20.02.2024 12:16

МЗС закликало Польщу зупинити хаос на кордоні. Водночас поляки знову розсипали українське зерно. Українські водії проводять акцію у відповідь (доповнено)

версія для друку
20.02.2024 12:16

Блокування польсько-українського кордону, якими би гаслами воно не супроводжувалося, не має виправдання.

Про це сьогодні у Фейсбуці заявив речник МЗС України Олег Ніколенко.

"Наземні кордони залишаються важливими в умовах російської агресії. Дії польських протестувальників та окремих радикальних польських політиків підважують українську економіку та стійкість до відбиття агресії Росії.

Кордон Польщі та України — це і кордон ЄС. Він не має бути заручником будь-яких політичних інтересів.

Вважаємо також неприйнятним агресивне ставлення зі сторони протестувальників до українців та українських вантажів, які перетинають польсько-український кордон. Антиукраїнські гасла, які лунають на кордоні, підтверджують політично вмотивований характер акції. Її мета — провокування подальшого загострення двосторонніх відносин.

Натомість протестувальники жодним чином не згадують загрози, пов’язані із імпортом зерна та інших видів сільськогосподарської продукції з Росії та інших країн.

Закликаємо польську владу надати правову оцінку діям учасників акцій, забезпечити розблокування кордону та вжити заходів задля прининення антиукраїнської риторики, яка базується на безпідставних аргументах.

В умовах зовнішнього випробовування надзвичайно важливо зберегти той рівень солідарності, який побудували Україна та Польща за останні роки. Українці та поляки повинні стати на захист добросусідських взаємин, дати відсіч будь-яким спробам підірвати взаємну довіру та поставити під удар безпеку наших держав".

 

У п'ятницю, 16 лютого, він також зазначав, що МЗС України вважає неприйнятними антиукраїнські акції в Польщі.

"Останніми прикладами стали особливо радикальні прояви — псування українського зерна на кордоні та вчорашня демонстрація фермерів у Вроцлаві із антиукраїнськими гаслами.

Ці акції, на додаток до блокування польсько-українського кордону, не лише завдають численних збитків українській економіці, яка і так потерпає від російської агресії, але і порушують принципи українсько-польської солідарності.

Українці платять своїми життями, аби польські та інші європейські міста жили в мирі. Це не має забуватися або сприйматися як належне.

Будь-які намагання радикальними або антиринковими заходами послабити економіку України лише підважуватимуть здатність стримувати агресію Росії, створюватимуть додаткові загрози безпеці Польщі та її добробуту.

Україна глибоко вдячна як польській владі, так і польським громадянам за всю підтримку та допомогу впродовж цих двох років повномасштабного вторгнення Росії. Українська сторона завжди виступала за конструктивний підхід вирішення питань, пов’язаних із транзитом українських зернових та торгівлею.

Очікуємо, що аналогічного підходу дотримуватиметься і влада Польщі, зокрема і в питаннях ефективного запобігання протиправним діям проти українських вантажів, належного реагування на риторику, яка завдає шкоди двостороннім відносинам.

Переконані, що будь-які спроби підважити фундамент солідарності між нашими країнами та народами не матимуть успіху. Україна рішуче налаштована зміцнювати відносини дружби і взаємної поваги із Польщею, з якою має спільне європейське майбутнє".

 

Поблизу ПП "Медика" польські фермери перекрили залізницю та висипали збіжжя з вантажного вагона

Вранці 20 лютого польські фермери посилили протести поблизу ПП "Медика-Шегині". Протестувальники перекрили залізницю. А крім того розсипали збіжжя з вантажного вагону на колії.

Про це з місця події повідомила кореспондентка Суспільного.

"Це реакція на наплив збіжжя з України. Це дуже погано. Люди в розпачі і не можуть стриматись. Ніхто цього не контролює: ні польська влада, ні українська", — каже співорганізатор протесту польських фермерів Роман Кондрув.

За його словами, протестувальники висипають збіжжя "через емоції".

"Не маємо впливу на людей, вони не можуть витримати і висипають. Ми є банкрутами, бо все звозять з України неконтрольовано", — додає співорганізатор протесту.

Кореспондентка Суспільного додала, що на місце події приїхала поліція. Відтак менш ніж через пів години польські фермери розблокували залізницю.

Раніше на сайті NSZZ RI "Solidarność" анонсували, що акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня.

"20 лютого у межах 30-денного загального страйку фермерів ми оголошуємо, що всі акції протесту будуть зосереджені на повній блокаді всіх прикордонних переходів між Польщею та Україною", — йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, до цього, 11 лютого, біля прикордонного пункту пропуску в Дорогуську фермери, які протестували неподалік, зупинили три українські вантажівки та висипали з них зерно на дорогу.

 

Чи стоять усі, чи їдуть усі: українські перевізники розпочали акцію на кордоні з Польщею

Сьогодні, 20 лютого, українські перевізники розпочали мирну акцію біля ПП "Рава-Руська-Гребенне", "Краківець-Корчова" та "Шегині-Медика". Це відповідь на блокаду пунктів пропуску польськими протестувальниками.

Про те, що відбувається на одному з пунктів пропуску — "Краківець-Корчова" розповіла кореспондентка Суспільного з місця події.

Акція протесту стартувала о 12:00. Водії розмістили на вантажівках плакати з написами українською та англійською мовами: "Зніміть блокаду — поверніть українських водіїв додому", "Стоп блокаді на кордонах", "Втратить Україна — втрачатиме Польща", "Блокада України — зрада європейських цінностей" та іншими.

"Те, що роблять поляки, вже вийшло за будь-які межі. Сьогодні в нас тут є "Асоціація міжнародних автомобільних перевізників", ГО "Український транспортний союз", ГО "Міжнародні автомобільні перевізники України. Суть нашої акції — зупиняти польські автомобілі, які об'їжджають поза чергою і щоб вони стояли тут так, як наші стоять у Польщі", — каже голова ГО "Український транспортний союз у Львівській області" Олег Дубик.

До акції долучився перевізник Валерій Ошовський.

"Я долучився, бо несправедливо поляки блокують кордони і в тому числі об'їжджають своїми автомобілями черги. На цьому виходить великий заробіток в них. Наші водії дуже ображаються на це. В людей вривається терпець. Якщо вони відстоюють свої права, хай роблять це гідно і справедливо, а не роблять дискримінацію між країнами і людьми. Ми цього не забудемо ніколи", — говорить водій.

Голова ГО "Український транспортний союз у Львівській області зазначає, що польські вантажівки впускатимуть на територію України з тією затримкою, з якою поляки пропускають українські.

Як розповів в ефірі "Суспільне.Спротив" голова ГО "Міжнародні автомобільні перевізники України" Володимир Михалевич, мирна акція біля трьох міжнародних ПП "Рава-Руська", "Краківець" і "Шегині" триватиме з 20 лютого до 15 березня або до розблокування кордонів польськими мітингувальниками.

"Або стоять всі, або їдуть всі. Не може бути ситуації, коли українські автомобілі стоять, а польські будуть їхати. Розуміємо ситуацію з тим, чого вони хочуть. Але всі вимоги поляків є або до Євросоюзу, або до своєї влади, жодних претензій, вимог до України немає, тому це дуже дивна ситуація. Люди налаштовані дуже потужно, будуть стояти цілодобово", — каже Володимир Михалевич.

 

Польські страйкарі розпочали більш жорстке обмеження руху транспортних засобів на кордоні з Україною, - Держприкордонслужба

«Медика-Шегині». Польські фермери повністю заблокували рух вантажівок через пункт пропуску. Термін завершення такого блокування не повідомлявся.

«Долгобичув-Угринів». Біля пункту пропуску протестувальники планують перекрити рух для всіх видів транспорту до 17:00 20 лютого.

«Зосін-Устилуг». З 13:00 по 16:00 протестувальники мають намір обмежити рух автобусів, вантажних в легкових транспортних засобів в обох напрямках. Обіцяють пропускати лише вантажівки з гуманітарною допомогою.

«Корчова-Краківець». До 21:00 20 лютого протестувальники планують блокувати рух вантажівок на виїзд з Польщі, крім тих, які перевозять критичні вантажі. При цьому, автобуси, мікроавтобуси, легкові автомобілі в обидва напрямки зможуть рухатися безперешкодно.

«Гребене-Рава-Руська». Протестувальники з 13:00 20 лютого повністю заблокували рух в обох напрямках всіх категорій транспортних засобів, крім тих, які везуть критично важливі вантажі та гуманітарну допомогу.

«Дорогуськ-Ягодин». До 19:00 організатори протесту мають намір повністю заблокувати рух вантажівок в обох напрямках.

 

Укрзалізниця наголошує на неприпустимості втручання польських протестувальників у роботу залізниці

На вантажній станції Медика польські протестувальники відкрили люк двох українських вантажних вагонів, у яких знаходилося зерно. Український вантаж прямує до Німеччини транзитом через Польщу.

Укрзалізниця чітко дотримується введеної у квітні 2023 року заборони на імпорт зернових вантажів до Республіки Польща та лише перевозить транзитом ці вантажі територією сусідньої країни. Всі вагони на кордоні перевіряють контролюючі органи Польщі, їх опломбовують. Це унеможливлює потрапляння українського зерна на ринок Польщі.

Наразі на зазначеній станції перебувають в очікуванні перевантаження близько 40 українських вантажних вагонів із сільськогосподарською продукцією. Про несанкціоноване втручання в роботу залізниці поінформовано Польські залізниці та посольство України в Польщі.

Укрзалізниця обурена такими діями польських протестувальників і закликає припинити незаконні дії. Такі вчинки не сприяють розв’язанню можливих проблем, а грають на руку країні-агресору. Наразі компанія направила відповідне звернення до польських правоохоронних органів.

За словами міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Кубракова, розсипане українське зерно на залізничних коліях у Польщі – чергова політична провокація, спрямована на розкол між нашими народами.

Нагадаємо, що раніше польські протестувальники вже блокували пасажирський поїзд №119 Київ — Хелм і намагалися заблокувати два вантажні поїзди.

Пасажирські поїзди до Республіки Польща та зворотно наразі курсують за графіком.

 

Перешкоджання торгівлі України з іншими країнами неприйнятне і суперечить спільним українсько-польським цілям, - Микола Сольський

Україна рішуче засуджує форми протесту польських протестувальників, які вони чинять на польсько-українському кордоні.

Про це заявив Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський, коментуючи ситуацію на поблизу пункту пропуску «Медика – Шегині», де польські протестувальники перекрили залізницю і розсипали збіжжя з вантажного вагона на колію.

«Україна рішуче засуджує такі форми протесту, які зараз відбуваються на польсько-українському кордоні. Кукурудза, яку польські протестувальники висипали з вагону, йшла в Німеччину. В Польщу кукурудза з України не експортується. Перешкоджання торгівлі України з іншими країнами світу неприйнятно і суперечить спільним українсько-польським цілям», - наголосив Микола Сольський.

 

Олександр Кубраков: Розсипане українське зерно на залізничних коліях у Польщі – чергова політична провокація, спрямована на розкол між нашими народами

Близько опівдня на коліях станції Медика протестувальники висипали близько 4 тонн зерна з двох вагонів зерновозів, які очікували перевантаження на вузьку колію. Ця агропродукція йшла транзитом до Німеччини.

«Від зіпсованого зерна не виграє ніхто. Такі «акції» – програш для всіх, окрім росіян, які зацікавлені у знищенні наших країн і розбраті цивілізованих країн.

2 роки українські фермери збирають зерно в бронежилетах, під ракетними атаками та попри мінну небезпеку. Українська армія буквально пробила коридор для цього зерна через Чорне море, у світі його вже назвали "Українським коридором". Саме через Чорне море йде до 90% нашого експорту. Бо це – питання нашого виживання. І виживання світу, який залежить від українського зерна, особливо в країнах Африки й Азії.

10 років тому, на Майдані Незалежності сотні українців віддали своє життя за право жити у вільній і сучасній Європі. І ми продовжуємо вірити, що Європа там, де поважають працю і цінують партнерство», – прокоментував міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.

Про несанкціоноване втручання в роботу залізниці поінформовано польські правоохоронні органи, Польські залізниці та посольство України в Польщі.

Зазначимо, що Укрзалізниця чітко дотримується введеної у квітні 2023 року заборони на імпорт зернових вантажів до Республіки Польща та лише експортує ці вантажі територією сусідньої країни. Усі вагони на кордоні перевіряють контролюючі органи Польщі, їх опломбовують. Це унеможливлює потрапляння українського зерна на ринок Польщі.

 

ІЦ УАК за матеріалами Фейсбук-сторінки речника МЗС України Олега НіколенкаСуспільного, ДПСУУЗМінагрополітики та Мінінфраструктури

 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування