19.01.2018 14:00

Нішеві культури та «органіка» дають рентабельність до 100 тисяч гривень з 1 га

версія для друку
19.01.2018 14:00

Найближчим часом саме нішеві культури та органічні продукти можуть забезпечити найбільші доходи з одного гектару.  «Віддача» може сягати від 30 до 100 тисяч гривень. 

В Україні налічується 32 тис. малих фермерських господарств. Майже у половини з них розмір земельного банку становить від 20 га до 100 га. У середньому — це 82 га. З одного гектару невеликі фермери отримують 11 тис. грн виручки та 3 тис. грн прибутку. Тобто, середньостатистичні господарства заробляють лише 246 тис. грн. Утім, вони мають великий потенціал для розвитку.

Невеликим фермерським господарствам потрібно уважно підходити до вибору спеціалізації свого виробництва. Головні проблеми з нішевимі культурами виникають у аграріїв через відсутність досвіду і копіткої роботи з ними. Але такі клопоти повернуться гідними прибутками.

В Україні на сьогодні більшість фермерських господарств, які займаються виробництвом нішевих культур, орієнтовані на експорт. Тут головними перешкодами стають формування великих партій для поставок за кордон. Не останню роль відіграє якість товару.

Один із найприбутковіших напрямків нішевого виробництва – ягідництво, який відзначається низьким обсягом експорту, хоч й поступово зростає.  За даними Ради з питань експорту продовольства (UFEB), у Східній Європі Україна виробляє 25% м’яких ягід: суниця, смородина, малина тощо, а також 10% твердих ягід: черешня, вишня. І це при тому, що за кордон йде всього 6% і 3% відповідно.

Це пояснюється тим, що перевезення ягід вимагає особливої обережності, а через достатню прибутковість на внутрішньому ринку, українські аграрії не бачать необхідності ускладнювати виробництво. Посівні площі в основному збільшують під малину, лохину та смородину, тоді як процес розширення площ під черешню та суницю призупинився.

А ось виробництво часнику вимагає уваги до товарного вигляду. Через такі вимоги Україна з 188 тисяч тонн виробленого часнику експортувала всього 200 тонн. За словами директора Асоціації виробників часнику Андрія Марченка, вітчизняні виробники часнику можуть конкурувати з Китаєм та Іспанією. Але для цього плоди мають бути 5 см у діаметрі, з необрізаними корінцями, запаковані в сітку. Крім того, для експорту такого часнику потрібні великі партії. Щоб мати змогу їх формувати, українські виробники намагаються об’єднатися у кооператив.

ІЦ УАК за матеріалами landlord

 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування