18.12.2023 13:09

Невтішні заяви знову звучать від поляків

версія для друку
18.12.2023 13:09

Чергове відновлення протесту, вимога введення ембарго на імпорт цукру з України та пропозиція заборони імпорту агропродукції з України на 20 років після її вступу до ЄС.

 

Суд в Любліні відхилив рішення війта (мера) Дорогуська про скасування блокади кордону з Україною

У п'ятницю, 15 грудня, Крайовий (Окружний) суд у Любліні скасував рішення війта Дорогуська про заборону блокади польськими перевізниками дороги поблизу польсько-українського кордону.

Це означає, що з понеділка транспортники зможуть знову протестувати на під'їзній дорозі до кордону з Україною.

Нагадаємо, війт прикордонного Дорогуська Войцєх Сава 11 грудня заборонив протестувальниками блокувати дорогу, а їхнє нове подання 14 грудня про відновлення блокади руху вантажівок поблизу пункту пропуску “Дорогуськ-Ягодин” відхилив.

 

Від сьогодні поляки відновлюють блокаду пункту пропуску "Ягодин – Дорогуськ"

Польські перевізники анонсували проведення нової акції протесту на ПП «Ягодин – Дорогуськ» з Україною, який був розблокований тиждень тому.

“Суд відхилив рішення війта гміни Дорогуськ. Ми повертаємося на кордон!” - написав з цього приводу у Фейсбуці один із організаторів блокади кордону та прокремлівський запроданець Рафал Меклер.

До акції у Дорогуську доєднаються і фермери.

Крім того, про це повідомило і польське видання RMF24 із посиланням на слова одного з лідерів протесту Павела Озигала.

Він уточнив, що акція розпочнеться сьогодні, 18 грудня, о 14:00 за польським часом (15:00 за київським часом) і може тривати аж до 8 березня. 

Станом на ранок 17 та 18 грудня черга на пунктах пропуску з Польщею становила понад 2000 українських вантажівок.

У залежності від заблокованого пункту пропуску з Польщею, на кожному з них перебуває від 500 до 1000 вантажівок, черги розтягнулася на 30-70 км, час очікування перетину кордону складає понад 100 годин.

Пункт пропуску "Ягодин" за 17 грудня вдалося перетнули водіям понад 1100 вантажівок.

Тим часом, цими вихідними у черзі помер вже третій український водій.

На кордоні зі Словаччиною станом на ранок 18 грудня в бік України на напрямку ПП «Ужгород» очікувало проїзду 580 вантажівок. У п'ятницю було повідомлено, що тимчасово припинилося блокування руху вантажних ТЗ. У єЧерзі на виїзд з України на ранок зареєстровано 800 вантажівок на цей пункт пропуску.

 

Нагадаємо, Мінінфраструктури України тиждень тому заявило про розблокування пункту пропуску «Ягодин – Дорогуськ». Однак вже через 4 години поляки перекрили дорогу начебто "зламаною" фурою.

Майже через добу польська поліція все ж таки повідомила, що дорогу вже розблоковано.

Як повідомлялося, 6 листопада польські перевізники розпочали блокаду руху вантажівок біля трьох найбільших пунктів пропуску на кордоні з Україною: "Корчова – Краківець", "Гребенне - Рава-Руська", "Дорогуськ – Ягодин". Серед основних вимог – повернення практики дозволів для українських перевізників, скасованої угодою з Європейським Союзом до 30 червня 2024 року.

23 листопада польські аграрії долучилися до протесту та розпочали блокування руху вантажного транспорту на пункті пропуску «Медика – Шегині» поблизу Перемишля.

 

Польські виробники вимагають від нового аграрного міністра заборони на український цукор

Національна асоціація виробників цукрових буряків Польщі звернулася до нового міністра сільського господарства Чеслава Сєкерського з вимогою негайного введення ембарго на ввезення цукру з України. Про це повідомляє RMF FM.

В організації заявили, що у поточному сезоні в Польщі вироблять приблизно 2,3 млн т цукру, але доведеться скоротити виробництво наступного року, якщо імпорт з України все ще продовжиться.

В об’єднанні послалися на рішення влади Словаччини й Угорщини, які ввели заборону на імпорт з України, зокрема цукру. Польські виробники стверджують, що подібне рішення негайно має з'явитися й у їхній країні.

Асоціація виробників цукрових буряків звернулася до нового міністра сільського господарства Чеслава Сєкерського з проханням відновити початкову норму щодо річної квоти на імпорт українського цукру у 20 тис. т.

Наразі невідомо, як новий уряд Польщі та міністр сільського господарства Чеслав Сєкерський відреагують на заклик запровадити ембарго. Коли його запитали про завдання, які стоять перед ним, він зазначив, що європейський ринок практично відкрито для України. Чеслав Сєкерський підкреслив, що Україна в економічному сенсі вже вступила в Євросоюз.

"З моменту тимчасового призупинення дії мит і квот на імпорт української агропродукції імпорт цукру з України до ЄС зріс у кілька десятків разів. Найбільш уразливими є прикордонні країни — більшість обсягів, імпортованих до ЄС, залишається в цих країнах. Протягом останніх місяців у Польщі й інших країнах, що межують з Україною, спостерігалося значне зниження цін на цукор, що ставить польську промисловість і сільське господарство у менш конкурентоспроможну позицію порівняно з партнерами із Західної Європи", – зазначили у Польській асоціації виробників цукрових буряків.

 

Нагадаємо, наприкінці листопада схожу заяву озвучили і французькі виробники цукрових буряків.

Однак, у Єврокомісії заявили, що не бачать негативного впливу аграрного експорту з України на ринки ЄС, зокрема це стосується і цукру.

 

Польський урядовець хоче закрити аграрний ринок для України на 20 років після її вступу до ЄС

Аграрно-споживчий ринок Польщі потрібно захистити від України, наприклад закриваючи його для українських товарів на 20 років після вступу України до ЄС.

Про це в ефірі радіо Rmf24 заявив заступник міністра сільського господарства Польщі, політик правлячої Громадянської коаліції Міхал Колодзєйчак.

За словами польського політика, Варшава “не може загальмувати певних процесів”. Коментуючи питання майбутнього членства України в ЄС, він зазначив, що процес підготовки до членства України в Євросоюзі буде довготривалим і Польща має до цього підготуватися.

Колодзєйчак зазначив, що український аграрний ринок перебуває в руках 95 великих агрохолдингів, які мають у своєму розпорядженні половину орних земель України.

“Тому ми повинні захистити свої інтереси, як це зробила Німеччина, коли Польща приєдналася до ЄС, тоді ринок праці для поляків був закритий на 8 років. Сьогодні треба говорити про те, що аграрно-споживчі товари з України – неперероблені та перероблені – не потраплять до Польщі, наприклад, 20 років після вступу України до ЄС”, - підкреслив Колодзєйчак.

Політик правлячої Громадянської коаліції донедавна був відомим активістом, який захищав інтереси польського села, він очолював аграрний рух “Агроунія”. Під час так званої зернової кризи він активно підтримував блокаду експорту українського збіжжя на польський ринок, закликаючи розширити перелік продуктів, імпорт яких до Польщі з України має бути заборонений.

 

ІЦ УАК

 

Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування