Суднобудівники компанії «НІБУЛОН» розпочали будівництво першого 140-метрового замовлення – самохідного перевантажувача проекту П-140 з двома крановими частинами вантажомісткістю 10 000 т та продуктивністю 18 000 т/добу.
Таким чином, на суднобудівному заводі у процесі будівництва перебуває одразу сім суден.
Перше несамохідне судно проекту В5000 (зам. 10026)
Добігають кінця добудівні роботи. Так, наразі триває налагодження системи кінематики відкриття і закриття трюмів та завершується фінальне фарбування сухих відсіків. Після проведення всіх необхідних випробувань судно буде введено в експлуатацію, що заплановано на першу половину травня.
Друге несамохідне судно проекту В5000 (зам. 10027)
Ведеться зварювання монтажного стику носового і кормового напівкорпусів, установка насичення форпіка, а також здача на конструктивність, попереднє очищення і фарбування сухих відсіків носового напівкорпусу. Після завершення випробувань на герметичність усіх приміщень і виконання зовнішніх фарбувальних робіт, судно буде спущено на воду для добудови.
Перший та другий буксири проекту Т3500 (зам. 10010, 10011)
На першому замовленні вже встановлена надбудова та ведеться формування фальшбортів. У кормовій частині буксира збираються корпусні конструкції, що обрамляють гвинто-рульові колонки фінського виробника Rolls-Royce.
Водночас у машинному відділенні йде монтаж труб баластної і осушувальної систем та випробування донно-бортової арматури. До встановлення на судно готуються навігаційна рубка, щогла і кожухи димових труб.
На стапелі триває формування корпусу другого буксира проекту, а у збірно-секційному цеху – виготовлення корпусних секцій носової частини корпусу і навігаційної рубки буксира.
Перший та другий буксири проекту POSS-115 (зам. 10028, 10029)
Нібулонівські суднобудівники розпочали виготовлення перших секцій буксирів. У цеху металообробки продовжується порізка та гнуття металу для виготовлення корпусів двох замовлень.
Самохідний перевантажувач проекту П-140 (зам. 10032)
У цеху металообробки ведуться роботи з порізки деталей та гнуття металу для виготовлення корпусу судна. Тим часом у збірно-секційному цеху розпочато формування першої секції замовлення.
Зазначимо, що така активна реалізація суднобудівної програми компанії є позитивним сигналом для українських металургів. І не лише тому, що для будівництва нових суден, які ходитимуть під українським прапором, використовується українська сталь. Відтепер «НІБУЛОН» береться і за організацію транспортування річкою української металопродукції.
23 травня 2018 року об 11:00 на суднобудівно-судноремонтному заводі «НІБУЛОН» (м. Миколаїв, Каботажний спуск, 2/1) відбудеться урочисте відкриття ХХІV Міжнародної виставки «Суднобудування-2018» та ХVІ спеціалізованої виставки «Водний транспорт», тож запрошуємо усіх охочих відвідати захід.
ІЦ УАК за матеріалами nibulon