Президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко в коментарі виданню AgroPolit.com каже, що суть всіх цих перевірок на заявки щодо відшкодування ПДВ часто буває абсурдна й очевидна всім, але її все одно здійснюють.
«От, наприклад, чи є такі компанії, як міжнародні трейдери «Луї Дрейфус», «Суфле», «Каргілл», одноденками? Ні. Цим компаніям десятки років, і вони відомі всьому світу, а от ми будемо перевіряти», – каже він.
«Одна з підстав перевірок – чи, бува, не за готівку купив експортер у продавця з третіх рук збіжжя?
До початку війни це можна було перевіряти в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Зараз доступ до нього закрили. Після півторарічного шаленого тиску його частково відкрили, але зараз ти бачиш у реєстрі тільки, що така юрособа існує, але ти не бачиш, чи вона сплатила ПДВ. Далі ти пишеш лист податковій із цим запитом – це все додаткові знущання з бізнесу. Виникає питання: чому заблокований цей реєстр? Бо йде війна. Як це впливає на війну? Відповіді нормальної немає», – каже Леонід Козаченко.
За його словами, йому також доводилося чути і про причину відмови компаніям у реєстрації через питання, дотичні до неподання податкової звітності підприємств, які залишилися на окупованій території.
Народний депутат, голова підкомітету з питань місцевих податків і зборів Мар’ян Заблоцький додає, що податковій не треба ніяких відмовок придумувати, бо вони прийняли таке регулювання, за яким саме платник має доводити, що він не винен.
«Найбільше страждають звичайні «білі» бізнеси. Насправді, «скупки» вже майже пішли з аграрного ринку, їх залишилося дуже-дуже мало. Я думаю, що не існують хоч якісь виправдання блокування податкових накладних», – каже він.
Леонід Козаченко виділяє щодо відшкодування ПДВ дві речі. По-перше, зросла проблема з розрахунками за товари за готівку. Але хто це стимулює і кому це вигідно?
«Я не можу зрозуміти, як можливо в таких великих масштабах на внутрішньому ринку без сплати податку за готівку і купувати, і перепродувати агропродукцію, і далі її експортувати, й отримувати при цьому відповідні дозвільні документи на відшкодування ПДВ? Таких масштабів раніше ніколи не було. Як можуть державні службовці, представники фіскальних органів, видавати дозвільні документи таким компаніям на експорт? Все це дуже легко перевірити. Чому цього не роблять?», – резюмує Леонід Козаченко.
Президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко дає свій рецепт:
«Запровадити в Україні європейську систему декларування ПДВ-накладних. Якщо компанія зареєстрована багато років, проводила за цей час податкову звітність, на момент подання заявки на реєстрацію ПДВ не змінювала власника, то держава немає права блокувати реєстрацію її накладних. Цю компанію можуть перевіряти, але блокувати – ні. Навпаки, якщо понад три дні затрималася реєстрація щодо виплат ПДВ, то держава сплачує автоматично штраф за це. Оце найголовніше, що треба зробити. Якби зробив це пан Гетманцев, то, думаю, він увійшов би в історію, його б пам’ятали всі покоління бізнесменів і дякували б йому за це».
Багато експертів з ним згодні, але дають ще одну альтернативу: «заборонити блокування податкових накладних як явище».
Владі треба прискоритися в цьому питанні. Адже запасу міцності в бізнесу все менше й менше. «Його не вистачає, бо ще існує руйнація виробничих об’єктів, замінування, блокування логістичних коридорів. Цьогоріч врожай прогнозують більший, ніж торік, попри те, що площа посівів менша. Це завдяки тому, що вологи більше було, природа нам допомогла. Але, знову ж таки, ми не продали попередню продукцію. Вона може залишитись на цей сезон, і залишиться на елеваторах. Продукцію, яку ми зберемо, не буде куди покласти. Сумарно всі ці проблеми із блокуванням податкових накладних та відшкодуванням ПДВ можуть дуже серйозно зруйнувати агропродовольчий комплекс України. І нам буде дуже-дуже тяжко повертати та примножувати його міць», – підсумовує Козаченко.
ІЦ УАК за матеріалами AgroPolit