша Моравецького зняв заборону на ембарго української продукції взамін на згоду Єврокомісії на введення європейського ембарго лише на українське збіжжя (пшениця, кукурудза, ріпак, соняшник) до червня минулого року, яке згодом було продовжено до 15 вересня. Після відмови Брюсселя далі продовжувати ембарго Польща продовжила його в односторонньому порядку. Новий уряд Дональда Туска після приходу до влади у грудні минулого року не скасував ембарго.
Із 9 лютого 2024 року на території Польщі біля кордону з Україною тривають акції протесту фермерів на дорогах, які ведуть до пунктів пропуску. Головними вимогами протестувальників є заборона імпорту української агропродукції і відмова Польщі від Європейського зеленого курсу.
Також польські фермери тимчасово розблокували пункт пропуску "Краківець" - орієнтовно до 13 березня.
ІЦ УАК за матеріалами Радіо Свобода й Укрінформу