Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) з 30 листопада встановила нові граничні ціни на електроенергію для бізнесу. Максимальний прайскеп 7 500,00 грн/МВт·год діятиме у вечірні години.
Про це повідомляє Forbes.
Ключові факти
Контекст
Обмеження цін на електрику для бізнесу діють з 1 липня 2019-го, коли в Україні запрацювала модель гуртового ринку електроенергії.
Минулого разу НКРЕКП підвищила прайскепи влітку 2023-го. Тоді Нацрегулятор підняв верхню межу цін для нічного періоду на 50% з 2000 до 3000 грн/МВт·год; для денних годин – на 40% з 4000 до 5600 грн/МВт·год; для вечірніх – на 80% вище ніж 4000, 7200 грн/МВт·год.
Основний матеріал
На офіційному веб-порталі Регулятора зазначається, що 9 листопада 2023 року НКРЕКП прийняла постанову «Про встановлення граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку».
Згаданий документ був розроблений відповідно до законів України «Про ринок електричної енергії» та «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», а також Методики визначення істотного коливання цін і встановлення граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку, затвердженої постановою НКРЕКП від 27.09.2022 № 1221, і пройшов передбачену чинним законодавством регуляторну процедуру.
Згідно з Постановою з 30 листопада 2023 року встановлюються граничні ціни на такому рівні:
Як повідомляє Forbes, кожна вироблена кВт·год із новими граничними цінами додасть енергосистемі 30 копійок. У такому разі за зиму енергосистема додатково отримає близько 9 млрд грн, свідчать розрахунки Forbes на основі його даних про місячні обсяги виробництва електрики взимку.
Хто розділить між собою ці гроші? Генерація, яка покриватиме піки споживання, каже урядовець. Це державні «Укргідроенерго» і «Центренерго» та ДТЕК.
Державний «Енергоатом» теж зароблятиме більше з новими граничними цінами. Проте й витрати зростуть пропорційно, адже «Енергоатом» компенсує різницю між ринковими цінами та низькими тарифами для населення.
Нацрегулятор планує встановити граничні ціни до 1 квітня, каже член НКРЕКП. «Завдання – пройти з ними зиму», – каже він. Нацкомісія перегляне граничні ціни, щойно ситуація стане критичною: вдарять морози, збільшуватиметься дефіцит, не буде заходити імпорт, переконаний Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики.
Джерело: Forbes.
Очевидно, що ухвалення Нацрегулятором нових граничних цін вплине на зростання витрат частини компаній. А ці витрати у більшості перейдуть у вартість товарів.
Ситуація буде трохи кращою у підприємствах, що використовують власні альтернативні джерела енергії.