14.06.2024 13:04

Нове фінансування від ЄІБ та Єврокомісії, підписане у Берліні, дасть змогу залучити понад 1 млрд євро для українського бізнесу та відновити місцеву критичну інфраструктуру

версія для друку
14.06.2024 13:04
 • Нове фінансування для відновлення соціальної муніципальної інфраструктури й основних послуг, як-от шкіл, дитячих садків, лікарень і місцевого транспорту в українських містах.
 • Заплановане впровадження європейської системи екстреної допомоги 112, реконструкція залізниці та пунктів перетину кордону з країнами-членами ЄС, а також модернізація київського метрополітену.
 • Надання гарантій ЄС українським банкам для залучення понад 1 млрд євро у вигляді кредитів на підтримку малих і середніх підприємств.
 • Завершення розробки нового загальноєвропейського механізму гарантування експортних кредитів на суму 300 млн євро для підтримки малих і середніх підприємств ЄС, які експортують в Україну.
 • Розширення консультативної програми ЄС JASPERS для запуску та прискорення реалізації проектів на місцях.

11 червня на Конференції з відновлення України, організованій урядами Німеччини та України в Берліні, Група Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) у співпраці з Європейською Комісією та Урядом України підписала низку важливих проектів і партнерських угод, спрямованих на підтримку економічної та соціальної стійкості України.

Президент Групи ЄІБ Надя Кальвіньо, яка взяла участь у конференції разом із віце-президентом ЄІБ Терезою Червінською, оголосила про підписання нових фінансових угод у межах двох програм гарантій ЄС для українських банків. Вони передбачають залучення понад 1 млрд євро кредитів для підтримки малих і середніх підприємств (МСП) в Україні. Підписані з Європейською Комісією та підтримані бюджетом ЄС ці гарантії, зокрема, допоможуть МСП, які постраждали від війни, ветеранам, внутрішньо переміщеним особам, а також жінкам і молодим підприємцям, забезпечуючи ресурси для підтримки української економіки та створення робочих місць.

Ще 100 мільйонів євро, також підписані сьогодні, допоможуть відновити базові послуги в українських містах, як-от постачання чистої води, та відбудувати важливу соціальну інфраструктуру, включно з лікарнями, соціальним житлом, школами та дитячими садками.

У цей день також було оголошено про розширення провідної консультативної програми ЄС JASPERS для України. Завдяки JASPERS – у партнерстві Європейської Комісії та ЄІБ – буде запроваджено новий консультативний пакет ЄС сумою 20 мільйонів євро для підтримки українського уряду у підготовці якісних інвестиційних проектів на місцях і зміцненні технічного потенціалу для ефективного використання коштів відновлення, як зазначено в рамковій програмі співпраці, що була підписана з урядом України.

Група ЄІБ продовжує роботу над запуском інших важливих для України проектів, що включає підтримку впровадження європейського екстреного номеру 112 і системи виклику, відновлення пошкоджених залізничних ліній, модернізацію залізничних пунктів перетину кордону з країнами-членами ЄС і модернізацію київського метрополітену. Ці проекти, що відповідають пріоритетам України, будуть підписані найближчими тижнями за фінансової підтримки Фонду ЄІБ EU for Ukraine і програми ЄС “Ukraine Facility” на суму 50 млрд євро.

У Берліні було оголошено і про план створення нового загальноєвропейського механізму гарантування експортних кредитів на суму 300 млн євро для підтримки малих і середніх компаній ЄС, які експортують в Україну. Він буде управлятися дочірньою структурою Групи ЄІБ з управління ризиковим капіталом, Європейським інвестиційним фондом і Європейською Комісією в межах її ключової інвестиційної програми "InvestEU".

Група ЄІБ також підписала низку нових партнерських угод з метою зміцнення енергетичної безпеки України та її «зеленого» переходу шляхом підтримки зусиль у сфері відновлюваної енергетики та декарбонізації. Зокрема, угоду укладено з Федеральним міністерством економіки та клімату Німеччини (BMWK) та Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України. Уряд Німеччини та ЄІБ нададуть грант у розмірі 20 мільйонів євро для програми “Renewable Energy Solution Programme (RES)” («Програма рішень для відновлюваної енергетики»).

ЄІБ приєднався і до міжнародних альянсів державних органів, неурядових організацій і партнерів з приватного сектору з метою сприяння сталому зростанню, гендерній рівності та розвитку кваліфікованої робочої сили. Ще одне важливе партнерство передбачає збільшення доступності фінансування в національній валюті для МСП та компаній із середнім рівнем капіталізації в Україні.

Виступаючи з Берліну, президент ЄІБ Надя Кальвіньо сказала: «Україна є членом нашої родини. І сьогодні у Берліні, разом із нашими українськими та європейськими партнерами, ми продемонстрували, що наша підтримка є непохитною. Ми оголосили про нові проекти та партнерства з метою залучення інвестицій на суму понад 1 мільярд євро для підприємств, які постраждали від війни; для підтримки функціонування лікарень, шкіл і транспорту, а також для відбудови соціального житла, постачання чистої води та забезпечення енергії. Стійкість українського народу надихає. Подальша підтримка міжнародної спільноти також має вирішальне значення, і на ЄС можна покластися у цьому питанні».

«Тісно співпрацюючи з нашими українськими партнерами, ми розробили план дій, зосереджений на 4 ключових сферах: критична інфраструктура національного значення, місцева соціальна інфраструктура, зростання та стійкість МСП, а також посилення консультативної підтримки. Разом із Європейською Комісією ми зможемо досягти цього, використовуючи найкращі з наявних у нас фінансових інструментів, включно з фондом ЄІБ EU for Ukraine та програмою ЄС “Ukraine Facility” на суму 50 млрд євро», – додала віце-президент ЄІБ Тереза Червінська, відповідальна за операції банку в Україні.

Валдіс Домбровскіс, виконавчий віце-президент Європейської Комісії, відповідальний за стратегію «Економіка, що працює для людей», сказав: «Ми щиро вітаємо сьогоднішні угоди, підписані з ЄІБ для підтримки українського бізнесу та допомоги у відновленні основних послуг та об'єктів, пошкоджених внаслідок російської агресії. Разом із забезпеченням життєво важливої підтримки для української економіки, ці угоди свідчать про непохитну рішучість ЄС підтримувати Україну та скеровувати фінансові ресурси для її економічного відновлення. Фінансування ЄС допоможе створити робочі місця та підтримати малі підприємства, що постраждали від війни, у їхніх потребах у відновленні, а також надасть технічну допомогу українському уряду для ефективного використання цих коштів для відновлення на місцях. Ми також будемо підтримувати європейські компанії у експорті до України та забезпеченні безперервної торгівлі».

Перша віце-прем'єр-міністр України, Міністр економіки України Юлія Свириденко сказала: «Я хотіла б подякувати ЄІБ та Європейській Комісії за їхню постійну та вагому підтримку України. Значення сьогоднішніх підписань для нашої економіки важко переоцінити. Залучення понад 1 мільярда євро на кредитування місцевого бізнесу в Україні забезпечить суттєву фінансову підтримку та допомогу. Я також дуже рада, що підписаний нами проект із відновлення суттєво вплине на життя українців, покращуючи медичні заклади, освіту, соціальне житло й іншу критичну соціальну інфраструктуру. Нові партнерства також зміцнюють енергетичну безпеку України, що нині є життєво важливим для України. Я вдячна нашим партнерам за їхню вкрай цінну консультативну підтримку та за розширення програми JASPERS, яка посилить наші загальні зусилля з відновлення та розвитку в Україні».

Бертольд Гуке, директор департаменту захисту клімату Федерального міністерства економіки та клімату Німеччини сказав: «Підтримка децентралізованих рішень для постачання відновлюваних джерел енергії є важливою складовою підтримки України з боку німецького уряду. Завдяки нашій Міжнародній кліматичній ініціативі (IKI) ми також робимо свій внесок у безпечне та чисте енергопостачання. Я переконаний, що тема кліматичної нейтральності може і повинна бути включена в усі проекти з відновлення. Стійкість України та її відданість кліматичному й енергетичному переходу, незважаючи на військові загрози, викликають захоплення. Разом із багатьма партнерами ми стоїмо пліч-о-пліч з українцями».

 

Більше інформації про підписані й оголошені проекти під час Міжнародної конференції з питань відновлення України у Берліні:

 

 • Залучення понад 1 мільярд євро кредитів для українських МСП

Це гарантійне фінансування призначене для українських банків та інших фінансових посередників з метою покращення доступу до фінансування для МСП.

 

 • Відновлення критично важливої інфраструктури в містах, що постраждали від війни, завдяки інвестиціям у розмірі 100 млн євро

ЄІБ надав 100 млн євро Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України на підтримку постраждалих від війни українських міст у відновленні критично важливої інфраструктури. 

 

 • Запуск провідної програми консультативних послуг ЄС (JASPERS) в Україні

Спільно з Європейською Комісією ЄІБ оголосив про підписання нової угоди на суму 20 мільйонів євро для розгортання консультативної допомоги Україні в межах програми JASPERS (Joint Assistance to Support Projects in European Regions). З українським урядом також було підписано рамкову програму співпраці, що окреслює впровадження програми.

 

 • Сприяння «зеленому» переходу України

ЄІБ та Нафтогаз, державна нафтогазова компанія України, підписали угоду про співпрацю щодо надання гранту технічної допомоги у розмірі 400.000 євро в межах консультативної програми ЄІБ EU for Ukraine. Ця стратегія буде зосереджена на декарбонізації постачання та споживання енергії, скороченні викидів парникових газів, впровадженні рішень з енергоефективності, збільшенні виробництва відновлюваної енергії та розвиток низьковуглецевих бізнесів для зменшення викидів, пов'язаних з використанням енергії споживачами.

Уряд Німеччини та ЄІБ нададуть грант у розмірі 20 млн євро на «Програму рішень для відновлюваної енергетики» для розвитку відновлюваної енергетики та підвищення енергоефективності в українських муніципалітетах, що доповнить наявні рамкові кредити ЄІБ.

 

 • Сприяння фінансуванню МСП та компаній із середнім рівнем капіталізації у місцевій валюті

ЄІБ та «Сітібанк Україна» оголосили про намір співпрацювати над створенням програми з фінансування у національній валюті та розглянути можливість надання поновлювальної (револьверної) кредитної лінії суму від 50 до 100 млн доларів США в українській гривні. Ця ініціатива має на меті збільшити доступність кредитів у національній валюті для українських підприємств, які постраждали від війни.

 

 • Партнерство з міжнародними альянсами

ЄІБ приєднався до кількох альянсів, започаткованих на конференції з питань відновлення України у Берліні, як-от Альянс МСП, Коаліція зі сталого розвитку муніципалітетів, Альянс за гендерно-орієнтоване й інклюзивне відновлення, а також Альянс кваліфікованої робочої сили для України. Ці партнерства спрямовані на підтримку зростання приватного сектору, сприяння гендерній рівності та підвищення кваліфікації українців для відбудови своєї країни, що підкреслює відданість ЄІБ цим ключовим напрямам.

 

Додаткова інформація

ЄІБ в Україні

Працюючи в Україні з 2007 року, ЄІБ посилив фінансову підтримку стійкості та модернізації країни після повномасштабного вторгнення росії. Від початку 2022 року ЄІБ надав негайну допомогу Україні, виділивши 2 млрд євро на терміновий ремонт критичної інфраструктури. Через ініціативу банку “EU for Ukraine Initiative”, а також завдяки ключовій ролі ЄІБ у втіленні програми ЄС Ukraine Facility загальною сумою 50 млрд євро, Банк і далі відданий посиленню своєї діяльності в Україні відповідно до мандату, наданого лідерами ЄС, й у тісній співпраці з Європейською Комісією, Європейським парламентом, державами-членами ЄС і міжнародними партнерами.

 

Нагадаємо, Міністерство економіки представило 95 інвестиційних проектів на понад $27 млрд під час Ukraine Recovery Conference 2024 у Берліні.

Читайте також: Понад 30 міжнародних партнерів приєдналися до Альянсу стійкості малого та середнього бізнесу для України.

 

ІЦ УАК за матеріалами Мінекономіки

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування