27.12.2017 18:04

«Найкращі результати УАК проявляються через соціальні, екологічні та економічні досягнення наших членів» - Павло Коваль

версія для друку
27.12.2017 18:04

Наприкінці року, зазвичай, прийнято згадувати події, які найбільше закарбувалися в пам’яті  чи в позитивному, чи в негативному аспекті.  Про досягнення, проблеми, тенденції та найкращих представників галузі у коментарі для Agroday розмірковує генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль.

Український агропромисловий комплекс настільки багатий на події, а особливо за цілий рік, що виділити одну подію буде складно, але ми спробуємо.  Зазначимо лише, що варто говорити як про позитивні події та тренди, так і про негативні.  Але ми вбачаємо в такому підході до аналізу певну рівновагу та можливості сформувати перспективи подальшого розвитку. Почнемо з деяких неприємних трендів, які характеризують нинішній рік. Перше, що варте уваги, - це значна інтенсивність та різноманітність кейсів рейдерства в аграрному секторі. У цьому році, як ніколи, аграрії відчули на собі атаки щодо захоплення активів, землі та врожаю сільськогосподарських культур. ВГО «Українська аграрна конфедерація» разом із партнерськими профільними асоціаціями негайно відреагувала на ці незаконні прояви діяльності окремих «ділків», та несвоєчасної і часто непрофесійної реакції правоохоронних органів.

ВГО «Українська аграрна конфедерація» провела цілу низку нарад, круглих столів, прес-конференцій та семінарів з даної проблематики на різних майданчиках, із широким залученням державних органів влади та висвітленням цих подій у засобах масової інформації. Активність та наполегливість громадських організацій спонукали до залучення у вирішення проблеми всіх органів системи влади в Україні. Органами виконавчої влади та місцевого самоврядування із залученням громадських організацій були створені регіональні штаби швидкого реагування на спроби рейдерських захоплень. На базі профільного комітету Верховної Ради України створена робоча група для розробки законодавчих змін щодо врегулювання проблеми рейдерства та гармонізації функціонування системи земельних відносин в Україні. Було напрацьовано низку законодавчих пропозицій, які пройшли профільний комітет і будуть внесені на розгляд  Верховної Ради.

Серед несприятливих аспектів функціонування комплексу варто відзначити інструменти «автоматизованого» адміністрування податку на додану вартість та автоматичного блокування податкових накладних і «напівручного» їх розблокування.

Неоднозначне ставлення у нас і до бюджетного процесу 2017 року. Неоднозначність пояснюється позитивом щодо зафіксованої суми у Державному бюджеті на рівні 1% від вартості ВВП, створеного аграріями у звітному періоді, але неприйнятними для аграріїв розподілом названих коштів у розрізі програм підтримки та нормативними регламентами і порядками щодо використання цих коштів.

Зважаючи на необхідність сконцентруватися на одній події, будемо завершувати неприємні аспекти. Перейдемо до позитивних речей. Україна в нинішньому році знову очолює ряд глобальних аграрних ринків, як виробник, так і як експортер аграрної продукції. Більше того, ми в цьому непростому році побили деякі власні рекорди щодо виробництва та експорту продукції. Зокрема, це плодово-ягідна продукція, продукти переробки в галузях рослинництва, органічна продукція, окремі продукти тваринного походження.

Ми завершили збирання врожаю дуже достойного як для нинішнього року, що складе за зерновими близько 62,5 млн т та забезпечить експорт на рівні минулого року, а це близько 41 млн т. Приємно дивує структура експорту як за продуктовим набором, так і за структурою географічних ринків, з чіткою тенденцією розширення нових ринків. Українські аграрії тримають минулорічні обережні тренди щодо нарощування інвестицій, зокрема, прямих іноземних інвестицій.

На нашу думку, найважливішою подією аграрного року стали вагомі дії з консолідації зусиль та позиція профільних аграрних асоціацій. Це стало логічним кроком у напрямку до утвердження цінностей та розбудови громадянського суспільства в Україні й набуло форми нової Громадської спілки «Всеукраїнський аграрний форум». ВГО «Українська аграрна конфедерація» є однією із п’яти асоціацій-засновників названої структури. ГС «Всеукраїнський аграрний форум» об’єднує нині близько 70% виробництва та реалізації аграрної продукції України. Перед новою громадською організацією стоять складні завдання налагодження співпраці із європейськими колегами, промоції української аграрної продукції на світових ринках, утвердження позитивного сприйняття у світі всього українського. 

Я був би «неправильним»  керівником, якби не відзначив серед найкращих організацію, яку очолюю – Всеукраїнське громадське об’єднання «Українська аграрна конфедерація». Нам у 2017 році виповнилося 15 років, а це вже сам по собі результат. Нині ми об’єднуємо більше, ніж 15 колективних членів конфедерації – це профільні аграрні асоціації  та близько 30 аграрних компаній, які є лідерами у своїй галузі. Але найкраще результати УАК  проявляються через соціальні, екологічні та економічні досягнення наших членів. Розвиток та економічне зростання наших членів – це наша найвагоміша цінність. Усвідомлюючи це, ми можемо робити багато корисного для агропромислового комплексу в цілому.

Досить складно виокремити одну компанію, що досягла значимих результатів за 2017 рік, але якщо спробувати зробити це через контекст окремих галузей цілісного аграрного комплексу, тоді наша думка може бути наступною.

У галузі вирощування цукрових буряків та цукроваріння ми обираємо Агропромхолдинг «Астарта-Київ». Це найбільший на сьогодні виробник цукру в Україні, компанія яка постійно вдосконалює технології та системи менеджменту. Агропромхолдинг «Астарта-Київ» реалізував низку соціальних проектів, у тому числі і в цьому році, впроваджує найсучасніші технологічні рішення та залучає інвестиції, створюючи нові робочі місця, досягає значних економічних результатів шляхом диверсифікації виробничих систем.

У галузі птахівництва та розвитку галузей рослинництва – це компанія «Ukrlandfarming», яка є найбільшим виробником продукції птахівництва, зокрема столових курячих яєць, одним із найбільших виробників та експортерів продукції рослинництва. Компанія ефективно управляє одним із найбільших у Європі земельних банків, створюючи й удосконалюючи при цьому одну із найсучасніших систем менеджменту  ланцюгами створення цінностей.

 У галузі зерновиробництва та експорту продукції рослинництва – це компанія «Нібулон» - найбільший вітчизняний експортер продукції рослинництва. Компанія амбітно розвиває власну мережу елеваторних терміналів, власний річковий флот, логістичну мережу з транспортування та доробки зернових, а також реалізувала ряд соціальних проектів, залучила в економіку України сотні мільйонів доларів інвестицій, сплачує до бюджету мільйонні суми податків. У грудні «Нібулон» визнано кращим роботодавцем року в номінації «Соціально відповідальний роботодавець».

 У галузі переробки продукції рослинництва та експорту ми відзначаємо такі компанії  як: «Allseeds Group», «Наша олія». Названі компанії інвестують у переробку та інфраструктуру, що є надзвичайно важливо нині для економіки України. Цим створюються сучасні робочі місця, наповнюються місцеві бюджети, розвивається не лише сільське господарство, а й галузі виробництва продуктів із доданою вартістю.

ІЦ УАК 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування