06.01.2025 08:32

Наближення членства України в ЄС ставить нові виклики перед САП ЄС

версія для друку
06.01.2025 08:32

Польські фермери 3 січня провели у Варшаві акцію протесту. Поляки протестують, зокрема, проти надмірної кількості української продукції, що знижує ціни на польську продукцію, відтак вони втрачають частину своїх доходів. "Ці протести мають як економічне, так і політичне підґрунтя", - зазначає в ефірі Українського Радіо генеральний директор "Української аграрної конфедерації" Павло Коваль і додає: "Чим ближче Україна до переговорної позиції щодо вступу в ЄС, тим частіше у різних країнах під різними ракурсами виникатимуть такі питання".

Не обійшлося тут і без російського впливу. Польща разом із країнами Балтії та деякими європейськими іншими країнами все частіше говорить про необхідність запровадження ембарго на російську продукцію, що не може не подразнювати рф, яка у свою чергу фінансує маргінальні партії, що ініціюють протести проти української продукції, зазначає Коваль.

 

Якщо там є попит на нашу продукцію, то звичайно вона туди піде

Чому польські фермери знову протестують?

Польські фермери протестують проти надмірної кількості української продукції, що знижує ціни на польську продукцію, відтак вони втрачають частину своїх доходів. Ці протести мають як економічне, так і політичне підґрунтя. Чим ближче Україна до переговорної позиції щодо вступу в ЄС, тим частіше під різними ракурсами виникатимуть у різних країнах такі питання. Це актуальне питання не лише для поляків. Коли виникає питання торгівлі аграрною продукцією з будь-якою країною ЄС, то йдеться про кордон Україна-ЄС, а не Україна-Польща. Питання торгівлі не може стосуватися окремих країн. Питання вирішується не у Варшаві, а в Брюсселі. І ми не можемо втратити цей майданчик. Польські фермери звертають увагу на недосконалість підходів щодо реалізації політики зеленого курсу. Це саме говорять і французькі, німецькі та іспанські фермери. Якщо критерії зеленої політики стануть критеріями надання або не надання субсидій, яких вже досить багато (польські фермери на третьому місці у Європі по субсидіюванню аграрного сектору), то для них це буде дуже болюче. Вони в такий спосіб намагаються озвучувати свою позицію. Крім того, для цього є контекст. З 1 січня Польща стала головувати у Раді Європи на 6 місяців і це дало можливість актуалізувати ці питання в Брюсселі на найвищому рівні.

Слід розуміти, що це не уряд України продає польським бізнесменам продукцію. Це все робить бізнес і з бізнесом. Якщо там є попит на нашу продукцію, то звичайно вона туди піде. Минулого року ми спрямували на експорт 75% нашої зернової та олійної продукції через три порти Одеської області. Крім того, в нас є 16 залізничних переходів, з них лише 2-3 польських, які працюють по зерну. Тобто туди зерно в значних обсягах не заходило.

Польща все частіше говорить про необхідність запровадження ембарго на російську продукцію

Чи є в цьому протистоянні рука кремля?

Польща разом із країнами Балтії та деякими європейськими країнами все частіше говорить про необхідність запровадження ембарго на російську продукцію. Можливо це росію також подразнює і вони знаходять і фінансують всередині Польщі маргінальні політичні сили, які перед виборами готові виступати проти української продукції. Проте є загальна політика ЄС не блокувати продовольство з росії, оскільки на планеті дуже багато проблем із гарантуванням продовольчої безпеки. А росія – один з найбільших експортерів на глобальні ринки тієї ж самої пшениці. Тому вона буде грати на цьому ринку. Однозначно ворог працює на різних театрах воєнних дій, зокрема на продовольчому. Тому це один з факторів, який ми повинні враховувати під час переговорів із закордонними партнерами. Якщо оцінити загальні заяви переобраного ЄС і зокрема польських політиків, то вони дотримуються загального вектору підтримки України і в євроінтеграційних наших зусиллях, і у військовій допомозі, і в допомозі нашим біженцям.

 

ІЦ УАК за матеріалами Українського Радіо

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування